Malá Domaša je pripravená na budúcnosť

  • Obce
  • Dátum: 22.08.2012
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Návštevníkov webovej stránky obce Malá Domaša víta slogan: „Malebná a rozvinutá obec pri vodnej nádrži Domaša.“ Ak si kliknete na „Úvod“, dozviete sa v prehľadnom zozname o posledných investičných aktivitách – fotovoltaická elektráreň, mala vodná elektráreň, rekonštrukcia, modernizácia a prístavba obecného úradu, zberný dvor, plus z oblasti kultúry Partnerská výmena kultúrno-historického dedičstva Malá Domaša – Myckowce.

V roku 2010 dokončili v obci výstavbu prvej 9-bytovej jednotky s tým, že v súčasnosti finišujú práce na druhom bytovom dome a ako nás informoval starosta Jaroslav Makatúra, vďaka dotácii zo Štátneho fondu rozvoja bývania pribudne v roku 2013 ďalších deväť bytov. „Byty sú nižšieho štandardu, pretože každý má o ich vybavení vlastnú predstavu. Príspevok na bývanie od občanov s trvalým pobytom v Malej Domaši predstavuje 2 860 Eur a pre ostatných 3 320 Eur. Myslím si, že je lepšie zaplatiť za byt do 100 tis. bývalých korún a doinvestovať do neho podľa svojich predstáv, ako byť nespokojný. Tento postup si rodinky pochvaľujú, preto v ňom budeme pokračovať,“ vysvetľoval J. Makatúra.

Cestou výstavby bytov sa samospráva v Malej Domaši vydala z demografických dôvodov. V obci pochopili, že ak chcú pritiahnuť mladé rodiny, musia pre nich najskôr vytvoriť podmienky. Preto má J. Makatúra pri prestavbe bývalej materskej školy na komunitné centrum v pláne vybudovať po zhodení pôvodnej strechy ďalších šesť nájomných bytov. „Vďaka novým bytom vytvoríme priestor pre mladé rodiny, čo napr. aj mňa, ako starostu, motivuje k tomu, aby sme ďalej budovali obec, pripravovali projekty a pracovali na ďalšom rozvoji,“ dodal starosta Malej Domaše.

J. Makatúra nastúpil do úradu v roku 1996 a postupne sa vďaka čerpaniu celého spektra fondov, vládnych dotácií i príspevkov Prešovského samosprávneho kraja podarilo vybudovať čistiareň odpadových vôd, kanalizáciu, spoločný vodojem a obecný vodovod, miestne komunikácie, dom nádeje, plus sa, okrem iného, obec splynofikovala a zrealizovala sa elektrifikácia. V Malej Domaši však majú pripravené aj ďalšie projekty, ktoré sú orientované na krajinotvorbu extravilánu. V okolí spomínaných bytových domov budú v čase vegetačného pokoja zlikvidované rozbujnené kríky a v tomto priestore vnikne oddychová zóna s ihriskom a ohniskami. „V čase výdatných dažďov nás trápi Oľka, ktorá sa pri silnom prúde Ondavy nevleje do jej koryta a vylieva sa po okolí, vrátane našej obce. Preto sme do našej správy prebrali štyri hydromelioračné kanály, ktoré s Oľkou prepojíme, čo bude slúžiť ako záchytný rezervoár v prípade zvýšenej hladiny Ondavy,“ vysvetľoval J. Makatúra.

Vďaka skúsenostiam s efektným využívaním eurofondov je už dnes Malá Domaša pripravená na ďalšie kolo podpory z Európskej únie. Po vybudovaní kompletnej infraštruktúry v obci má J. Makatúra ambíciu pokračovať v znásobení potenciálu vodnej nádrže a Ondavy. „Projekty, ktoré chceme realizovať o 3 – 4 roky, musíme mať pripravené už teraz. Z toho dôvodu mám vyjadrenia od všetkých dotknutých organizácií, podarilo sa nám vyvlastniť alebo získať do prenájmu pozemky a samozrejme, k dispozícii máme pre naše zámery kompletnú projektovú dokumentáciu. V minulosti sa Domaša zanedbala, čo je vizitka samospráv, ktoré odpredali v rekreačných oblastiach pozemky, no do rozvoja už adekvátne neinvestovali. Podľa môjho názoru mali prejsť jednotlivé strediská pod VÚC, ktorý by ich určite spravoval lepšie,“ uviedol J. Makatúra.

Okolie Malej Domaše a Slovenskej Kajne by sa malo premeniť na zaujímavú relaxačnú zónu s vodnými športami (vodné bicykle, člny), v projekte je naprojektovaná pešia lávka ponad vodnú plochu a pod hrádzou na Ondave vznikne až po Sedliská splav. „Pozemky máme pripravené aj pre výstavbu motorestu a benzínovej pumpy. Ak by mal niekto záujem investovať, nech sa páči,“ vyzval J. Makatúra.

Napriek exkluzívnym zámerom nechce starosta Malej Domaše stavať vzdušné zámky, ale vychádza z reálnych podkladov, ktoré mali byť, podľa jeho slov, minimálne pripravené už v minulosti, ale stále ešte nefungujú, preto sa rozhodol vziať osud aspoň za časť Domaše do vlastných rúk. „Nikdy nebudeme rekreačné stredisko, lebo nemáme na to podmienky, no to nám nebráni v tom, aby sme pripravili oddychové zóny s vodnými športmi, či ohniskami. Viem si živo predstaviť, že prídu k nám aj ľudia ubytovaní v okolitých strediskách, posedia si v príjemnom prostredí, opečú klobásku, začlnkujú si alebo vyskúšajú splav. V prvom rade to robíme pre našich ľudí z obce, či ich známych, ktorí k ním prídu na návštevu, ale vítaní sú u nás všetci,“ zdôraznil na záver J. Makatúra.