Situácia v Bukóze prinútila vyhlásiť Nižný Hrabovec mimoriadnu situáciu

  • Obce
  • Dátum: 11.04.2025
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mimoriadna situácia na území obce Nižný Hrabovec. Dôvodom na jej vyhlásenie je obava zo situácie, kedy môže dôjsť k ohrozeniu „života, zdravia a majetku obyvateľov obce, ako aj ku vzniku environmentálnej katastrofy na rieke Ondava“.

Koniec spoločností BUKÓZA HOLDING, a.s. neznamenal len zánik stoviek pracovných miest. Do zložitej situácie sa dostala aj obec Nižný Hrabovec. Inými slovami… Sociálnu pohromu vystriedalo riziko environmentálnej katastrofy!

Kanalizácia obce Nižný Hrabovec je totiž napojená na čističku odpadových vôd vo vlastníctve a v areáli BUKÓZA HOLDING, a.s. Prvýkrát sme o riziku, že obec nebude mať kde likvidovať odpadové a splaškové vody písali v máji 2024. Nádejou na upokojenie situácie bol vstup nového investora do fabriky v Hencovciach. Keďže pôsobenie Romana Staněka a jeho investičnej skupiny RIQ Investments nemalo šťastný koniec, problém pre vedenie obce bol na svete.

Ako informoval právny zástupca obce Nižný Hrabovec Ján Lengvarský, ešte v decembri minulého roka bola spoločnosti BUKOCEL, a.s. uložená neodkladným opatrením povinnosť čistiť odpadové a splaškové vody pre obec Nižný Hrabovec aj naďalej. Bukocel, a.s. však voči rozhodnutiu Okresného súdu Prešov podal odvolanie s tým, že zatiaľ o ňom rozhodnuté nebolo.

Novú (negatívnu) dynamiku do vzťahu obec – súkromná spoločnosť vniesol BUKOCEL, a.s. v marci tohto roka, keď zmluvu o likvidovaní a čistení odpadových vôd Nižnému Hrabovcu vypovedal. „Obec má, aj vzhľadom na vyhlásenie konkurzu na majetok spoločnosti dôvodnú obavu, že spoločnosť v čistení odpadových vôd pokračovať nebude. Z toho dôvodu sa obec rozhodla nespoliehať na rozhodnutie súdu, ale v snahe minimalizovať riziko škôd na životnom prostredí pristúpila k vyhláseniu mimoriadnej situácie a odpadové vody likviduje externe. V tomto prípade považujeme za zodpovednejšie prípadnej environmentálnej škode predísť, ako potom spätne riešiť jej následky,“ uviedol právny zástupca obce Nižný Hrabovec Ján Lengvarský.

Výpoveď zo zmluvy bola obci doručená 3. marca. Výpovedná lehota bola zmluvne určená jeden mesiac. Obec Nižný Hrabovec reagovala vyhlásením mimoriadnej situácie k 1. aprílu 2025. V praxi to vyzerá tak, že externá spoločnosť prečerpáva odpadové vody a splašky do cisterien, ktorými ich preváža do okolitých ČOV. „Podľa situácie potrebujeme denne vyviezť, plus mínus, desať až dvanásť cisterien. Mesačne odhadujeme náklady na 30 000 eur. Tento fakt budeme musieť premietnuť aj do výšky poplatkov za likvidáciu odpadových vôd pre občanov. Doteraz bol poplatok „symbolický“, ale hoci nás to mrzí, budeme ho musieť zvýšiť,“ reagoval starosta Nižného Hrabovca Alojz Jonek.

Pokiaľ by mala obec s ročným rozpočtom Nižného Hrabovca uhrádzať náklady vo výške cca 30 000 eur/mesiac, bolo by to pre ňu likvidačné. Tento čierny scenár však nehrozí. S preplácaním nákladov formou refundácie pomôže štát. V prípade vyhlásených mimoriadnych situácií zákon nestanovuje finančné limity, ktoré je možné refundovať ani časový rámec, dokedy je možné mať mimoriadnu situáciu vyhlásenú. Zároveň platí, že by mestá a obce mali pri zabezpečovaní záchranných prác postupovať hospodárne.  Územne príslušný okresný úrad zodpovedá za dodržanie hospodárnosti, efektívnosti, účelnosti a účinnosti poskytnutia finančných prostriedkov a overí oprávnenosť, správnosť a primeranosť vynaložených výdavkov na úlohy a opatrenia civilnej ochrany. Úhrady za záchranné práce sa týkajú verifikovaných skutočných výdavkov, ktoré vznikli v priamej súvislosti s vykonávaním úloh a opatrení na znižovanie rizík ohrozenia alebo činnosti nevyhnutné na zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti,“ odpísali nám z Ministerstva vnútra SR.

Obecný úrad v Nižnom Hrabovci vydal v súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou obežník, v ktorom napr. vysvetľuje, že občania, ktorí majú zvedené zrážkové vody zo striech do kanalizácie, budú musieť tieto zvody odstrániť. „Na jednej strane je to porušenie zákona, na strane druhej sa rýchlejšie plní prečerpávacia stanica, čo znamená vyššie náklady na likvidáciu. Pre tento účel sme vytvorili komisiu, ktorá si prejde dom po dome a situáciu preverí,“ dodal A. Jonek.

Jediným dlhodobým riešením je vybudovanie vlastnej čističky odpadových vôd. Obec už má pre tento účel vytýčený pozemok a zároveň podniká ďalšie kroky, no Alojz Jonek predpokladá, že výstavba ČOV bude trvať minimálne dva roky. „Ukončené už máme verejné obstarávanie na projektanta, ktorý momentálne pracuje na projekte. Keď budeme mať projekt v ruke, potom začneme hľadať možnosti financovania, či už cez Envirofondu alebo výzvu z eurofondov,“ načrtol možnosti A. Jonek.