Ako prežiť svojho muža: Česká komédia o témach, o ktorých si iní šepkajú

  • Dátum: 09.11.2023 / 08:41
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Napísala bestseller. Zahrala si hlavnú úlohu. Pred kamerou ju režíroval manžel. Česká komédia Ako prežiť svojho muža vypredáva kiná! Jana Bernášková a Rudolf Merkner pozývajú za spontánnym prístupom k romantickým ideálom o dokonalom mužovi.

Jana Bernášková vyletela na literárne nebo ako kométa. Jej románový debut Ako prežiť svojho muža išiel na dračku. V príbehu slobodnej matky Lucie sa totiž videlo veľa žien. Navyše… Nebála sa dať na papier intímne témy, ktoré sú na verejnosti maximálne šepká, a práve to čitateľky bavilo. Lebo aj v tomto prípade platí, že najlepšie príbehy píše život, len mu musíme dať šancu.

Mladá herečka Lucie (Jana Bernášková) sa po materskej dovolenke snaží vrátiť do práce. Bojuje s klasickými problémami slobodných matiek a zároveň sa pri hľadaní novej lásky zamotáva do bláznivých situácií. Hlavnú hrdinku na jej neľahkej životnej ceste sprevádzajú mierne uletené kamarátky (Iva Pazderková, Mahulena Bočanová, Pavla Dostálová) a zhmotnený vnútorný hlas Šedivka (Ivana Chýlková), s ktorou má veľmi komplikovaný vzťah. Koľko mužov a žien musíme v živote prežiť, kým stretneme tú pravú, toho pravého…? Pýta sa Lucia…

„Teším sa, že čitateľkám sa moje knihy páčia, a dúfam, že si ich získa aj film. Verím, že ich pobaví, pohladí na duši a možno im prinesie aj odpovede na niektoré otázky, ktoré vo svojom živote riešia,“ hovorí úspešná česká spisovateľka a herečka Jana Bernášková, ktorá si v civilnom živote prešla ťažkým rozvodom. Dokonca v jednom z rozhovorov padlo slovo „horor“. Tu však dramatizácia jej súkromia končí, pretože bývalí partneri nakoniec pochopili, že vzájomná nenávisť patrí do koša. Na Instagrame ho podčiarkla zverejneným príbehom, ako si so svojim súčasným manželom Rudolfom Merknerom naplánovali výlet do Talianska. O deti sa mala babička. Ako prvá ochorela jej dcéra z prvého manželstva Justýna, hneď na to mama. Odpoveď na otázku, kto sa postará aj o syna z druhého manželstva Theodora, dal s gráciou exmanžel.

„A tak zasiahne David Drábek, ktorý aj napriek tomu, že je môj ex, tak miluje i moje druhé dieťa a vezme si ho na víkend k sebe, nech sa doma s nemocnými buchtami nenudí. Jeho priateľka navarila a vzala chlapcov na dostihy do Chuchli. Tedík vyhral štyri stovky. Syn cez víkend prepadol gamblerstvu, ale my sa v pokoji túlame po Florencii. Ďakujem všetkým, ktorí vedia pomáhať a dávať lásku medzi sebou, hoci už spolu nie sú,“ napísala na Instagrame Jana Bernášková.

Ale späť k filmu… Spracovanie knižného bestselleru kombinuje jedinečné autorské spojenie, aké nemá v českej kinematografii obdobu. Jana Bernášková je nielen autorkou knižnej predlohy, ale zároveň sa zhostila i hlavnej úlohy a zároveň režisérom bol jej manžel Rudolf Merkner. Keďže vo filme je hneď niekoľko scén odohrávajúcich sa v spálni, musel sa konfrontovať s momentmi, kedy otázka stála aj tak, či je žiarlivý.

„Nie nie, dokonca to bolo aj vtipné. Je tam veľa obnažených erotických scén, ale myslím si, že pekných. Je to príbeh zo súčasnosti, a ja mám rád pravdivé príbehy, keď veci sú tak, ako ich žijeme a sex k tomu patrí. Jana s tým nemá problém, vyrozprávali sme si to a máme spokojné manželstvo. Nemáme žiadny problém,“ reagoval pre Koktejl.sk Rudolf Merkner.

S autenticitou pristúpil tiež k miestam, kde sa natáčalo.

„Príbeh sa odohráva v Prahe. Snažili sme sa autenticky zachytiť každodenný život v tomto veľkomeste. Preto sme nič násilne ,nečistili‘. Po uliciach jazdia električky a chodia ľudia presne tak ako v skutočnosti. Veríme, že aj vďaka tomuto detailu sa diváci viac stotožnia s pocitmi hlavnej hrdinky,“ dodal Rudolf Merkner.

Prahu na kamere zveril francúzskemu kameramanovi Nicolasovi Bordierovi.

„Od kamery vždy chcem, aby ma natočené zábery fascinovali. A Nicolasova ukážka ma uchvátila. Navyše, keďže Nicolas nie je z Prahy, vidí toto moje milované mesto úplne inak,“ definoval svoje očakávania Rudolf Merkner.

Do filmu zaradil aj jednu unikátnu scénu. Vyskúšal si, aké to je režírovať trinásť známych herečiek naraz. Hlavnú hrdinku pozvú na kasting. Ona sa ho plánuje zúčastniť s vedomím istoty, že ho má určite vyhraný. Na mieste však zistí, že na túto úlohu čaká ďalších dvanásť kolegýň.

„Zdalo sa mi vtipné obsadiť tieto ,miniroličky‘ známymi českými a slovenskými herečkami Janinej generácie. Oslovil som teda svoje kamarátky a ony, aj napriek tom, že išlo len o polminútovú scénu, s mojím nápadom súhlasili,“ vysvetlil Rudolf Merkner. Dodáme, že okrem Jany Bernáškovej sa v scéne objavia Hana Vagnerová, Míša Mauerová, Veronika Khek Kubařová, Jana Stryková, Alžbeta Stanková, Sára Rychlíková, Sabina Rojková, Bára Mottlová, Vlastina Svátková, Veronika Arichteva, Andrea Růžičková a Patricie Pagáčová.

Komédia Ako prežiť svojho muža s humorom a nadhľadom opisuje (nielen) peripetie pri hľadaní lásky. Kladie si otázku, koľko mužov a žien musíme v živote „prežiť“, kým stretneme toho pravého partnera. Táto téma nie je vzdialená ani pre speváčku Evu Burešovú, ktorá naspievala titulnú pieseň.

„Aj ja s tým mám bohaté osobné skúsenosti. Preto si myslím, že tvorcovia si na naspievanie titulnej piesne zvolili tú správnu osobu. Niekedy si človek musí prejsť šialenými vecami, kým nájde tú pravú lásku. A mne sa ju, našťastie, podarilo nájsť,“ dodala s úsmevom Eva Burešová.

Ako prežiť svojho muža

Hrajú: Jana Bernášková, Marek Němec, Ivana Chýlková, Roman Zach, Iva Pazderková, Mahulena Bočanová, Pavla Dostálová, Jitka Sedláčková, Tomáš Měcháček a ďalší. Réžia: Rudolf Merkner. Námet: Jana Bernášková.

Vstupenky si môžete kúpiť:

9. november 2023 o 19.30 hod.

10. november 2023 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!