Výstavou „Vstúpte“ pozýva Ján Radvanský do svojho umeleckého vnútra

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vstúpte. Názov výstavy Jána Radvanského je pozvánkou do jeho umeleckého sveta, v ktorom sa spája farebná poézia, výtvarnícka hĺbka, ale i hravosť. V originálnom priestore hrobky rodiny Barkóczy pod hradom Čičva v Sedliskách môžete v kresbách, akvareloch, prsteňoch, či modeloch lietadiel obdivovať harmonické spojenie decentného výtvarného umenia s precíznou remeselnou zručnosťou.

S myšlienkou pripraviť výstavu v hrobke rodiny Barkóczy prišiel starosta obce Sedliská Matej Sabol. Keď s ňou oslovil práve Jána Radvanského, umelec neváhal.

Hoci novorománsky objekt pod hradom Čičva mal pôvodne slúžiť na úplne iný účel, v kontexte histórie, aká sa k nemu viaže, otvára ako výstavná sála priestor pre ďalšie emócie, čo je v prípade umenia vždy len pridanou hodnotu. „Nevyužiť tieto priestory by bolo na škodu. Okrem toho, byť súčasťou hradu…, tak to hreje,“ poznamenal Ján Radvanský.

Keď hovoril o svojich kresbách a akvareloch, v hlase mu znela pokora umelca, ktorému je dopriaty dar zachytávať realitu s pre neho vlastným príbehom. Ako priznal, výstavou odkrýva vlastné vnútro, v ktorom sa zrkadlí jeho profesia, koníčky, ale aj snenie. „Chcem, aby z mojich prác išiel pokoj, aby pôsobili upokojujúco, čo dnes asi potrebujeme,“ doplnil J. Radvanský.

Umenie však poňal ako univerzálny jazyk, ktorým môže tlmočiť svoje pocity nielen ako výtvarník a grafik. Príkladom je kolekcia prsteňov. Základom je nerez, na ktorý špeciálnou technológiou nanáša drevo (pôvodom z Afriky alebo Južnej Ameriky) a do neho potom vsádza opálové polodrahokamy. Tie viackrát prebrúsi, vyleští a nakoniec pretrie UV lakom. Inšpirácia si ho našla spontánne, ale niet pochýb, že zaklopala na správne dvere. „Ako modelár používam pri svojej práci sústruh. Keďže podvozky, ktoré na ňom vyrábam, nerobím často, ležal ladom. V jeden deň som sa neho pozrel a práve v tom čase som zhodou okolností videl na Youtube jedno video o prsteňoch, tak som to teda vyskúšal,“ vysvetľoval J. Radvanský.

Ďalší level, a môžeme napísať, v umeleckej tvorbe dosiahol ako letecký modelár. Modelárčina ho zaujala už v tínedžerskom veku a s viacerými prestávkami sa jej definitívne venuje s intenzívnou vášňou od roku 2006. Pôvodne len hobby dotiahol na úroveň, kedy mal dokonca Slovensko reprezentovať s jedným z jeho lietadiel na majstrovstvách sveta! „Prvý let trval päť sekúnd a potom som na náhradné diely čakal tri týždne, ale to ma len nabudilo,“ reagoval s úsmevom J. Radvanský.

V Sedliskách vystavuje netradičné typy lietadiel zo sovietskej leteckej flotily z 30. rokov minulého storočia. Všetky modely sú technicky bezchybné a preverené letmi. Navyše ku každému z nich, či už je to Šavrov Š – 2, Kalinin K – 12, Belajev DB LK alebo Lavočkin LA – 7 sa viaže zaujímavý príbeh. „Napr. Lavočkin LA – 7 mám v kamufláži sovietskeho pilota a leteckého esa Ivana Nikitoviča Kožeduba, ktorý zostrelil 64 nepriateľských lietadiel,“ uviedol J. Radvanský.

Čas, ktorý nad nimi strávi, najmä v zimných mesiacoch, kedy sa nelieta, neráta, ale uvedomuje si, že ide o množstvo hodín, preto sa nezabudol poďakovať manželke za to, že všetky jeho záľuby toleruje a podporuje ho. „Tieto modely nevznikajú tak, že si kúpim stavebnicu a poskladám ju. Pre mňa je to o to hodnotnejšie, že si všetko, okrem motorov, ktoré sa kupujú, vyrábam sám. 3D tlačiarne dnes dokážu vytlačiť všetko, ale ja som klasik. V dielni začínam prvou čiarkou na papieri, pokračujem rozkreslením a samotnou realizáciou, vrátane povrchovej úpravy,“ vpustil nás do svojho modelárskeho sveta J. Radvanský.

Výstavu Jána Radvanského pod názvom „Vstúpte“ môžete v priestoroch hrobky rodiny Barkóczy v Sedliskách navštíviť od pondelka do nedele v čase od 15.00 do 19.00 hod. do 29. augusta.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!