Dokument o Davidovi Bowiem je prvým filmom autorizovaným rodinou

  • Dátum: 28.09.2022 / 11:13
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

David Bowie patril medzi najvplyvnejších a najnepredvídateľnejších umelcov. Hudobný film Moonage Daydream je prvým dokumentom o tomto fenomenálnom hudobníkovi, ktorý vznikol s požehnaním jeho rodiny.

S hudobným filmom Moonage Daydream sa vydáte na vzrušujúcu výpravu do života jedného z najoriginálnejších a najvýznamnejších muzikantov všetkých čias – Davida Bowieho. Režisér Brett Morgen stvoril pôsobivý kaleidoskop kombinujúci doposiaľ nevidené zábery, nesmrteľnú Bowieho hudbu a jeho vlastný komentár. Hoci vdova po hudobníkovi váhala s autorizáciou životopisných filmov, Morgen si získal jej dôveru vďaka snímkam „Kurt Cobain: Montage of Heck“ a „Jane“.

Davidovi Bowiemu sa darilo viac ako päťdesiat rokov ovplyvňovať svet svojou hudbou, životným štýlom a názormi, ktoré často predbiehali dobu alebo priamo ovplyvňovali jej budúcu tvár. V roku 2018 správcovia umelcovej pozostalosti umožnili dokumentaristovi Brettovi Morgenovi prístup do Bowieho archívu, v ktorom našiel doposiaľ nevidené zábery z jeho súkromia, nepublikované záznamy z vystúpení, zbierku obrazov, ktoré namaľoval, jeho vlastnú poéziu a audionahrávky postrehov a názorov. Štyri roky sa týmto jedinečným archívom preberal, aby z neho vyšiel s unikátnym zvukovým a obrazovým dielom, z ktorého sa dozviete mnohé nielen o samotnom Bowiem, ale aj o tom, ako „prežiť život“ v čoraz turbulentnejšej dobe. Nečakajte film, kde na Bowieho spomínajú jeho známi a kolegovia. V tomto filme na seba spomína predovšetkým on sám. Moonage Daydream debutoval v Cannes v tomto roku a od kritikov si vyslúžil pozitívne recenzie.

Moonage Daydream

Réžia: Brett Morgen. Hrajú: David Bowie. Hudba: David Bowie.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

28. september 2022 o 19.30 hod.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!