Výkony hokejbalistov Vranova neušli pozornosti reprezentačných trénerov!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hokejbalový klub HMHK bauska. Vranov má za sebou viac ako úspešný rok 2019. Juniori v kategórii U19 postúpili pri svojej extraligovej premiére do play off, do súťažného kolotoča naskočili aj dorastenci U16 a prvé hokejbalové kroky začali robiť žiaci. Výkony Vranovčanov neušli pozornosti ani mládežníckym reprezentačným trénerom, vďaka čomu sa viacerí predstavili v kempoch národných výberov do 16, 18 a 20 rokov. To však stále nie je všetko… V spolupráci s mestom Vranov nad Topľou a STD Arénou bola v závere roka nainštalovaná na hokejbalovom ihrisku mobilná plastová podložka, vďaka ktorej sa zázemie a podmienky pre mladých športovcov posúvajú na novú úroveň.

Vranovským hokejbalovým juniorom patrí po prvej polovici sezóny priebežná 6. priečka garantujúca im opäť postup do play off. Za touto pozíciou treba vidieť viacero faktorov. Dvojica Anton Ajben – Branislav Štefan si dáva záležať na tom, aby sa hráči pripravovali v inšpiratívnom prostredí, preto v rámci tréningu využívajú nielen inovatívne moderné pomôcky, ale mužstvo absolvovalo pred sezónou napr. vydarené sústredenie v Česku. Okrem toho chlapci zbierajú skúsenosti v seniorskej Prešovskej hokejbalovej lige a viacerí z nich si pripísali na konto štarty v extraligovom Svidníku. Ak si túto mozaiku pospájame z detailov do celistvého obrazu, výkonnostný progres je objektívnym a férovom výstupom. „V prvom rade je dôležité, že chlapci sa chcú zlepšovať a hoci viacerí študujú na vysokých školách mimo Vranova nad Topľou, k účasti na tréningoch pristupujú v rámci možností zodpovedne. Napriek tomu, že nám v niektorých zápasoch ušli body pomedzi prsty, uvedomujú si, kde urobili chyby a pracujú na ich odstránení. Napr. v minulej sezóne sme s majstrom z Košíc prehrali dvakrát so skóre 0:15, no v tomto ročníku sme u tohto súpera vyhrali 4:1. I na tomto príklade vidieť, že sme sa posunuli a ideme správnou cestou,“ hodnotil tréner juniorov HMHK bauska. Vranov Branislav Štefan. 

Vranovskí hokejbalisti sa nestretia ani vo florbale
Hoci mali vranovskí hokejbaloví juniori v decembri súťažnú, aj tréningovú pauzu, bez športu neostali. Svoju univerzálnosť dokázali v priateľskom hokejovom stretnutí s amatérskymi vranovskými hokejistami a najmä vyhrali florbalový turnaj v Snine. „Chlapci sú natoľko akční, že v tomto voľnom období sa chceli stretnúť a zahrať si florbal, či hokejbal. Som rád, že i takto dokážu ešte viac utužiť partiu a potiahnuť spolu aj vtedy, keď majú voľno,“ pripomenul Branislav Štefan.

V súčasnosti sa v rámci viacerých kolektívnych športov na Slovensku vedie diskusia, ako nastaviť športovú výchovu mladých hráčov tak, aby boli v konfrontácii s rovesníkmi zo zahraničia konkurencieschopní. Pre B. Štefana je kľúčové, aby jeho zverenci zvládali individuálne herné činnosti a mysleli na ihrisku kreatívne. „Chlapci sú síce vo veku, kedy by sme mohli tlačiť na herný systém, ale v našom prípade kladieme dôraz na techniku, streľbu, kreatívne riešenie jednotlivých herných situácií… Na ihrisku sú počas tréningu stále v kontakte s loptičkou, aby ich jej ovládanie v zápasoch, najmä v náročných situáciách, nelimitovalo. Samozrejme, nezabúdame ani na systémové veci v rámci taktiky, ale výhodou týchto chlapcov je, že sú inteligentní a rýchlo pochopia to, čo chceme hrať,“ zdôraznil B. Štefan. 

Hokejbal je najúspešnejší kolektívny šport na Slovensku. Keď naša reprezentácia získala minulý rok v STEEL Aréne štvrtý titul majstrov sveta za sebou, fandila im celá krajina. Nosiť slovenský hokejbalový reprezentačný dres je poctou a o to viac teší, že v mládežníckych reprezentáciách sa predstavilo viacero Vranovčanov. V kategórii U20 dostali pozvánku Šimon Cmar, Viktor Kundrát a Matúš Cifranič. V kempe U18 sa predstavil Adam Fekete a príležitosť dostanú Filip Andrejčík s Gabrielom Pivovarníkom. V „šestnástke“ bol nominovaný Timotej Molitoris a medzi náhradníkmi je dvojica Adam Kundrát – Samuel Hitráček. „Na kempy do reprezentačných výberov sa všetci dostali vďaka vlastnej práci, pretože poctivo makajú a ja si vážim i to, že sú slušnými mladými ľuďmi aj mimo ihriska. V klube sme určite len radi, v akom krátkom čase naši chlapci dostali pozvanie na reprezentačné kempy. Za seba môžem povedať, že to vnímam iba pozitívne, pretože zbierajú nové skúsenosti a zároveň môžu získať nový pohľad na hokejbal ako taký,“ dodal B. Štefan.


Vďaka novej umelohmotnej podložke sa podmienky a úroveň vranovského hokejbalu dostávajú opäť na vyšší level.

Ďalšou pozitívnou správou pre vranovských hokejbalistov je fakt, že sa na betónovom ihrisku v areáli TJ MASA podarilo inštalovať mobilnú umelohmotnú podložku s perforovaným povrchom, ktorú aj s podporou Prešovského samosprávneho kraja zakúpilo mesto Vranov nad Topľou pre STD Arénu na prekrytie ľadu počas kultúrno-spoločenských, či iných nehokejových podujatí. Kým napr. v susednom Česku hrajú na tomto podklade všetky extraligové kluby a tiež už aj väčšina tímov v druhej najvyššej súťaži, na Slovensku majú takýto povrch uložený iba v Nitre. „Každý, kto hrá hokejbal a vyskúšal si obidva povrchy, mi dá určite za pravdu, že na tomto type povrchu loptička menej skáče, práca s ňou je komfortnejšia, lepšie sa na ňom strieľa a vďaka tomu všetkému získava hra na väčšej dynamike. Rovnako zásadné je spomenúť, že pri pohybe po tejto podložke sú kĺby zaťažované oveľa menej, čo výrazne šetrí zdravie hráčov. Som rád, že na Slovensku sa aj v tomto smere pohýnajú „ľady“. Telefonovali nám už totiž z iných klubov a pýtali sa nás na tento povrch, ktorí by chceli viacerí taktiež inštalovať na svojich ihriskách,“ uviedol B. Štefan. 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!