Za zážitkom z tradícií pozýva na Zemplínsku ostrú kosu aj Ander z Košíc

  • Obce
  • Dátum: 16.05.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Zemplínska ostrá kosa je overeným podujatím, ktoré do Nižného Hrušova pozýva nielen priaznivcov tradícií.

Kosenie ručnou kosou patrí k obrazu a charakteru dediny. Hoci moderné technológie posúvajú hranice kosenia do úplne iných dimenzií, čaro kosenia ručnou kosou nahradiť nedokážu.

A práve to je pointa nielen Zemplínskej ostrej kosy, ale každého podujatia spoluorganizovaného Slovenským koseckým spolkom. Akcia v Nižnom Hrušove je síce 1. kolom Slovenskej ligy v kosení ručnou kosou, ale rivalitu medzi koscami nečakajte. K bezprostrednej atmosfére patrí maximálne prajná nálada, povzbudzovanie, hecovanie, pomoc s čímkoľvek, aj s taktikou… Lebo inak musíte pristúpiť k vyššej, či hustejšej tráve.

Vidieť v akcii najlepších slovenských koscov bolo vždy zážitkom a inak tomu nebude ani 21. mája. Keď človek vidí ich nasadenie, začne sa pohrávať s myšlienkou, že doma vymení krovinorez alebo kosačku s pohonom za ručnú kosu. Viacerí, ktorí v minulosti prišli, a nielen, do N. Hrušova, potvrdili, že kosenie ručnou kosou im nič nehovorilo. Vyskúšali si to najskôr exhibične a chytilo ich to natoľko, že potom sa začali zúčastňovať súťaží po celej krajine.

V Nižnom Hrušove si dali, tak ako to je dobrým zvykom, záležať aj na bohatom sprievodnom programe. Zemplínska ostrá kosa je rodinným podujatím pre všetky generácie, podujatím, kde sa stretávajú priatelia, kde sa spoznávajú priatelia, kde sa zabávajú priatelia…

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!