Bukóza Energo, a. s. musela v aktuálnej sezóne riešiť šesť havarijných stavov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Navrhovaným koncepčným riešením situácie v tepelnom hospodárstve vo Vranove nad Topľou je vykurovanie domácností a ďalších objektov odpadovým teplom produkovaným skupinou spoločností Bukóza Holding, a.s. Naplnenie tohto zámeru predpokladá vybudovanie horúcovodu z centrály v Hencovciach, čím sa aktuálne zaoberá expertná skupina zriadená primátorom Jánom Raganom.

V súčasnosti dodáva Bukóza Energo, a. s. teplo a teplú úžitkovú vodu (TÚV) z kotolní využívajúcich plyn a biomasu. Ako problém sa však ukazuje distribučná sieť, v rámci ktorej slúži časť potrubí svojmu účelu aj viac ako 30 rokov. Zub času a napr. fakt, že Vranov má vysoké spodné vody, sa podpisujú pod skutočnosť, že od septembra 2011 museli kompetentní riešiť už šesť havarijných stavov. „Viackrát sme sa museli vysporiadať s neprístupným terénom, kde sme techniku mohli použiť iba v minimálnej miere. Najzložitejšiu situáciu sme riešili na sídlisku Okulka pri blokoch Q a N, pretože potrubie bolo uložené v blízkostí ďalších sietí. Z toho dôvodu sme pri výkopových prácach postupovali mimoriadne opatrne. Konkrétne v tomto prípade sa Predstavenstvo rozhodlo pre výmenu všetkých štyroch potrubí v dĺžke 45 m, ktoré sme nahradili novým typom so zvýšenými izolačnými vlastnosťami zabezpečujúcimi nižšie úniky tepla,“ uviedol vedúci divízie tepelného hospodárstva Bukóza Energo a.s. Štefan Salaj.

Hoci Bukóza Energo, a. s. má spracovaný plán údržby mimo vykurovacej sezóny, riziko vzniku havarijných stavov pri sieti potrubí v dĺžke 18 km pre rozvody tepla a 14 km pre distribúciu TÚV je, aj vzhľadom na dátum ich uvedenia do prevádzky, nepredvídateľné. „Havarijné stavy opravujeme mimo plánovaného režimu údržby. Pri výmenách používame nové druhy predizolovaných potrubí s lepšími izolačnými vlastnosťami a vyššou odolnosťou voči agresii prostredia, vďaka čomu ich môžeme uložiť aj v jednoduchých kanálových lôžkach. Okrem toho, ich výrobcami deklarovaná životnosť je minimálne 30 rokov,“ dodal Š. Salaj.

Keďže opravy havarijných stavov sa vykonávajú v priebehu vykurovacej sezóny, pracovníci Bukózy Energo, a. s. sa snažia zasahovať domácnostiam v postihnutých lokalitách do ich komfortu v minimálnej miere. „Z časového hľadiska vykonávame iba práce nevyhnutné na odstránenie porúch. V praxi to vyzerá tak, že s prácami začíname ráno a snažíme sa ich ukončiť do 15.00 hod., kedy sa ľudia vracajú domov. Počas krátkych odstávok sa nedajú vymeniť dlhé trasy, výnimkou bol iba úsek na Okulke, kde sme však použili špeciálne flexibilné potrubie,“ vysvetľoval Š. Salaj.

Problémy s poruchovými celkami existujúcej distribučnej siete by vyriešil horúcovod, ktorý by sa zároveň premietol aj do nových rozvodov na území mesta. „Horúcovod je pre nás prioritou z dvoch dôvodov. Dokázali by sme dodržať podmienky v základnej zmluve, ktorá je postavená na garancii veľmi výhodnej ceny tepla a zároveň by sa vyriešila situácia okolo rozvodov. Od definitívneho uzavretia otázky súvisiacej s výstavbou horúcovodu bude závisieť i to, či sa vybuduje nová distribučná sieť, ale pristúpime k rozsiahlej rekonštrukcii súčasnej,“ naznačil dve alternatívy Š. Salaj.