M. Ťasková Kanošová pozýva na CD s pokorou, aj hrdosťou na rodné Horehronie

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Martina Ťasková Kanošová pozýva na rodné Horehronie. Nezameniteľný kraj predstavuje na debutovom sólovom CD „Hore Hronom, douu Hronom“. V dvanástich piesňových blokoch sa dotýka domova s citom, pokorou, aj hrdosťou.

Martina Ťasková Kanošová sa na svojom debutovom sólovom CD vrátila domov, na Horehronie. Napriek tomu, že desať rokov žije na východnom Slovensku, k rodnému kraju má veľmi silné puto, ktoré počuť v každom tóne. Rodáčka z Pohorelej dáva do piesní kúsok seba, preciťuje ich s vlastnou jedinečnosťou, čím získavajú novú osobnú emóciu a nenapodobniteľnú atmosféru. „Keď som vyberala piesne, prechádzala som si spevníky, ale spomenula som si aj na piesne, ktoré som kedysi spievala ešte ako dievča na súťažiach, s mojou sestrou alebo vo folklórnom súbore Telgárt, teda mám k ním vzťah, ktorý sa mi spája s peknými a príjemnými spomienkami,“ usmiala sa Martina Ťasková Kanošová.

Na CD „Hore Hronom, douu Hronom“ vybrala tridsaťdva piesní. V štúdiu spolupracovala s ľudovou hudbou Pokošovci. Ako spevácki hostia sa predstavili speváčky zo ženskej speváckej skupiny Trnki a chýbať nesmela ani spolupráca s manželom Viktorom. „Na Horehroní sa spieva viachlasne. Nestáva sa teda často, aby speváčky z nášho kraja vydávali sólové CD. Samozrejme, viachlasy nechýbajú ani na mojom CD. V niektorých piesňach mi pomohli dievčatá z Trniek, ale sú tam aj vokály, ktoré som si naspievala sama,“ prezradila zaujímavosť M. Ťasková Kanošová.


Martina Ťasková Kanošová pozýva do jej rodného kraja. Na Horehronie. FOTO: Vladimír Šifra

Folklór a ľudové tradície sú vždy autentickou encyklopédiou, nech by sme si prechádzali kraj po kraji, a výnimkou nie je ani Horehronie. Rázovitá krajina skúšala ľudí, ktorí tam žili v nie vždy najľahších podmienkach. Svoje životné príbehy uchovávali potom v ľudových piesňach, ktoré sú nadčasovým dôkazom toho, že kde je vôľa, tam je aj cesta. „Piesne z regiónu Zemplína sú podstatne temperamentnejšie, pretože vznikali v teplejšom a úrodnejšom kraji. U nás sme predsa len pod Kráľovou hoľou, kde sa často v náročných podmienkach živili ľudia najmä ťažbou dreva. To sa odrážalo aj v piesňach, ktoré sú ťahavejšie a i náročnejšie po textárskej stránke,“ vysvetľovala M. Ťasková Kanošová.

Horehronie nie je jediným krajom, ktorého čaru vzdala M. Ťasková Kanošová poctu. Sólistka Poddukelského umeleckého ľudového súboru, ktorá zároveň vedie dievčenskú spevácku skupinu folklórneho súboru Vranovčan, vydala pred tromi rokmi, spolu manželom Viktorom, CD s piesňami zo Zemplína a Šariša. Dokonalým spôsobom sa jej podarilo spojiť obidva regióny v druhej sérii šou Zem spieva. Keď ju vo finále priviedol na pódium herec Marek Ťapák a neskôr sa k nej pridal manžel Viktor, diváci pri televíznych obrazovkách sledovali jej vystúpenie so zatajeným dychom. „Na východe bývam desať rokov a potešilo ma, že východniari majú náš horehronský folklór radi. Budem sa tešiť, ak si k nemu napr. aj po vypočutí CD nájdu ešte bližší vzťah,“ dodala M. Ťasková Kanošová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!