V rámci rekonštrukčných prác podali aktívne pomocnú ruku aj dobrovoľníci z Cykloklubu Fatimskej Panny Márie v Čemernom. FOTO: Matúš Fiasky.
Budova bývalého doliečovacieho oddelenia na Rodinnej oblasti vo Vranove nad Topľou bude opäť slúžiť svojmu účelu. Vďaka neziskovej organizácii HONESTUM, n.o. v nej bude zriadené zdravotnícko-sociálne zariadenie Liečebňa sv. Filomény.
Objekt bol nevyužívaný od roku 2012, čomu zodpovedal aj jeho chátrajúci stav. Nádej pre túto budovu vo vlastníctve Prešovského zdravotníctva, a.s. začala svitať v máji 2020, kedy sa o jej odpredaji rokovalo na zastupiteľstve Prešovského samosprávneho kraja, ktorý má v spoločnosti podiel spolu so Svetom zdravia, a.s. Kúpnu zmluvu sa podarilo definitívne podpísať 1. júla 2021.
Liečebňa sv. Filomény bude poskytovať prevažne paliatívnu (hospicovú) zdravotnú starostlivosť. Myšlienka zriadiť vo Vranove nad Topľou zdravotnícko – sociálne zariadenie, v ktorom je pomoc druhému, blízkemu i vzdialenému základnou filozofiou a poslaním vznikla už v dobe, kedy ešte naši traja lekári – Patrik Jakubek s manželkou a Antónia Hrubovská – študovali na lekárskej fakulte. Táto ich vízia naberala silu, keď po nástupe do nemocnice v praxi zisťovali, že pre umierajúcich skutočne nie je v našom zdravotníckom systéme zodpovedajúce miesto.
Spoločne premýšľali, ako efektívne zlepšiť starostlivosť o chorých v závere života. Po vzniku niekoľkých hospicov začiatkom milénia v Bardejove, Nitre, Trenčíne dospeli k záveru, že osvedčenou cestou je lôžkový hospic, ktorý súčasne vytvorí zázemie pre zlepšenie podmienok ľudí trpiacich závažnými, terminálnymi ochoreniami. S pribúdajúcimi skúsenosťami z vlastných životov i z vlastných lekárskych praxí ich rozhodnutie zriadiť takéto zariadenie dozrievalo. „Začali sme obchádzať existujúce hospice, kde sme všade našli úctu a rodinné zázemie, a zisťovali sme, ako tieto hospice vznikali, akú majú právnu subjektivitu, kde získali investície na stavbu a z čoho je financovaná prevádzka. Rozhodnutie založiť neziskovú organizáciu definitívne vzniklo po návšteve hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne, ktorý sa stal naším druhým domovom. Mapovaním situácie v okrese Vranov nad Topľou sme nakoniec objavili nevyužívaný objekt bývalého „doliečováku“ na Rodinnej oblasti,“ vysvetlil PR manažér HONESTUM, n.o. Matúš Fiasky.
Budova bývalého LDCH bola nevyužívaná od roku 2012.
S rekonštrukciou priestorov sa začalo začiatkom tohto roka, čomu predchádzali konzultácie a návrhy s projektantmi. Liečebňa sa stavebne musela prispôsobiť pôvodným pôdorysom budovy, kde boli v prevádzke doliečovacie a fyziatricko – rehabilitačné oddelenie, avšak funkčne nekopíruje pôvodný účel. Na rozdiel od ostatných hospicov si jeho zriaďovateľ v projekte stanovil cieľ vytvoriť širšie zázemie pre kvalitnú starostlivosť o zdravotne i sociálne odkázaných klientov, ich príbuzných (izby s lôžkom pre príbuzných) a priateľov pacientov (dobrovoľníctvo, sociálna rehabilitácia). Primárnym cieľom je však paliatívna starostlivosť. „V našich podmienkach je paliatívna a hospicová starostlivosť stále novým pojmom, aj keď je legislatívne ukotvená. Práve prostredníctvom paliatívnej starostlivosti sa s umierajúcim človekom zaobchádza ako s hodnotou, nenahraditeľnou a jedinečnou ľudskou bytosťou, ktorá má osobnú dôstojnosť. Človek zmysel života nenájde sám, preto potrebuje druhých. Práve tí druhí ho majú naučiť načúvať, rozumieť a prijímať situácie, ktoré sú možno aj krajné. Najmä starší človek potrebuje zažiť druhých, ktorí s ním spolucítia, spolumyslia, ktorí ním nepohŕdajú. Ak sa to má stať skutočnosťou, musíme sa aj my meniť k lepšiemu,“ uviedol M. Fiasky.
V priestoroch Liečebne sv. Filomény prebiehajú rozsiahle rekonštrukčné práce.
Súčasne so zahájením niekoľkomesačných stavebných úprav financovaných zakladateľmi Honestum, n.o. bola k 1. februári 2022 spustená verejná dobrovoľná zbierka, o ktorej získate bližšie informácie na www.liecebnavranov.sk. Inšpiráciou pre tento krok boli návštevy hospicov v Českej republike vystavaných prevažne z prostriedkov zo zbierky. „Komplexnú špecializovanú paliatívnu starostlivosť ústavnú – lôžkovú a sociálne služby, psychologickú a duchovnú v interiérovej kaplnke plánujeme poskytovať po ukončení rekonštrukčných prác približne v lete 2022,“ definoval plány M. Fiasky.
Napriek tomu už Liečebňa sv. Filomény prvú profesionálnu aktivitu vykonáva. Od 1. decembra minulého roka totiž spustila službu mobilného hospicu, je to ambulantné zdravotnícke zariadenie, ktoré poskytuje komplexnú paliatívnu starostlivosť pacientom s nevyliečiteľným ochorením a zomierajúcim pacientom v ich domácom prostredí.
Prečo Liečebňa sv. Filomény?
Zaujala nás výnimočnosť tejto mladučkej mučenice, dnes tak relatívne málo známej, ktorej pozostatky objavili archeológovia v starých katakombách v dnešnom Ríme. Jej pozostatky spôsobujúce zázraky zostávali svetu skryté 1500 rokov. Pýtate sa, čo môže byť na tomto dievčati také výnimočné? Veď žila len 13 rokov, a aj to v 3.storočí. Napriek tomu nám táto svätica má čo povedať aj v dnešnej dobe, ktorá sa tak líši od doby, v ktorej žila. Podľa slov Jána Aloisa Dremla, autora knihy „Tajomná sila svätej Filomény“, sv. Filoména rozpaľuje srdcia mdlé v láske, oživuje vieru a vzbudzuje túžbu po dokonalosti. Pri nej sme si uvedomili, že sme povolaní navzájom si slúžiť s láskou, čo je aj hlavným cieľom našej budúcej práce v hospici – pomáhať trpiacim v ich núdzi.