Červené líšky zo Starej Ľubovne zdolali po Lipanoch aj MFK Vranov!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Stará Ľubovňa Redfox Football Club. Nováčik vstúpil do treťoligovej sezóny štýlovo. Po Lipanoch zdolal doma aj MFK Vranov. V preklade druhý a tretí tím z minulého súťažného ročníka. Impozantný úvod!

Stará Ľubovňa žije futbalom. Na prvom domácom zápase v sezóne sa stretla viac ako slušná divácka kulisa. Ak si uvedomíme, že sa hralo už o tretej popoludní a počasie viac prialo zábave pri vode, ako futbalu, „červeným líškam“ sa dostalo motivujúcej podpory. Klub a fanúšikovia fungujú na sociálnych sieťach, zápas bol vysielaný live…


Cesta do Starej Ľubovne ponúka aj takýto pohľad… FOTO: Imrich Makó.

Hráči tento fakt zvýraznili už po ôsmich minútach hry. Vranovčania nedokázali po rohovom kope upratať nekomplikovanú loptu do bezpečia. Za pokutovým územím si ju našiel poľský legionár Majeran. Do jeho centra sa položil na päťke neustrážený Piter-Bučko a otvoril skóre. Mimochodom, obrancom Starej Ľubovne to páli. V Lipanoch sa presadil Kuc, ktorý v minulej sezóne pôsobil v jeseni druholigovom Humennom a v jari legionárčil v Rzeszowii Rzeszów. „Center prišiel z našej ľavej strany, lopta letela o čosi nižšie. Hodil som sa do nej a je pravdou, že som ju netrafil úplne čisto. Myslím si, že aj brankár trošku pomohol k tomu, že gól predsa len padol. Som za to vďačný, pretože za Starú Ľubovňu som skóroval prvýkrát. Verím, že to takto pôjde aj ďalej,“ dodal obranca Stará Ľubovne Michal Piter-Bučko. 37-ročný odchovanec prešovského Tatrana odišiel do Poľska v roku 2012, kde pôsobil v TS Podbeskidzie Bielsko-Biala,  Olimpii Grudziądz a Sandecji Nowy Sącz.

Hoci v ďalšom priebehu prvého polčasu nepribúdali šance ako na bežiacom páse, o nude na hracej ploche písať nemôžeme. Obidva tímy sú futbalovo inteligentné, čo dáva akciám korenie. Niekedy ho prisypali viac, niekedy menej, ale bez chuti to nikdy nebolo.

Do highlightov by sa určite dostala situácia z 36. min, kedy Sudimák vyrazil prízemnú strelu na roh končekmi prstov. Po jeho zahraní Serečinom pálil po signáli z 20 metrov volejom Majeran. Napriek tomu, že jeho strela letela vedľa brány, diváci nešetrili potleskom.


Stará Ľubovňa žije futbalom. FOTO: Imrich Makó.

Vranovčania sa v prvom polčase pokúšali o viacero rýchlych prechodov a najviac pozornosti si získali v 45. min. – Straka centroval a Marcinkovi chýbali centimetre, aby loptu na prvej žrdi zasiahol hlavou…

Zverenci trénera Romana Lazúra sa dočkali sedem minút po zmene strán. Od prerušenia hry pred ich pokutovým územím súpera: Babjak – Kulich – Sabolčík – Marcinko – Lukáč – Straka a nekompromisné pohotové zakončenie Lukáša Kulicha. Ani jeden dotyk navyše a dokonalé manažovanie pohybu s načasovaním kombinačného reťazenia v priestore!


Tréner Roman Lazúr posiela Lukáša Kulicha na druhý polčas. FOTO: Imrich Makó.

Stará Ľubovňa reagovala expresne o štyri minúty. Prekvapivú ďalekonosnú krížnu strelu po zemi vytiahol Sudimák do strany, na čo najpohotovejšie zareagoval Karaš. Loptu dával pätičkou efektne za seba a Roman Tomko si ju nešťastne zrazil do vlastnej brány.

