MISIA 1000: Babice vytvárajú mosty (a pomáhajú) aj vo vranovskom okrese

  • Obce
  • Dátum: 06.03.2025
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Babice vytvárajú mosty! V okresoch Spišská Nová Ves, Kežmarok a Vranov nad Topľou. Projekt Misia 1000 pomáha dnes viac ako 470-tim klientom. Oporou sú pre nich na gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach, na oddeleniach pediatrie a tiež v ich domácnostiach.

Ako predstaviť projekt Misia 1000? „Vždy keď sa ma niekto opýta, kto je babica, odpovedám… Babice sú odhodlané ženy,“ reagovala v úvode nášho rozhovoru regionálna koordinátorka Misie 1000 Lucia Katreničová. Prvú vetu z perexu sme si požičali z webovej stránky projektu. Babice vytvárajú mosty! Spájajú všade tam, kde je vôľa prepojiť sociálne, kultúrne alebo aj jazykové bariéry.

Opäť si pomôžeme webom. Projekt MISIA 1000 je realizáciou zdravotnej mediácie v prostredí sociálne znevýhodnených komunít, ktorý sa zameriava na kľúčových 1000 dní od počatia dieťaťa. Intervencie, v domácom aj v nemocničnom prostredí, realizujú školené babice. Babice, samé pochádzajú z komunity, šíria osvetu medzi tehuľkami a matkami, poskytujú podporu, prepájajú ženy a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pomáhajú s predpôrodnou prípravou aj so starostlivosťou o novorodenca a batoľa. „V nemocniciach pracujú babice pod dohľadom zdravotného personálu. Napr. na gynekologicko-pôrodníckom oddelení sa venujú edukácii mamičiek. Ako sa majú starať o seba a najmä ako o bábätko. Ako s ním majú manipulovať, ako správne dojčiť, ako sa počas dojčenia stravovať, ako bábätko obliekať, ošetrovať… Mnohé ženy poprosia babicu, aby s nimi strávila čas pred pôrodom alebo si ich vyžiadajú aj k pôrodu. Keďže často je tam jazyková bariéra, pomáhajú ju prekonať a lepšie pochopiť jednotlivé situácie,“ vymenovala L. Katreničová.

Nezastupiteľné miesto majú babice na pediatrickom oddelení. Choré dieťa, v neznámom prostredí samé bez rodičov a s jazykovou bariérou. „Deti často nerozumejú po slovensky, ale keď počujú rodný jazyk, upokojuje ich to a potom reagujú úplne inak. Neboja sa a pobyt v nemocnici je pre nich menej stresujúci. Ak to ich zdravotný stav dovolí, babice s nimi robia v rámci možností rôzne aktivity. Keďže matky majú ďalšie deti a musia s nimi ostať doma, vtedy sú babice pre deti v nemocniciach veľkou oporou,“ doplnila koordinátorka pre vranovský okres Ľudmila Škurlová.

Babice pôsobia dva dni v nemocniciach a tri dni v domácnostiach, ktoré sú do programu zapojené. Ako L. Katreničová pripomenula, v živote človeka je kľúčový jeho ranný vývoj, teda detstvo. V marginalizovaných komunitách nie je predprimárne vzdelávanie samozrejmosťou. O to viac narastá význam, spôsob a predovšetkým hodnota individuálneho prístupu babíc. Misia 1000 totiž kladie dôraz na kvalitu, nie na kvantitu. Nestačí, ak si dieťa v materskej škole alebo v komunitnom centre osvojí nejaké zručnosti a doma ich nerozvíja. Babice vysvetľujú matkám v ich prirodzenom prostredí – priamo v ich domácnosti – ako sa dieťaťu venovať. „Dôležité je, aby babice lokalitu, v ktorej pôsobia, poznali, aby babicu mamička poznala osobne, čo potom napomáha vzájomnej dôvere. Naše babice učia mamičky napr. aj to, ako sa s deťmi hrať, aby sa rozvíjali. Keď sme začínali, deti nevedeli počítať, nepoznali farby, nerozumeli po slovensky. Dnes vidíme, že sa to výrazne zlepšuje a to nás teší, motivuje “ uviedla Ľ. Škurlová.

Spätná väzba! Projekt Misia začínal s dvoma babicami a dnes ich v troch okresoch pomáha dvadsaťštyri. V okrese Vranov nad Topľou pôsobí deväť babíc vo ôsmich lokalitách. „Napr. v Zámutove máme dve babice, ale dopyt po spolupráci s nimi je taký veľký, že ani tie dve, ktoré v obci pôsobia, nestačia,“ reagovala Ľ. Škurlová.

Projekt Misia 1000 osobnostne kreuje aj samotné babice. Na to, aby mohli byť zapojené do projektu, musia poslať životopis, prísť na pohovor a absolvovať školenie. „Väčšinou si babice vyberajú klientky vo svojom okolí iniciatívne. Práve ich úlohou je vysvetliť, čo všetko ich práca obnáša, ako vedia pomôcť… Ide nám o to, že už touto komunikáciou si budujú vzťah a dôveru,“ zdôraznila Ľ. Škurlová a Lucia Katreničová dodala: „Hoci to nie je prioritná idea, ale teší nás, že sme mohli vytvoriť zatiaľ 24 pracovných miest. Niektoré babice ich práca inšpirovala natoľko, že si napr. urobili vodičák, aby boli maximálne flexibilné. To je všetko pridaná hodnota, za ktorú sme vďačné!“

Viac sa o projekte Misia 1000 dozviete na www.misia1000.sk.