PSK ocenil speváčku Mariku Gombitovú, aj rezbára Milana Krajňáka

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prešovský samosprávny kraj ocenil významné osobnosti a kolektívy regiónu. Ceny Prešovského samosprávneho kraja a Ceny predsedu Prešovského samosprávneho kraja za rok 2019 si prevzali tento rok siedmi laureáti. Udelené bolo aj jedno mimoriadne ocenenie –  Medaila predsedu PSK.

Najvyššie krajské ocenenia udelila samospráva už po 16. – krát. Osobnosti a inštitúcie, ktoré sa zaslúžili významnou mierou o rozvoj regiónu a prezentáciu kraja doma i v zahraničí, si ceny prevzali v rámci galaprogramu 18. decembra na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského. „Je nám cťou, že aj tento rok môžeme oceniť tak inšpiratívne osobnosti i kolektívy, ktorých úsilie a úspechy presahujú nielen hranice nášho regiónu, ale aj krajiny. Sme hrdí na každý jeden z nich. Vďační sme aj za osobné príklady statočnosti, odvahy a za neutíchajúcu túžbu pomáhať slabším. Pripomínajú nám totiž, že práve ľudskosť a duchovné hodnoty sú tým, na čom v živote skutočne záleží a že nezlomnou vôľou dokážeme aj nemožné a prekonáme najťažšie životné  nástrahy,“ povedal predseda PSK Milan Majerský.

Cenu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) udelilo Zastupiteľstvo PSK Marike Gombitovej za výnimočný prínos pre rozvoj hudobnej kultúry na Slovensku a mimoriadne úspechy v oblasti populárnej hudby. Za výnimočnú reprezentáciu Slovenska a dosahovanie mimoriadnych športových výsledkov na medzinárodných podujatiach zdravotne znevýhodnených získali cenu za rok 2019 aj najúspešnejšie paralympioničky  v histórii Slovenska – zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová a jej navádzačka, Kežmarčanka,  Natália Šubrtová. Tretím oceneným Cenou PSK sa stal Hospic Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský udelil svoju cenu akademickému maliarovi Slavomírovi Brezinovi. Ďalším laureátom sa stal kňaz Vasil Kormaník. Treticu laureátov tejto ceny uzatvára rezbár Milan Krajňák, ktorý sa angažuje v charitatívnej oblasti a pracuje s rómskou mládežou pri šírení ľudových tradícií a propagácii rezbárskeho umenia doma i v zahraničí.

Amatérsky rezbár Milan Krajňák,  rodák z Nižného Hrušova, je samouk. Jeho neskrotná túžba tvoriť a vdýchnuť do dreva život umožnila vznik veľkých aj malých drevených plastík, krásnych nadrozmerných drevených súsoší a solitérov, pri ktorých vyrezávaní hľadá inšpiráciu v odbornej literatúre, no pomáha si aj vlastnou fantáziou. „Schopnosť vyrezávať považuje Milan Krajňák za boží dar, ktorý si nemôže nechať len pre seba. Preto sa už niekoľko rokov prostredníctvom charitatívnych akcií snaží pomáhať deťom so svalovou dystrofiou, detskou mozgovou obrnou či inak odkázaným,“ uvádza sa v jeho vizitke.

Kľukatou cestou osudu sa dostal vyrezávaním k tým, voči ktorým mal predsudky. K Rómom, s ktorými dnes v chránenej dielni Roma art v Čičave v rámci projektu „Šľachetné srdce“ vyrába drevené plastiky. V spolupráci s touto rezbárskou dielňou plánuje v budúcnosti cestu okolo sveta, počas ktorej bude dobrým ľuďom rozdávať ručne opracované srdcia z dreva. „Sochy anjelov rezbára Milana Krajňáka poznajú nielen na Slovensku. Boli nimi obdarúvané oficiálne zahraničné návštevy hlavy štátu. Jednu z jeho sôch dostal do daru pápež František, iné boli darované detským oddeleniam v nemocniciach. Súsošie vierozvestcov Cyrila a Metóda zdobí od roku 2013 priečelie budovy Matice slovenskej v Martine,“ predstavil moderátor večera M. Krajňáka.

V rámci slávnostného galavečera bolo udelené ešte jedno mimoriadne ocenenie. Predseda PSK Milan Majerský sa rozhodol oceniť Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru  v Prešove za profesionálnu prácu,  nasadenie  a odvahu pri záchrane obyvateľov obytného domu na Mukačevskej ul. počas krízovej situácie 6. decembra a udeliť  Medailu predsedu Prešovského samosprávneho kraja.

Cenu PSK predstavuje umelecké dielo, ktoré má tvar gotickej brány s doširoka otvorenými dverami. Symbolizuje tak prijímanie nových podnetov. Cena predsedu PSK tvorí voľne tvarovaný objekt pripomínajúci ľudské srdce, ktoré je po stranách obomknuté krídlami. Symbolizuje citovú spoluúčasť na každom tvorivom počine ako neodmysliteľnú súčasť rozvoja ľudskej civilizácie. Autorkou oboch diel je akademická sochárka Eva Fišerová