Slovenské NAVALIS: Premiérovo bola udelená cena Srdce domašského regiónu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slávnosti Slovenské NAVALIS ponúkli jedinečnou atmosférou v Dobrianskej zátoke pôsobivý duchovný a umelecký zážitok. V sobotu bola premiérovo udelená aj cena Srdce domašského regiónu. Dodáme, že v rámci oficiálneho otvorenia letnej sezóny v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá vystúpil v kultúrnom programe umelecký súbor Lúčnica a finále patrilo veľkolepému ohňostroju odpálenému priamo z vody.

S návratom výletnej lode Bohemia na hladinu vodnej nádrže Domaša napísali Slovenské NAVALIS prvú kapitolu minulý rok. Pripomenieme, že svätú omšu vtedy slúžil pražský kardinál Dominik Duka. Jeho prítomnosť na východe Slovenska nebola náhodná, pretože tieto slávnosti majú v českej metropole už viac ako 300-ročnú tradíciu. „Vodná nádrž ako je Domaša si zaslúži slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny, ktorej súčasťou je aj požehnanie plavidiel a všetkých ľudí od vody. Myslím si, že tieto slávnosti, ktorým sa snažíme dať duchovný, aj kultivovaný umelecký rozmer, u nás pevne zakotvia,“ uviedol starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ.

NAVALIS sa konajú na počesť sv. Jána Nepomuckého, ktorý je patrónom všetkých ľudí od vody, pretože bol hodený do Vltavy a pod jej hladinou aj zomrel. Svätú omšu venovanú za uzdravenie sveta tentokrát slúžil, v sprievode speváckeho zboru Poddukelského umeleckého ľudového súboru, miestny duchovný Juraj Sitarčík a požehnanie priamo z paluby motorového člna vykonal arcibiskup metropolita košický mons. Bernard Bober. „Sv. Ján Nepomucký vedel prehovoriť. Je dôležité vedieť, kedy hovoriť a kedy pomlčať. Keď chceme prehovoriť, mali by sme prehovoriť s láskou. Dnes dokáže ktokoľvek vykričať slová plné pomsty, ale nie je to dobré, lebo každé zlo sa vracia. Budem sa tešiť, ak aj príklad sv. Jána z Nepomuku prispeje k tomu, aby sme sa zamysleli nad tým, ako sa stať lepšími ľuďmi,“ uviedol mons. Bernard Bober.

Prianím mons. B. Bobera je, aby si verejnosť užila leto, letné prázdniny a dovolenkový čas v radosti a hlavne v zdraví. Hoci pripomenul, že zabúdať netreba ani na dodržiavanie hygienických opatrení a s tým spojenú bezpečnosť, predsa len sa teší z toho, že sa ľudia môžu opäť stretávať a po náročnom období načerpať, napr. práve na Domaši, pozitívnu energiu. „Chcem všetkým popriať pekné leto. Nech načerpajú nové sily. Nech prežijú pekný čas pri vode. Nech majú zapísané zážitky v srdci alebo napr. aj na fotografiách, aby ich to všetko mohlo zainšpirovať k peknému životu,“ dodal mons. B. Bober.

Výstavba vodnej nádrže Domaša bola ukončená v roku 1967. Do jej histórie a rozvoja sa zapísali viaceré osobnosti, preto sa organizátori Slovenských NAVALIS rozhodli udeliť tento rok premiérovo ocenenie Srdce domašského regiónu z dielne umeleckého kováča Michala Kačmára. Túto cenu získal posledný riaditeľ Okresnej správy cestovného ruchu vo Vranove nad Topľou so sídlom v Holčíkovciach Gejza Mikita, ktorý v tejto funkcii pôsobil v rokoch 1981 – 1991. Vďaka pôsobeniu aj v zahraničí aplikoval mnohé skúsenosti a poznatky na Domaši, vďaka čomu pod jeho vedením skončila dvakrát druhá a trikrát tretia v celoštátnom Československom meradle, čo sa týka úrovne poskytovania služieb s návštevnosťou až 500 tisíc turistov ročne. „Podľa názoru mnohých osobností urobil pán Gejza Mikita pre Domašu veľmi veľa. Práve on priviezol na Domašu výletnú loď, ktorá bola neskôr predaná do Prahy. Za jeho éry sa vybudoval lyžiarsky vlek a infraštruktúra v ďalších rekreačných strediskách. Hoci sa kvôli zdravotnému stavu nemohol dnešnej slávnosti zúčastniť osobne, sme presvedčení o tom, že sa patrí pripomínať si ľudí, ktorí pre tento krásny kus zeme niečo urobili a zaslúžia si, aby sa na nich nezabudlo,“ pripomenul R. Kapraľ.

Ako nedávno na tlačovej konferencii zdôraznil R. Kapraľ, tento rok sú na nápor turistov na Domaši pripravení. Podarilo sa zvýšiť komfort služieb, počas celých prázdnin je v priebehu víkendov pripravená séria kultúrnych, či športových podujatí a čo je kľúčové, vody je dostatok. Tak teda už si len užívať leto… „V prvom rade chcem zdôrazniť, že všetci, ktorí podnikajú v cestovnom ruchu, prežili naozaj veľmi ťažký posledný rok. Myslím si, že si zaslúžia zvýšenú pozornosť. Aj toto stretnutie nech je motiváciou a pozvánkou, aby ľudia na Domašu počas tohtoročnej letnej sezóny prišli a i takto podporili všetkých, ktorí podnikajú a pracujú v službách,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorý nad Slovenskými NAVALIS, spolu s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom, prebral záštitu.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!