Štruktúra srsti je pri každom plemene individuálna. Pri všetkých plemenách sa však vyžaduje srsť s požadovanou dĺžkou, hustotou, pružnosťou a vyrovnanosťou týchto znakov po celom tele čo najrovnomernejšie.
Králiky podľa srsti rozdeľujeme na normálnosrsté, krátkosrsté, dlhosrsté a so špeciálnou štruktúrou srsti.
Normálnosrsté králiky. Tvoria najväčšiu skupinu plemien králikov. Táto štruktúra je rovnaká ako pri predkovi dnešných plemien – králika divokého (Oryctolagus cuniculus f. domesticus). Tento tym srsti z hľadiska dedičnosti dominuje na srsťou dlhou, krátkou (rexovitou) a saténovou (špeciálna štruktúra).
Základné typy chlpov sú podsadové, prechodné a pesíky. Hustotu podsady a tým aj celej srsti zistíme rozfúknutím na niekoľkých miestach a posúdime veľkosť vzniknutého krúžku na koži. U králikov s hustou srsťou nie je holé miesto na koži takmer vidno. Poloha srsti ku koži je šikmá. Najhustejšia srsť spravidla býva na hrudi a na zadnej strane stehien. Dĺžka srsti je od 2 cm do 4 cm, podľa jednotlivých plemien. Veľké plemena majú dĺžku srsti 3 až 4 cm, stredné plemená majú dĺžku 3 až 3,5 cm , malé plemená ideálna dĺžka 2,5 cm a zdrobnené plemena ideálna dĺžka 1,8 až 2 cm.
KRÁTKOSRSTÉ KRÁLIKY (REXY). Tieto plemená králikov majú krátku (rexovitú), mimoriadne hustú a pružnú srsť. Jej poloha vzhľadom ku koži je kolmá s ideálnou dĺžkou 1,8 -2,1 cm. Pevné, pružné ale nie hrubé pesíky môžu presahovať podsadu o 1 mm a nesmú byť zvlnené, alebo kučeravé. Určitým meradlom kvality štruktúry srsti je oblasť zátylkového klinu a oblasť brucha, kde musí byť srsť rovná bez zvlnenia. Ďalším dôkazom o dobrej štruktúre srsti u rexov je prítomnosť fúzov. Do tejto skupiny patria všetky malé a zdrobnené rexy a rexy strednej veľkosti.
DLHOSRSTÉ KRÁLIKY. Do tejto skupiny patria plemená králikov s dĺžkou srsti 4 až 7 cm. Do tejto skupiny patria králiky Angorské a Liščie. U Angorských králikov dĺžka srsti na chrbte musí dosahovať asi 6 cm a má byť rovnomerne rozložená po celom tele. U Líščích králikov je srsť hustá a plná, rovnaká svojou štruktúrou ako pri normálnosrstých plemenách avšaj jej dĺžka musí dosahovať 4-7 cm a je rovnomerne rozložená po celom tele, mimo hlavy.
KRÁLIKY SO ŠPECIALNOU ŠTRUKTUROU SRSTI – SATÉNOVÉ. Srsť týchto králikov je mimoriadne hustá dĺžky 2,5-3 cm. Pôsobením saténového faktoru sú výrazne zmenšené priemery všetkých chlpov, t.j. podsadových, krycích a pesíkov. Pesíky presahujú krycí chlp asi o 3 mm. Zmenšenie priemeru chlpov spôsobuje nápadné zjemnenie srsti, ktoré je odlišné od ostatných plemien. Všetky druhy chlpov vykazujú zvláštny, veľmi silný, hodvábny, trblietavý lesk vyvolaný prítomnosťou saténového faktoru.
Recept:
Grilovaný králik
Na úpravu je vhodné mäso králikov do veku 3,5 mesiaca.
1 králičí chrbát so stehnami (bez hlavy a krku), 70g údenej slaniny, 100 g masla a soľ
Mäso prešpikované údenou slaninou osolíme, necháme aspoň 2 hodiny odležať a potom upevníme na ražeň. Po upevnení zadných stehien vidlicou začneme králika opekať, pričom ho občas natrieme stuhnutým maslo a neskôr výpekom zo dna roštu. V rúrových griloch králika striedavo otáčame z brucha na chrbát a sústavne potierame maslom a výpekom. Po skončení grilovania králika rozporciujeme a podávame s ryžou, zemiakmi alebo grilovanou zeleninou na taliansky spôsob.
J. Petrík
V ďalšom čísle sa budeme venovať hygienou chovu a prevenciou pred chorobami.