BAKTERIÁLNE OCHORENIA KOŽE KRÁLIKOV
PASTEURELÓZA KRÁLIKOV
CHARAKTERISTIKA: Pasteurelóza alebo infekčná nádcha je ochorenie králikov s vysokou chorobnosťou a úhynom. Vyskytuje sa aj u divých aj u domácich králikov.
PÔVODCA: Pasteurella mutocida typ A, nezriedka sa vyskytuje v kombinácii s inými baktériami.
PRIEBEH OCHORENIA: Pasteure¬ly sa vyskytujú aj v organizme zdravých zvierat a to najmä v dýchacích cestách a vo vonkajšom prostredí. Ochorenie prepukne hlavne v chovoch, kde je zlá hygiena, výživa, výskyt stresujúcich faktorov. Pôvodca sa môže dostať do chovu aj po zavlečení virulentných kmeňov hlodavcami alebo divožijúcim vtáctvom. Šíri sa priamym kontaktom zdravých zvierat s chorými alebo nepriamo prostredníctvom kontaminovaných predmetov, podstielkou, vodou. Pôvodca sa z organizmu vylučuje pri kašli a kýchaní- králikom dokáže kýchnuť až na vzdialenosť 5 m a vzduchom sa takto dostáva priamo alebo nepriamo na vnímavé zvieratá. Preniesť sa môže aj z matky na dieťa. Ochorenie sa v chove veľmi rýchlo šíri.
PRÍZNAKY: Inkubačná doba je 1- 2 dni. Infekcia má rôzny priebeh: tzv. perakútny: zvieratá hynú za veľmi krátku dobu, cca do 24 hod. za príznakov kŕčov; akútny priebeh: zvýšenie telesnej teploty, sťažené dýchanie, výtok z očí a nosa- na rozdiel od myxomatózy je zvyčajne jednostranný- srsť na predných končatinách je našuchorená a lepkavá od otierania nosa, hnačka a charakteristické fŕkanie, hynú za 1- 3 dni; chronický priebeh: králiky sú malátne, chudokrvné, chudnú, hnisavý výtok z očí, opuchy kĺbov, hynú za niekoľko týždňov až mesiacov.
DIAGNÓZA: Podľa klinických príznakov, pričom treba odlíšiť listeriózu, strepto a stafylokokovú infekciu a mor králikov. Smerodajné je mikrobiologické vyšetrenie, na ktoré zasielame zmenené orgány a tkanivá- pri pitve, pri akútnej forme zisťujeme krvácaniny na dýchacích cestách, ale aj v tráviacom systéme; pri chronickej forme nachádzame aj drobné odumreté miesta na pečeni, abscesy v podkoží, zápal pohrudnice a obalu srdca…
LIEČBA: Antibiotiká a vitamín A. Používanie ATB síce vedie k liečebnému efektu, nezabráni však stratám pred začatím liečby, dodržiavanie aplikácia antibiotík značne predlžujú dobu výkrmu a v neposlednom rade vzniká riziko vzniku rezistencie- odolnosti.
PREVENCIA: Prevenciou je hlavne karanténa novonakúpených zvierat, ďalej optimálna výživa, zoohygiena a vakcinácia. Na trhu je dostupná vakcína Pasorin OL inj. a.u.v. (BVT, CZ). Prvá vakcinačná dávka v 4. týždni, druhá dávka v 7. týždni, tretia v 10. týždni (chovné králiky). Ďalšia pravidelná imunizácia vždy jednou vakcinačnou dávkou 1 x za 6 mesiacov.
Pri prvej vakcinácii starších králikov sa imunizácia vykoná dvakrát v intervale troch týždňov, ďalšie pravidelné imunizácie sa opakujú jednou vakcinačnou dávkou 1x za 6 mesiacov. Pasteurely sú malo odolné, vysušením zahynú o 2 až 3 dní, v krvi a výkaloch vydržia však až 10 dní a vo vode až 3 týždne. Vyššie teploty a bežné dezinfekčné prostriedky ich ničia za niekoľko minút.
SYFILIS KRÁLIKOV
CHARAKTERISTIKA: Ochorenie králikov – domácich aj voľnežijúcich- prenášané pohlavným stykom, charakterizované vredmi na vonkajších genitáliách, ktoré sa neskôr môžu rozšíriť. Choroba nie je prenosná na človeka a ďalšie druhy cicavcov, okrem dvojitozubcov.
PÔVODCA: Treponema cuniculi
PRIEBEH OCHORENIA: Nákaza sa dovlečie do chovu obyčajne novonakúpenými zvieratami, zvlášť plemenníkmi pri nekontrolovateľnom doplňovaní chovu. K ochoreniu teda dochádza pri párení, ale môže sa preniesť z matky na mláďatá počas pôrodu a tiež pri kojení. Určitý význam má aj prechod treponém cez poranenú pokožku (sliznice) napr. prostredníctvom infikovanej podstielky, vody. Mláďatá v rannom období sú odolnejšie- sú chránené protilátkami z materského mlieka.
PRÍZNAKY: Inkubačná doba je pomerne dlhá – 3- 6 týždňov. Choroba zvyčajne prebieha v chronickej forme a často končí spontánnym uzdravením. Chorobné zmeny sú obmedzené na sliznice a kožu- začínajú ako zápalové ložiská, neskôr sú to uzlíky veľkosti šošovice a napokon vredy veľkosti mince, lokalizované v oblasti genitálií. Neskôr dochádza ku tzv. generalizácii, kde sa vredy rozšíria aj na oblasť hlavy (zvlásť na pyskoch, viečkach,nose…)
DIAGNÓZA: Podľa charakteristích príznakov, len treba odlíšiť poranenia, ekzémy a zápaly kože z inej príčiny.
LIEČBA: Na terapiu sa používa Penicilin G .
PREVENCIA: Predovšetkým karanténa novodovezených zvierat, prehliadka zvierat po návšteve výstav, potrebné je aj dodržiavať vhodné zoohygienické podmienky v chove.
Recept:
BIFTEK Z KRÁLIKA
Potrebujeme: králičie mäso, králičie pečienky a obličky,1 vajce, tuk, 4 paradajky, 1 uhorka, 2 papriky, mleté čierne korenie, soľ
Postup:
Mäso oberte a pomeľte s pečeňou a obličkami na mäsovom mlynčeku. Pridajte vajce, osoľte, okoreňte a všetko dobre premiešajte. Hmotu nechajte v chlade pol hodiny odpočinúť. Lyžicou vykrajujte bifteky, upravte ich do tvaru a opečte. Podávajte obložené paradajkami, uhorkou a paprikou.
J. Petrík
V ďalšom čísle sa budeme venovať mykotickými a vírusovými ochoreniami kože králikov.