Bukocel porušil v N. Hrabovci zákon

  • Obce
  • Dátum: 28.05.2012
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Kauza sivozelenej látky zapáchajúcej po merkaptanoch na poliach v katastri obce Nižný Hrabovec má za sebou prvé kolo, ktorého verdikt je jasný. Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy konštatoval, že analyzovaný kal je zložený v prevažnej miere z uhličitanu vápenatého v zmesi s hydroxidom, čomu nasvedčuje aj jeho vysoké pH. Ako sa ďalej v stanovisku uvádza, pôda, na ktorú bol kal aplikovaný má pH alkalické, preto jeho použitie nebolo vhodné, nakoľko zvyšovanie alkalických pôd v reáli nemá zmysel a v konečnom dôsledku spôsobuje znižovanie úrodnosti. „V záujme eliminácie rizík poškodenia poľnohospodárskych pôd odporúčame okamžite odstrániť dočasné skládky kalu a z plôch jeho aplikácie, pokiaľ to je ešte možné, tento zhrnúť, odstrániť, následne vykonať hlbokú orbu a vysiať vápnomilné (kalkofilné) plodiny. Ako kryciu plodinu odporúčame aspoň počas troch rokov pestovať lucernu siatu,“ uviedol prof. Ing. Jozef Vilček, PhD. z regionálneho pracoviska VÚPOP v Prešove, ktorý dodal, že podľa vedomostí úradu boli porušené dva zákony – o hnojivách č. 136/2000 (vápenatá hmota nebola ako hnojivo certifikovaná) a o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy č. 220/2004 (aplikáciou alkalickej vápenatej hmoty na alkalické pôdy sú ohrozené kvalitatívne vlastnosti a funkcie pôdy i ekologická stabilita územia).

Na základe kontroly v poľnohospodárskom podniku Agrofyt, s. r. o. vykonanej na podnet Obecného úradu v Nižnom Hrabovci, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky zistil porušenie zákona, ktorého sa účastník konania dopustil tým, že uviedol do obehu hnojivo, ktoré nie je certifikované a nie je zapísané do registra certifikovaných hnojív podľa zákona. Ďalej bolo zistené, že účastník konania nemal žiadne dokumenty, ani neviedol evidenciu ohľadne daného hnojiva. Vychádzajúc z týchto skutočností, ÚKSÚP zakázal Bukocelu, a. s. a Agrofytu, s. r. o. používanie a aplikáciu kaustifikačného vápna na poľnohospodársku pôdu a nariadil jeho odstránenie z celej plochy poľnohospodárskej pôdy do 15. 6. 2012.

Analýzu látky vyvezenej na polia v katastri N. Hrabovca vykonala aj spoločnosť Ekolab s. r. o., ktorá vyhlásila, že vzhľadom na rekonštrukciu rotačnej pece sa producent kaustifikačného kalu zbavil, čo znamená, že podľa zákona sa v takomto prípade považuje kaustifikačný kal za odpad.

Nekompromisné stanovisko vydalo Ministerstvo životného prostredia SR. Maroš Stano z odboru komunikácie MŽP informoval, že spoločnosť Bukocel, ktorá vyvážala nebezpečnú bielu látku na pole v katastri obce Nižný Hrabovec porušila zákon o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a zákon o odpadoch. Vyplýva to z výsledkov kontroly, ktorú vykonala rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Slovenská inšpekcia životného prostredia. Firma nevyviezla kaustifikačný kal na skládku v súlade s technicko-prevádzkovými podmienkami integrovaného povolenia, ale darovala ho spoločnosti Agrofyt v Nižnom Hrabovci na vápnenie pôdy. Na kontrolu bude nadväzovať správne konanie o uložení pokuty. Inšpektori v ňom môžu spoločnosti uložiť pokutu až takmer 332-tisíc eur. „Z výsledkov kontroly je známe aj to, že spoločnosť Bukocel porušila aj ďalšiu podmienku integrovaného povolenia, podľa ktorej je povinná odovzdávať odpad len osobám oprávneným nakladať s predmetnými druhmi odpadu podľa všeobecne záväzného právneho predpisu odpadového hospodárstva na základe uzatvorených písomných zmlúv,“ konštatoval M. Stano.

Na situáciu v katastri Nižného Hrabovca reagoval aj miestny obecný úrad a obecné zastupiteľstvo, ktoré prijalo tri uznesenia. Jedným z nich je podanie podnetu na trestné oznámenie za ohrozovanie a poškodzovanie životného prostredia a zároveň za neoprávnené nakladanie s odpadom. Na verejnej schôdzi prijali občania vyhlásenie, v ktorom žiadajú Bukocel a Agrofyt, aby naplnili nariadenie ÚKSÚPu a kaustifikačný kal z polí do 15. júna odstránili. Zároveň Obec vyzve Regionálnu poľnohospodársku a potravinovú komoru o preverenie obrábania poľnohospodárskej pôdy a zaobchádzania s pozemkami v N. Hrabovci. Viacerí vlastníci pozemkov dokonca prezentovali názor, že s Agrofytom ukončia nájomný vzťah. „Výsledkami kontrol a analýz prekvapená nie som, lebo sme predpokladali, že je to chemický odpad, ktorý na polia nepatrí. Občania sú týmto prístupom pobúrení a žiadajú, aby kompetentné firmy kal z polí odstránili. Na túto tému som hovorila osobne aj s novým ministrom životného prostredia, ktorému mám poslať všetky podklady. Chcem ešte dodať, že v žiadnom prípade to nie je útok na Bukózu, ako to poniektorí interpretujú, len nemôžeme súhlasiť s tým, aby sa z našej obce stalo skladisko odpadu. Nech je tento prípad mementom pre všetky priemyselné podniky, že v N. Hrabovci odpad skladovať nebudú,“ zdôraznila starostka obce N. Hrabovec Marcela Pčolinská.

Bukóza vydala k celej záležitosti stanovisko v stredu. Uvádzame ho v plnom znení: „Predovšetkým chceme zdôrazniť, že naša spoločnosť už v roku 2010 zaregistrovala chemickú látku/produkt (calcium carbonate) v európskom systéme REACH a zároveň vlastní certifikát na priemyselné humusové hnojivá. Výsledky rozboru produktu našej spoločnosti, ktoré pre nás vypracovalo akreditované laboratórium spol. EL, s.r.o., Spišská Nová Ves sú zhodné s výsledkami rozboru, ktorý si obec Nižný Hrabovec dala vypracovať spoločnosti EKOLAB s.r.o., Košice. Z výsledkov rozboru vypracovaného spol. EL, s.r.o. vyplýva, že náš produkt spĺňa všetky limity obsahu rizikových prvkov pre pôdne pomocné látky stanovených vyhláškou č.577/2005 Z. z. v platnom znení pre stanovenie hnojív v prílohe 2 tejto vyhlášky ods. 4 pôdne pomocné látky, ktoré sú priemyselne vyrobené alebo upravené látky organického a anorganického pôvodu určené na vylepšenie fyzikálnych, chemických a biologických vlastností pôdy a nedošlo teda k prekročeniu limitu žiadneho prvku. V nadväznosti na vyššie uvedené, sa naša spoločnosť k žiadostiam médií o poskytnutie stanoviska v uvedenej veci nebude viacej vyjadrovať.“