Vo VN Bor – Tovarné sa podarilo zachrániť viac ako tri tony rýb. Vďaka viac ako trom desiatkam vranovských rybárov!
Na rybník v Tovarnom sa podpísal zub času. Konkrétne na stavidle, ktoré má 40 rokov. Vyhnité dosky spôsobovali, že unikalo príliš veľa vody. Obava, že by počas rybárskej sezóny mohli ryby ujsť, bola na mieste.
Vďaka iniciatíve vedenia Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu vo Vranove nad Topľou sa so Slovenským vodohospodárskym podnikom, š.p. podarilo dohodnúť kompletnú rekonštrukciu stavidla, nielen výmenu kritických dosiek.
Vo štvrtok sa zdalo, že pôjde o rutinnú záležitosť. Ponorná skúška potvrdila v rybníku vodu vo výške troch metrov. Na plné otočenie šupátka klesne voda za 24 hodín o 70 cm. Jednoduchá matematika. Rybári plánovali začať s výlovom v pondelok. „Pracovníci povodia odišli z rybníka vo štvrtok o druhej popoludní a všetko bolo v poriadku. O hodinu kontroloval situáciu náš oblastný ichtyológ Peter Alexovič a stále bolo všetko v poriadku. Ryby nebolo vôbec vidieť. O trištvrte hodiny mi volal známy, že ryby začínajú ležať na boku, čo mi bolo podozrivé. Keďže som sa tu aj tak v tom čase chystal zabehať si, prišiel som situáciu overiť,“ uviedol hospodár MO SRZ vo Vranove nad Topľou Richard Hatala.
Udalosti už potom nabrali rýchly spád. Stavidlo bolo okamžite zavreté, vďaka čomu sa podarilo ryby v rybníku udržať nažive. Napriek tomu uhynulo desať tolstolobikov. Predpokladá sa, že boli nahromadený v šupátku a keď ho zavreli, vyplavilo ich. Ako R. Hatala dodal, uhynulo aj niekoľko zubáčov, ktoré sú na takúto manipuláciu náchylné, ale zdôraznil, že počet uhynutých rýb neprekročil štandardné čísla počas výlovov. „Tolstolobik sa už vôbec nesmie vypustiť do nášho prostredia, pretože je to nepôvodný invázny druh ryby, ktorý požiera potravu ostatným rybám. Živí sa planktónom, čo má za následok, že je problém vychovať malé násady, ktoré nemajú čo žrať a uhynú. Aj tie kusy, ktoré sme odchytili, sme humánne usmrtili a rozdali rybárom, ktorí si ich chceli vziať,“ vysvetľoval R. Hatala.
Rybári v Tovarnom vylovili spolu viac ako tri tony kaprov, amurov, pleskáčov, zubáčov, úhorov či karasov. Kapitálnym kusom dominovali dva sumce s dĺžkou 1,8, resp. 1,5 metra, dve metrové šťuky a dva zubáče s váhou nad 8 kg. „Vylovené ryby boli premiestnené do vyrovnávacej nádrže Malá Domaša. S Radou Slovenského rybárskeho zväzu sme dohodnutí, že ryby, ktoré sme do tohto revíru premiestnili, nám v rovnakom objeme vykompenzujú,“ doplnil R. Hatala.