Ektoparazitárne ochorenia kože králikov
Táto skupina kožných ochorení sa vyznačuje vysokou nákazlivosťou s dvoma základnými spôsobmi prenosu. Prvým je priamy kontakt postihnutého a zdravého jedinca, Druhý spôsob je nepriamy, či už chovateľskými alebo veterinárnymi pomôckami, podsielkou, zlou zoohygienou a pod. U králikov sú z chovateľského, veterinárneho a v neposlednom rade ekonomického dôvodu najvýznamnejšími niektorí predstavitelia triedy Arachnida – pavúkovce. Z tejto širokej triedy sú to hlavne dve skupiny.
Prvou sú roztoče penetrujúce do kože, podkožia alebo vlasových folikulov – svrabovcovité Sarcoptidea a Notoedres. Druhou, nie menej dôležitou skupinou sú roztoče nepenetrujúce do kože a podkožia – ušný svrab králikov Psoroptes caniculi a dravčíkovitosť – Cheyletiella parasitovorax
Ušný svrab králikov – Psoroptes caniculi je veľký (camice presahujú 0,5 mm) kožu nepenetrujúci roztoč. Tento parazit sa živy úlomkami kože, ale tiež vytekajúcou lymfou, príležitostne aj krvou, resp krvným sérom. Životný cyklus roztoča trvá 21 dní a celý cyklus prebieha na koži králika. Samice môžu prežiť mimo hostiteľa aj niekoľko týždňov. Miestom primárneho výskytu je vnútorná plocha ušníc králikov. Ušnica je spočiatku iba začrvenaná so svetlým výtokom. Následkom zhrubnutia kože dochádza k vytvoreniu až 2 cm hrubej vrstvy krúst. Tieto nálepy sú vytvorené zápalovými bunkami, roztočmi, dentritom (výbežok nervovej bunky) a vytekajúcim mokom. Pod chrastami je koža začervenaná, vhká bez srsti. Veľkým nebezpečenstvom je sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá vyvoláva otitídu (zápal ucha). Často dochádza k prasknutiu bubienka a k zápalu stredného, prípadne celého vnútorného ucha
PRIEBEH OCHORENIA: Chovate¬lia si svrab obyčajne prinesú s novonakúpenými zvieratami, ktoré nemusia mať ešte vyvinuté zjavné príznaky ochorenia. Choroba sa v chove veľmi rýchlo šíri.
LIEČBA: Ochorenie sa dá pomerne rýchlo vyliečiť, avšak je potrebné preliečiť celý chov a asanovať prostredie, inak sa môže stať, že sa nám bude pravidelne v chove vyskytovať. Na liečbu je možné použiť injekčný prípravok Ivomec- nie je však vhodný pre gravidné a kojace samice a má dlhú ochrannú dobu na mäso (28 dní). Preto sú vhodnejšie prípravky, ktoré sa aplikujú lokálne vo forme sprayov a rozprašovačov – napr. BIO KILL alebo Neostomosan (5 ml roztoku zriedime v 2 dcl vody a potierame týmto roztokom postihnuté ušnice) Liečbu je potrebné po týždni zopakovať. Zároveň treba odstrániť podstielky, chovné zariadenie vypáliť letlampou, a vystriekať antiparazitickými sprayom.
PREVENCIA: Najvhodnejšou ochranou proti zavlečeniu choroby do chovu je karanténa novodovezeného zvieraťa.
Cheyletiella parasitovorax – dravčíkovitosť, je v súčasnej dobe časté kožné ochorenie, ktoré má stále narastajúcu intenzitu. Pôvodcom tohto kožného ochorenia králikov je cheyletiella parasitovorax. Ide o pomerne veľkého roztoča, samičky dosahujú až 0,4 mm a pri dobrých podmienkach sú viditeľné už voľným okom Pre postihnutého králika je typický vznik rôzne veľkých bielych až bielo sivých vločiek. Najčastejším miestom výskytu je medzilopatková oblasť. Pri generalizovanej forme sa šupiny môžu vyskytnúť aj na chvoste, stehnách, či bruchu. Vo všeobecnosti pletí, že primárnym miestom sú časti tela, kde si králik nedokáže dôkladne vykonať úpravu a očistu kože. Pri chronickej forme ochorenia alebo u celkovo oslabených jedincov dochádza k rozsiahlym ložiskám. Nedostatočná starostlivosť umožňuje roztočom preniknúť do prostredia, kde samičky prežívajú až 14 dní.
DIAGNOSTIKA: Najvhodnejšia metóda je použitie priehľadnej lepiacej pásky. Srsť sa v mieste s množstvom lupín rozhrnie, priloží sa lepiaca páska a dôkladne sa pritlačí. Po odtrhnutí sa prilepím páska na podložné sklíčko a prehliada sa pod mikroskopom alebo pod lupou. Pri krustóznych zmenách sa prevádza vyšetrenie kožného zoškrabu na základe mikroskopického stanovenia pôvodcu.
TERAPIA: Možno použiť prípravok EKOSIP, ktorý sa aplikuje posypom na králika. Prípravkom sa môže ošetriť aj prostredie. Prostredie po dôkladnom vyčistení možno vystriekať aj prípravkom BIO KILL. Pri pretrvávajúcich problémoch je potrebné sa obrátiť na veterinárneho lekára.
PREVENCIA: Spočíva v ochrane chovu pred zavlečením ochorenia. Nových jedincov umiestniť do karantény.
Recept:
Rezne s králika na červenom víne
Potrebujeme:4 zadné stehná z králika, slanina, mandle, ½ balíčka mrazenej zeleniny pod sviečkovú, 2 PL cukru3-4 dcl červeného vína, bazalka, tymián
Postup:
Stehná vykostite a prešpikujte na hranolčeky nakrájanou slaninou a mandľami,. Zeleninu opražte na tuku a pridajte cukor a miešajte až skaramelizuje. Pripravenú zmes dajte na pekáč, povrch urovnajte a posypte bazalkou a tymiánom. Pridajte mäso a podlejte vínom. Pečte do mäkka a podávajte so zemiakovou kašou alebo s zemiakovými kroketami.
J. Petrík
V ďalšom čísle sa budeme venovať bakteriálnym ochoreniam kože králikov