Žiaci ZŠ Juh sa učili hrať stolný tenis s E. Ódorovou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenský stolnotenisový zväz odštartoval v roku 2018 projekt „Stolný tenis do škôl“. Podpory sa dočkalo pätnásť škôl na Slovensku. Vo Vranove nad Topľou získala set obsahujúci stolnotenisový stôl, rakety a loptičky Základná škola JUH.

Ako uviedol člen Výkonného výboru a predseda Komisie rozvoja a školského športu pri Slovenskom stolnotenisovom zväze Daniel Fink, cieľom projektu je vrátiť stolnému tenisu popularitu z minulosti, no to sa dá iba za predpokladu, že deti budú mať na to vytvorené adekvátne podmienky a zázemie. Okrem materiálneho vybavenia predstavil tiež ideu vytvorenia dlhodobej školskej stolnotenisovej ligy. „Radi by sme dostali stolný tenis na pozície, aké mu patrili v minulosti. Uvedomujeme si však, že prvým krokom k tomu je vytvorenie podmienok a následná popularizácia, preto sme radi, že ambasádorkou projektu sa stala momentálne naša najúspešnejšia stolná tenistka Eva Ódorová, ktorá svojou šou a hravou formou vťahuje deti do čara tohto nádherného dynamického športu,“ uviedol Daniel Fink.

Eva Ódorová je dvojnásobná účastnícka olympijských hier a na klubovej úrovni sa môže pýšiť viacerými titulmi z Francúzska, či Poľska. Jej sparingpartnermi vo Vranove nad Topľou boli bratia Fečovci. Naša reprezentantka sa v rámci exhibície predstavila najskôr s raketou vo veľkosti dlane a postupne ju vymenila až za „panvicu“. So Samom Fečom však predviedla aj najvyšší level stolného tenisu, ktorý deti 1. a 2. ročníka sprevádzali nadšeným potleskom. „Stolný tenis sa mi, ako dieťaťu, začal páčiť, lebo som sa mohla hrať s loptičkou, pre ktorú som mala cit. Každý, kto sa rád hrá s loptičkou, a to sú všetky deti, sa v tomto športe určite nájde. Okrem toho môžu počas výmen využiť pri rýchlych reakciách reflex a keďže za stolom sa vždy niečo deje, stolný tenis by som si vybrala opäť, ak by som mala takúto možnosť,“ usmiala sa Eva Ódorová.

Podpora stolného tenisu na Základnej škole JUH nie je náhodná, pretože pod vedením Vladimíra Jenčka vyrastajú v Školskom stredisku talenty, ktoré sa v mládežníckych kategóriách presadzujú aj v drese MŠK VsTK. Akciu SsTZ iba uvítal a zároveň ju považuje za inšpiráciu, ako motivovať deti k návratu na športoviská. „Podstata nášho školského strediska je podchytiť najtalentovanejších hráčov a ponúknuť im možnosť ďalej športovo rásť v rámci MŠK VsTK. Stolný tenis je, ako individuálny šport, náročný, preto z vlastných skúseností môžem povedať, že dôležitá je aj podpora a záujem rodičov. Som za to, aby deti športovali a je už jedno, aký šport si vyberú. Z toho dôvodu aktivitu stolnotenisového zväzu vítam a myslím si, že príklad by si z neho mohli brať aj ostatné podobné inštitúcie. Hoci je detí stále menej, musíme hľadať spôsob, ako zastaviť trend, kedy nám mladých ľudí na športoviskách ubúda a toto je jedna z ciest,“ zdôraznil Vladimír Jenčko.

Vranov nad Topľou má vďaka pôsobeniu MŠK VsTK v Extralige mužov výborné renomé. Trojica Peter Tušim, Daniel Oráč a Samuel Fečo má už istú účasť v nadstavbovej časti a to stále nemusí byť všetko, pretože pri ich forme a potenciáli by klubovú históriu mohli prepísať ziskom prvých medailí. Manažér Anton Hajduk ocenil nielen projekt „Stolný tenis na školách“, ale aj ďalšie zväzové akcie, pričom načrtol, že podujatie Svetový deň stolného tenisu by radi hostili na budúci rok práve vo Vranove nad Topľou. „Stolný tenis je šport na celý život! Keďže vo Vranove nad Topľou má dlhodobú tradíciu, sme radi, že sme sa stali súčasťou tohto projektu. Našou devízou je, že v klube pracujú ľudia, ktorí stolný tenis robiť vedia. Výsledkom našej práce je fakt, že v Extralige hráme s vlastnými odchovancami, čo svedčí o tom, že talentovaných a šikovných hráčov dokážeme vychovať aj na najvyššiu úroveň, či už pre Extraligu alebo slovenskú reprezentáciu,“ pripomenul Anton Hajduk.   
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!