Hoci hráči Vranova to síce strelecky nezabalili, no vo finále neboli tak dominantní, ako na ihriskách súperov v jarnej časti a ku gólu sa už nepriblížili. Naopak Majeran trafil z priameho kopu žrď, Haščák za obranou z 18 metrov zakončil nepresne, Serečina vychytal v samostatnom nájazde Sudimák, resp. v druhom prípade ho v poslednej chvíli po ďalšej rýchlej akcii zablokoval R. Tomko a v nadstavenom čase sa v ďalšom samostatnom nájazde nepresadil Perháč. „Na základe videa sme sa pripravovali na trojobrancový systém súpera, ako aj na niektoré jeho typické herné situácie, ale úvod nám absolútne nevyšiel. Až keď sme urobili presuny v našom systéme, bolo to z našej strany lepšie. Mrzia ma inkasované góly. Pri prvom sme zaplatili za zlé taktické postavenie stredného obrancu. Michal Piter-Bučko ostal sám na päťke a hoci Emil loptu dokonca asi aj mal, nakoniec padla dovnútra. Pred druhým gólom Emil vytlačil strelu, ale sami sme si ju dali do vlastnej brány. Na druhej strane, v závere Emil vychytal viaceré samostatné nájazdy a držal našu nádej na úspešný výsledok. V závere sme išli do otvoreného postavenia a rizika. Chceli sme si zahrať ešte o bod, no domáci boli o gól lepší. K víťazstvu im blahoželám,“ uviedol tréner MFK Vranov Roman Lazúr.


V závere zápasu držal nádeje Vranova nad vodou brankár Emil Sudimák. FOTO: Imrich Makó.

Pre Vranov bol zápas v Starej Ľubovni ostrou súťažnou premiérou. Trénerovi R. Lazúrovi urobili škrt cez rozpočet v zostave viaceré zdravotné patálie, pretože úplne fit nebol Jozef Kandala, ani Michal Krajňák. Erik Tomko nemohol nastúpiť vôbec. Navyše v 36. min. musel nútene opustiť hraciu plochu Matúš Digoň. Napriek tomu v improvizácii pri skladaní zostavy dôvody prehry nehľadal. „Smerom dopredu potrebujeme byť odvážnejší, aj keď niektoré prechody nám vyšli, len sme nedotiahli finálnu fázu. Ak by sme ich vyriešili inak, mohli by sme pomýšľať na bodík. Naopak museli sme otvoriť hru a z toho plynuli nájazdy najmä Filipa Serečina. Taký je šport, taký je úvod ligy. Vysporiadať sa budeme musieť i s tým, že je nás málo. Najbližšie nás čaká náročný zápas s Oravským Veselým a hneď na to pohár. To však nič nemení na tom, že domáci vyhrali o gól zaslúžene,“ športovo a férovo konštatoval R. Lazúr.

V Starej Ľubovni sú zdravo sebavedomí. V klube nehovoria frázy o atraktívnom a poctivom futbale, ktorým chcú lákať fanúšikov na tribúny. Vedenie sa nebojí hovoriť o vízii s postupom do II. ligy. Šport má byť o výzvach a pod ľubovnianskym hradom ju prijali. Vranov v Lipanoch v ére slovenskej samostatnosti ešte nevyhral, Stará Ľubovňa to dokázala ako nováčik. A zverenci trénera Piotra Kapustu mali pod kontrolou dianie na trávniku aj v sobotu. „Dlhé roky som hral v Poľsku a neviem detailne porovnať súťaže. Lipany a Vranov patrili v minulých sezónach medzi popredné tímy a víťazstvo nad nimi nás posunie mentálne ešte viac nahor,“ reagoval M. Piter-Bučko a k samotnému zápasu, ktorý sa hral v nepríjemnom letnom horúcom počasí, dodal: „Slnko vyšlo asi po týždni (úsmev). Podmienky boli náročné, ale v prvom polčase sme ukázali, že futbal hrať vieme. Dali sme gól, mali sme aj nejaké ďalšie zaujímavé situácie, navyše súpera sme do žiadnej šance nepustili. Nemalo by sa nám stavať, aby sme takto inkasovali. Hoci sme mali potom dostatok príležitostí, aby sme zápas uzavreli, priebeh bol až do konca hektický. Našim cieľom je ísť zápas od zápasu, dve víťazstva na úvod sa však cenia. Liga sa len začína, preto verím, že keď sa budeme zohrávať, dokážeme byť ešte silnejší.“

 Stará Ľubovňa Redfox Football Club – MFK Vranov 2:1 (1:0)

Góly: 8. Piter-Bučko, 58. R. Tomko (vl.) – 52. Kulich.

ŽK: 16. Majeran, 90. Haščák – 16. Šuľák, 43. Lukáč, 56. Babjak, 78. Sabol, 86. Kandala, 90. R. Tomko.

Zostava Stará Ľubovňa: Švec – Witek, Piter-Bučko, Kuc, Karaš, Bomba, Serečin (84. Perháč), Majeran (90. Imrich), Rindoš, Tináth, Rečičár (58. Haščák).

Zostava Vranov: Sudimák – Babjak, Lukáč, Šuľák, Straka, Digoň (36. Sabol), Kulich, Sabolčík (88. Roháč), R. Tomko, Macejko (63. Kandala), Marcinko (63. Krajňák).

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!