Výzva pre darcov krvi. Vo vranovskej nemocnici súrne potrebujú krv!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hematologicko-transfuziologické oddelenie Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou zverejnilo urgentnú výzvu pre darcov krvi. Pripomíname, že HTO je aktuálne premiestnené v dočasných priestoroch.

Oznam zverejnilo HTO na facebookovej stránke Transfúzka Vranov nad Topľou: „Opäť súrne potrebujeme krvnú skupinu AB Rh negat!“

Pre darcov krvi je dôležitá informácia, že hematologické-transfuziologické oddelenie je aktuálne presťahované na rehabilitačnom oddelení na 1. poschodí polikliniky.

V súvislosti s vývojom epidemiologickej situácie aktuálne pre darcov krvi platia mimoriadne opatrenia, ktoré sa týkajú zabezpečenia ochrany darcu, ochrany personálu, bezpečnosti transfúznych prípravkov a dostupnosti transfúznych prípravkov pre akútnych pacientov.

Pre darcov krvi v súvislosti s COVID-19 platí:

  • Darca, ktorý prekonal COVID-19 alebo akúkoľvek inú infekciu dýchacích ciest či zápal pľúc, nemôže darovať krv 28 dní po kompletnom vyliečení.
  • Darca, ktorý bol v kontakte s chorým človekom nakazeným koronavírusom, nemôže darovať krv 14 dní od posledného kontaktu s týmto chorým.
  • Darca krvi, ktorý absolvoval očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv: najskôr 14 dní po aplikácii očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) alebo proteínových vakcín (Novavax, Sanofi) najskôr 28 dní po aplikácii očkovacej dávky vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson a Sputnik V).
  • Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania. Výnimku z vyradenia má darca: 14 dní po 2. dávke očkovania mRNA vakcínou 28 dní po 1. dávke očkovania vektorovou vakcínou 14 dní po 1. dávke očkovania mRNA alebo vektorovou vakcínou, ak bola 1. dávka podaná v intervale do 180 dní od prekonania COVID-19 s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 v období nie pred viac ako 180 dňami Darca by mal uvedené skutočnosti dokladovať.
  • Darca, ktorý sa vrátil zo zahraničia, nemôže darovať 14 dní krv, aj keď sa cíti zdravý a nemá žiadne ochorenie dýchacích ciest (v rámci EU 14 dní, mimoeurópske krajiny 28 dní).
  • Darovať krv môžu aj NEZAOČKOVANÉ osoby. Pred darovaním krvi sa u týchto osôb vyžaduje Ag test proti SARS-CoV2 nie starší ako 24 hod. Takýto test je možné absolvovať pred darovaním krvi v deň odberu a pre darcu krvi sa vykoná BEZPLATNE.
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!