Žiaci SOŠD na návšteve Poľska v rámci projektu Erasmus+

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vybraní študenti tretieho a štvrtého ročníka odboru Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby spolu s učiteľom drevárskych odborných predmetov Ing. J. Demčákom navštívili na základe pozvánky riaditeľa Mgr. Z. Stradomského z partnerskej školy Zespól Szkol im Komisji Edukacji Narodowej poľské mesto Kalwaria Zebrzydowska. Tu šestica našich študentov absolvovala dvojtýždňovú odbornú výmennú prax, počas ktorej si na vlastnej koži otestovali myšlienku tohto projektu, posunuli sa v mnohých smeroch dopredu a v neposlednom rade zažili kopec zábavy.

Po úvodnom preškolení  a oboznámení sa so zadaniami sa s chuťou pustili do práce  v stolárskych dielňach, vyskúšali si a naučili sa používať nové techniky spracovania dreva, napríklad zosadzovanie dýh, čoho finálnym výrobkom boli drevené šachy. Naši chlapci tak dostali príležitosť dokázať, že už počas doterajšieho štúdia u nás nabrali dosť odbornosti a zručnosti a prvé zadanie zvládli skvele.

Prvý týždeň ich stáže bol bohatý na nové zážitky, chlapci navštívili firmy, ktoré sa zaoberajú predajom materiálov pre výrobcov nábytku a tiež absolvovali exkurziu v čalúnnickej firme, kde si vyskúšali rôzne druhy matracov a jeden anatomický vankúš si dokonca odniesli domov ako darček.

Voľný čas bol rovnako nabitý, chlapci podnikli niekoľko výletov do  mesta Kalwaria Zebrzydowska a jeho blízkeho okolia, pozreli si futbalový zápas a cez víkend navštívili neďaleké historické mesto Krakow, ktoré ich očarilo svojou históriou a atmosférou.

Posledný deň svojho pobytu sa žiaci zúčastnili slávnostného ukončenia a vyhodnotenia ich pôsobenia v tejto partnerskej škole. Počas tohto stretnutia sa žiakom prihovoril aj riaditeľ školy pán Zbigniew Stradomski, ktorý pochválil ich svedomitú prácu, zručnosť a zanietenie pre drevársky odbor.

Aj naši žiaci ocenili túto formu vzdelávania, ktorá ich obohatila nielen o nové vedomosti a zručnosti, ale aj o mnohé zážitky s poľskými rovesníkmi, s ktorými si mohli otestovať svoje vedomosti z anglického jazyka.  Pevne veríme, že svoje skúsenosti bezpochyby v budúcnosti zúročia.

Ján Pavol

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!