Výzva darcom krvi, chýba najmä krvná skupina A a s negatívnym Rh faktorom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Národná transfúzna služba SR zaznamenala za posledné týždne na svojich odberových pracoviskách pokles darcov krvi, čo sa prejavilo aj poklesom zásob krvných prípravkov.

Darcov krvi je menej v dôsledku cestovateľskej a zdravotnej anamnézy, dovolenkového obdobia, vysokých denných teplôt a taktiež v dôsledku pretrvávania ochorenia COVID-19 a z neho vyplývajúcich obmedzení pri darovaní krvi.

Ako sa uvádza na webe Národnej transfúznej služby SR, v letných mesiacoch stúpa počet dopravných nehôd a ťažkých úrazov vyžadujúcich si bezodkladné operačné zákroky, plus prebiehajú transplantačné programy. „Špecifikom tohto leta je, že okrem bežného naplánovaného operačného programu, evidujeme zvýšené požiadavky na krvné prípravky, nakoľko nemocničné zariadenia dobiehajú plánované operačné zákroky, ktoré boli z dôvodu pandémie COVID-19 pozastavené,“ citujeme z webu NTS SR.

Kritické sú zásoby hlavne krvnej skupiny A a všetkých krvných skupín s negatívnym Rh faktorom. Vzhľadom k dovolenkovému obdobiu upozorňujeme, že darovať krv môže osoba, ktorá za posledných 14 dní nebola v zahraničí alebo nebola v úzkom kontakte s osobou, ktorá bola v zahraničí.

Darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv najskôr 14 dní po aplikácii každej očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) alebo najskôr 28 dní po aplikácii každej očkovacej dávky vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson, Sputnik V).

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!