Fantasy literatúra zažila v posledných rokoch boom predovšetkým vďaka britskej autorke J. K. Rowling a jej sérii príbehov o Harrym Potterovi. Knihy o mladom čarodejníkovi a ich filmové spracovania sa stali okamžite beststellermi, ktoré inšpirovali stovky miliónov ľudí po celom svete. Práve tento žáner učaroval mladej talentovanej spisovateľke Soni Kolcunovej z Vranova. „Písanie na mňa prišlo dosť spontánne. Odmalička som si všetko zapisovala a keď som bola staršia, začala som s denníkmi. Potom som jednoducho začala premýšľať nad napísaním nejakého príbehu. Po pár dňoch rozmýšľania som vzala pero a zošit, a písala som,“ poznamenala s úsmevom S. Kolcunová.
Pre umelecký žáner fantasy je charakteristický fiktívny príbeh, v ktorom majú postavy magické schopnosti alebo nedosiahnuteľné vlastnosti, preto mieša fantastické (neznáme, neskutočné, divné) s realitou. „Láka ma najmä voľnosť myšlienok. Ak si vytvorím svoj svet, nemusím sa držať zásad reálneho. Je mi jednoducho príjemné vymyslieť vlastný svet, ktorý je o toľko odlišný od toho nášho,“ vysvetlila S. Kolcunová.
Jej najväčšími spisovateľskými vzormi sú J. K. Rowling, C. S. Lewis a M. Scott. Ako s úsmevom priznala, príbehy o Harrym Potterovi miluje a všetky knihy čítala už niekoľkokrát, pretože stále v nich nachádza osobité čaro a nové detaily, ktoré jej pri predchádzajúcom čítaní unikli. „Doteraz som napísala dve menšie série, obe sú o čarodejníkoch. Momentálne píšem o trinásťročnej čarodejnici, ktorá súperí s dlhoročným rivalom svojho otca, ktorý zomrel. Mladá Yasmine by mala dokončiť poslanie svojho otca a vo finále poraziť temného čarodejníka,“ prezradila S. Kolcunová.
Hoci postavy sa zdajú byť kvôli nadprirodzeným schopnostiam fiktívne, v knihách žiačky 6. ročníka ZŠ Bernolákova sa nájdu aj ľudia z jej okolia. „Inšpiráciu sa snažím čerpať zo sveta okolo nás. Musím sa však priznať, že až na pár postáv, ktoré som vymyslela, som sa nechala inšpirovať reálnymi ľuďmi,“ uviedla S. Kolcunová.
Napísanie jednej knihy však nie je víkendová záležitosť. Okrem zaujímavého príbehu totiž mladá autorka originálnym spôsobom pracuje s nadprirodzenými bytosťami, ich schopnosťami, kúzlami, či rôznymi prepracovanými efektmi. „Jedna z tých zákerných otázok (úsmev). Nikdy som to totiž nepočítala, lebo príval inšpirácie je nepredvídateľný. Približne píšem jednu knihu 8 – 9 mesiacov, keďže moje práce majú v rukopise okolo 300 strán,“ odpovedala S. Kolcunová na otázku, aký čas potrebuje na napísanie jedného príbehu.
Svet čarodejníkov ponúka za istých okolností neobmedzené možnosti, ktoré si mnohí vysvetľujú a menia podľa vlastných morálnych hodnôt. V prípade S. Kolcunovej platí, že ak by navštevovala Rokfortskú strednú školu čarodejnícku, určite by patrila do chrabromilu. „Čo všetko by som prečarovala, ak by som bola mladou čarodejnicou? Tak táto otázka ma dostala (úsmev)! Nikdy som nad tým nerozmýšľala, aj keď často snívam o čarodejníckom svete. Myslím, že by som hlavne pomohla rodine a kamarátom, ak by sa dalo. Jedným z mojich najväčších snov je stať sa spisovateľkou. Ak by sa mi to v budúcnosti podarilo, určite by som bola veľmi šťastná,“ dodala na záver S. Kolcunová.