CFT ACADEMY a MFK Vranov mládežníckou futbalovou „univerzitou“ inšpirujú

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Futbal je tímová hra. Na ihrisku, aj mimo neho. Tento vzorec nespochybniteľným spôsobom potvrdzujú v aktuálnej sezóne v súťažiach riadených Slovenským futbalovým zväzom mládežnícke výbery MFK Vranov U-13 a najmä U-12. Vďaka spolupráci CFT ACADEMY, MFK Vranov, ZŠ Lúčna a Coerver Coaching sa podarilo vytvoriť projekt s jasnou ideou, ktorej výsledkom je zážitok pri pohľade na futbalové trávniky. Lebo futbal je o zážitku z kreativity, z hry, z vášne pre hru…

Žiaci MFK Vranov U-12 nestratili v doterajšom priebehu ani bod a nastrieľali 135 gólov (najviac zo všetkých slovenských tímov v tejto vekovej kategórii). Práve táto kategória je prvou vlajkovou loďou CFT ACADEMY, preto za impozantnou štatistikou treba vidieť inšpiratívny príbeh. Súčasní zverenci trénera Romana Kuzemku robili v priestoroch ZŠ Lúčna prvé športové kroky v akadémii už od piatich rokov. Keď postupne došlo k nadviazaniu spolupráce s Coerver Coaching, súčasťou konceptu sa stal partner s celosvetovo rešpektovaným programom, pričom sa nebavíme o bonuse, či pridanej hodnote, ale o mládežníckej futbalovej univerzite.

Aj vďaka vlastnej SaganSport lige v réžii CFT ACADEMY získavali mladé futbalové talenty nielen z Vranova nad Topľou a blízkeho okolia futbalové zručnosti, vďaka ktorým dnes napr. v kategórii U-12 dominujú. Mladí Vranovčania sú suverénni, pre ilustráciu výsledky 54:0, 39:3, 27:0 a dvakrát 16:4. Ak si laická verejnosť kladie v tejto chvíli otázku, ako takéto zápasy pomáhajú víťaznému tímu nastavovať latku vyššie, R. Kuzemka vidí tieto konfrontácie v širších, ako len výsledkových, súvislostiach. „V klube, aj v akadémii sme riešili otázku – ostaršiť alebo neostaršiť chlapcov. Na Slovensku je moderné, ak niekto vyčnieva, dať ho k starším chlapcom, aby to mal náročnejšie. Po dlhom uvažovaní sme zmenili názor a sami sme v očakávaní, čo to prinesie. Ostaršovať budeme len hráčov, ktorí budú viditeľní aj o kategóriu vyššie. Našim cieľom je totiž budovať v tomto veku ich hráčske sebavedomie a kreativitu. Na druhej strane, či chceme alebo nechceme, deti rozmýšľajú výsledkovo, matematiku poznajú veľmi dobre (úsmev). Keď vidia, že jasne vyhrávajú, pristúpia k ďalšiemu priebehu laxnejšie. Vtedy im však zdôrazňujeme, že si musia vážiť každého súpera bez ohľadu na to, či je lepší alebo slabší. Úctu a rešpekt k súperovi môžu dokázať len tak, že pôjdu za každých okolností naplno. Učíme ich, aby protihráčom podali ruku a poďakovali za každý zápas. Pri takto mladých chlapcoch to nie je vždy jednoduché, ale nikdy sa nevzdávame, lebo veríme v dobro v dieťati,“ zdôraznil koordinátor tréningového procesu CFT ACADEMY, inštruktor Coerver Coaching, šéftréner športových tried ZŠ Lúčna a tréner MFK Vranov U-12 Roman Kuzemka.

Uznanie od trénera súpera sa cení

V 4. kole nastúpili žiaci MFK Vranov U-12 na pôde FK Poprad. Zverenci trénera Romana Kuzemku zvíťazili 22:3 a od domáceho kouča Jána Guziara sa im pre klubový web dostalo týchto slov: „Coerver akadémia Vranov nám ukázala, ako má vyzerať mládežnícky futbal. Technická zručnosť, rýchlosť, dynamika v taktickom prevedení s podporou trénerov, povzbudzujúcimi rodičmi a v pozadí so sponzormi dominovali nad akadémiou Poprad. Ešteže sú „top“ nielen na východe, ale asi na celom Slovensku. Snažili sme sa, ale na viac sme nemali.“

Principiálnou DNA filozofie CFT ACADEMY a MFK Vranov je hľadať cestu, ako vytvárať pre hráčov podmienky a prostredie, v ktorom budú futbalovo kontinuálne rásť. Moderný tréningový proces je jednou stranou mince. Druhou stranou mince je príležitosť konfrontovať sa s najlepšími. Aj vďaka kontaktom R. Kuzemku, ako inštruktora Coerver Coaching, hráči vo vekových kategóriách od U-8 po U-13 sa v tejto sezóne zúčastňujú turnajov, kde sú ich súpermi MŠK Žilina, ŠK Slovan Bratislava, AS Trenčín, či FC Spartak Trnava. Už len samotná pozvánka od TOP klubov je vizitkou a potvrdením správnej cesty, ktorou sa vo Vranove vydali. „Pokiaľ chceme chlapcov posúvať ďalej, musia sa porovnávať s rovesníkmi, ktorí im dokážu ukázať chyby, lebo len takto sa môžu deti učiť. Nie sú to klasické biznisové turnaje, ale ich cieľom je, aby hráči hrali, ukázali, čo už vedia, ale zároveň je to aj zrkadlo pre nás trénerov, aby sme videli, čo potrebujeme zlepšovať,“ vysvetľoval R. Kuzemka.

Inšpirácia legendárnym Michaelom Jordanom

Basketbalovú ikonu Michaela Jordana športovej verejnosti predstavovať nemusíme. O šesťnásobnom šampiónovi bol nedávno uverejnený dokument The Last dance. Hodnotami fenomenálneho hráča Chicaga Bulls sa snaží R. Kuzemka inšpirovať aj svojich zverencov. „Michael Jordan išiel do každého zápasu na 100%, lebo si uvedomoval, že v hľadisku sedí vždy niekto, kto ho ešte nevidel hrať. Ako vysvetľuje, nedokázal by sa pozrieť do zrkadla, ak by vedel, že niekto cestoval desiatky kilometrov, aby ho videl hrať a na palubovke by bol len polovičný Michael Jordan. Nie vždy všetko vyjde, ale prístup v zápase musí byť stopercentný a tomu učíme aj našich hráčov,“ uviedol R. Kuzemka.

Okrem futbalového umenia sa bavíme aj o tak podstatnom prvku, ako je schopnosť opustiť vlastnú komfortnú zónu. Cestovať slušnú porciu kilometrov, vystúpiť z vlaku alebo autobusu a odohrať vyrovnané partie proti najtalentovanejším rovesníkom na Slovensku, navyše s radosťou, entuziazmom, nasadením je devíza, ktorá má nevyčísliteľnú hodnotu. „Práve tieto konfrontácie nám ukázali rezervy v defenzíve a ak budem hovoriť za moju vekovú kategóriu U-12, vidím, že chlapci sa už v tomto smere zlepšujú. Súperi, proti ktorým nastupujeme, ich zároveň dokážu dostať pod tlak, preto sú nútení pracovať a rozmýšľať s loptou rýchlejšie. Pre nás majú tieto zápasy význam z pohľadu sebavedomia chlapcov, ktorých učíme, že si musia veriť proti každému. Ak poctivo trénujú a dajú do zápasu maximum, majú kvalitu na to, aby mohli konkurovať aj tímom zo známejších klubov,“ dodal R. Kuzemka.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!