BUKÓZA INVEST spol. s r.o. získala z operačného programu „Kvalita životného prostredia“ dotáciu 11 740 890 eur na recykláciu zberového papiera za účelom výroby papiera (testlineru). Obstaranie papierenského stroja v hodnote takmer 28 mil. eur však spochybnila poslankyňa Národnej rady SR Lucia Nicholsonová, ktorá podala trestné oznámenie pre podozrenie z poškodzovania záujmov Európskej únie.
Poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová upozornila na spôsob obstarávania vo svojom blogu na webe tyzden.sk, kde zverejnila tri otvorené listy premiérovi Robertovi Ficovi. Keďže sa odpovede nedočkala, rozhodla sa konať sama. Podnet podala na Úrad pre verejné obstarávanie, Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) so sídlom v Bruseli a generálnu prokuratúru.
Bukóza Invest sa rozhodla obstarávať papierenský stroj cez elektronický kontraktačný systém (EKS), ktorý slúži na obstarávanie bežných tovarov a služieb. „Elektronické trhovisko bolo primárne naprojektované na podlimitné zákazky pre bežné služby a tovary do hodnoty 135 tis. eur,“ vysvetľovala pre RTVS hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Andrea Dobiášová.
L. Nicholsonová sa pozastavila nad tým, že súťaž bola vyhlásená v sobotu popoludní a keďže v utorok bol štátny sviatok, firmy mali na predkladanie ponúk dva a pol pracovného dňa. Rovnako ju zaujalo, že jedna z prihlásených firiem Entry Net, s.r.o. je jediným akcionárom v spoločnosti Bukóza Energo, a.s. Členom jej predstavenstva, ako aj predstavenstva Bukózy Holding je konateľ Bukózy Invest Erik Kadlec. Zákazku nakoniec vyhrala HD Energy „smeráckeho“ exposlanca Milana Halúza, ktorý nie je v Hencovciach neznámy. Práve prepojenie na Smer-SD považuje poslankyňa za SaS v súvislosti so zmienkou o Jánovi Ďurianovi v spise Gorila, kde sa spomína ako sponzor strany, za ďalšiu podozrivú okolnosť. „Od začiatku spochybňujeme, že podľa objemu peňazí to bola jednoznačne nadlimitná zákazka, ktorú však Bukóza Invest vyhodnotila ako podlimitnú a tým pádom išli cez elektronický kontraktačný systém, čo zákon neumožňuje. Pokiaľ ide o papierenský stroj na spracovanie odpadu z papiera v objeme takmer 28 mil. eur a so špecifikáciami na jednu A4, určite sa zhodneme, že nejde o bežne dostupný tovar,“ uviedla podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová. Okrem toho položila otázku, či by takúto zákazku mala získať firma, ktorá vznikne v marci 2016 a má jedného zamestnanca.
Po zverejnení prvého listu začala L. Nicholsonová dostávať anonymné podnety, podľa ktorých Bukóza Invest nekúpila nový stroj, ale staršiu technológiu, čo je, podľa nej, taktiež v rozpore s výzvou. „Výzva bola na zakúpenie nových technológií, no mám informácie o tom, že stroj sa po častiach dováža z Fínska a zadanie je prerobiť ho na nový. Toto sú veci, ktoré neviem overiť, preto to posúvam orgánom činným v trestnom konaní. Z toho, čo vieme, sa nám ukazuje, že by mohlo dôjsť k napĺňaniu trestného činu machinácie pri verejných obstarávaniach a verejnej dražbe a poškodzovania záujmov Európskej únie,“ reagovala L. Nicholsonová.
Ministerstvo životného prostredia SR, pre RTVS, prisľúbilo, že prípad preverí. „Poviem úprimne, aj mne je záhadou, ako to mysleli. Nie je to štandardné a myslím si, že takto sa to nedá. Keď to nebude spĺňať zákonom stanovené podmienky, nemôže to ísť ďalej a peniaze nepreplatíme,“ uviedol pre verejnoprávnu televíziu minister životného prostredia László Sólyomos.
Bukóza Invest zmluvu s HD Energy zrušila a medializovanie celého prípadu považuje za politiku. „So zástupcami spoločnosti HD Energy sme sa dohodli na ukončení kúpnej zmluvy, pretože nechceme, aby naše spoločnosti boli vtiahnuté a zneužívané v politickom boji politických strán v tomto predvolebnom období, kedy predstavitelia politických strán, ktorí by mali byť zástupcovia ľudí v parlamente, namiesto vyvíjania pre obyvateľstvo akejkoľvek prospešnej činnosti neváhajú použiť aj tie najšpinavšie taktiky rozširovania neprávd, či vymyslených neoverených informácií,“ uverejnila stanovisko RTVS.