Vrátia sa vodní záchranári na Domašu? Samosprávy ponúkajú riešenie

  • Obce
  • Dátum: 23.09.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Nedávne taktické cvičenie hasičov, polície a Ozbrojených síl SR na Domaši upozornilo na potrebu zriadenia uceleného záchranného systému na vodnej nádrži. Neformálne združenie miest a obcí z okolia vodných nádrží na Slovensku – Slovenské moria navrhlo model inšpirovaný dobrovoľnými hasičskými zbormi.

Starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ adresoval návrh na zriadenie Dobrovoľného záchranného vodného zboru na vodných nádržiach ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Ako vysvetlil, kým v zimných strediskách funguje Horská záchranná služba, do Chorvátska vysielame našich policajtov, letné strediská pri vodných nádržiach, ako sú Veľká Domaša, Zemplínska šírava, Oravská priehrada a Liptovská Mara, ucelený záchranný systém nemajú. „Treba si uvedomiť, že pri týchto vodných nádržiach trávia svoju dovolenku desaťtisíce Slovákov, mladí, starí a aj rodiny s deťmi. Obce nemajú dostatok finančných prostriedkov, aby dokázali financovať pobrežnú hliadku s potrebným technickým vybavením aj záchranármi,“ vysvetľoval starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ.

Upozornil, že súčasný stav je dlhodobo neudržateľný a je len otázkou času, kedy sa na ktorejkoľvek vodnej nádrži stane väčšia katastrofa podobná tej zo Zemplínskej šíravy z roku 1992, keď sa v priebehu pár minút utopilo 9 mladých ľudí. „Pokojné vody vodných nádrží sa vedia v priebehu pár minút zmeniť na rozbúrené vody s katastrofickými následkami. Treba uviesť, že v roku 1992 na Zemplínskej šírave fungovali záchranári ešte ako pozostatok socializmu a mnohých ľudí sa im vtedy podarilo zachrániť,“ dodal R. Kapraľ.

Úryvok z tlače o najväčšej tragédii na Zemplínskej šírave

V sobotu 22. augusta 1992 sa prudký nárazový vietor na hranici medzi víchricou a orkánom prihnal na Šíravu niečo po tretej popoludní z Vihorlatských vrchov. Priamo vo vode vtedy boli stovky ľudí. Ich člny, jachty, vodné bicykle, či nafukovačky hnal silný živel stále od brehu. Vystrašení rodičia sa snažili ratovať najmä deti, ich sily však na vlny nestačili. Výkriky o pomoc sa ozývali zo všetkých strán. Plavčíci nevedeli, kam skôr skočiť… Hrôzostrašný vietor vystrájal asi dve hodiny. Podľa policajných záznamov sa obeťou vetra stalo všetkých 9 neplavcov z potopeného člna. Smrť v rozbúrených vlnách našla celá 5- členná ukrajinská rodina z Mukačeva. Ostala po nich na brehu len opustená Volga. Najmladšia z obetí mala len dva roky, najstarší muž 33 rokov. Potopený čln sa nikdy nenašiel.

Sám starosta Kvakoviec sa v máji tohto roku zúčastnil záchrannej akcie, keď sa na kitesurfe zamotal padák a mladý muž sa ocitol bez pomoci v strede priehrady. Keďže Domaša sa stáva stále a viac vyhľadávanou destináciou pre vodné športy, potreba zriadenia komplexného záchranného systému je, podľa neho, zásadnou prioritou. „Chlapec bol v studenej vode a hrozilo mu podchladenie. Ľudia však nevedeli, komu majú volať, preto telefonovali na obecný úrad. Prerušil som prácu, sadol do člna a priviezol ho na breh, no nemôže to fungovať takýmto spôsobom. Keby som bol odcestovaný, necháme človeka v strede Domaše,“ položil rečnícku otázku R. Kapraľ.

Neformálne združenie miest a obcí z okolia vodných nádrží na Slovensku – Slovenské moria navrhuje, aby Ministerstvo vnútra SR umožnilo vznik Dobrovoľných vodných záchranných zborov, čo by bola obdoba dobrovoľných hasičských zborov. Zástupcovia samosprávy sa inšpirovali dotáciami na hasičské zbrojnice, či prideľovaním automobilov, povodňových vozíkov a inej potrebnej hasičskej techniky. Ministerstvo vnútra by, obdobným spôsobom, poskytlo obciam z okolia vodných nádrží, ak by o to požiadali, dotáciu na zriadenie zázemia pre záchranárov priamo pri vodnej nádrži. Obce, ktoré by dostali dotáciu na vybudovanie zázemia pre záchranný systém a boli im poskytnuté záchranné pomôcky by sa zaviazali, že počas letnej turistickej sezóny budú prevádzkovať Dobrovoľný vodný záchranný zbor. „Myslím si, že sme načrtli riešenie, ako by sa za relatívne málo peňazí dal dosiahnuť nami požadovaný cieľ, ktorým je zriadenie funkčného záchranného systému na vodných nádržiach,“ doplnil R. Kapraľ.

Ako by to mohlo fungovať?

1. Dotácia Ministerstva vnútra na vybudovanie zázemia pre záchranárov

a) Záchranárska veža

b) Miestnosť pre záchranárov v určitých štandardoch

c) Plávajúci pontón pre záchranný čln a vodný skúter

Poskytnutie záchranných pomôcok

a) Záchranný motorový čln

b) Záchranný vodný skúter

c) Plavák pre zachráneného

d) Záchranné vesty, kolesá

e) Vysielačky na komunikáciu

Reálne fungovanie v praxi

a) Obec by z dotácie postavila zázemie pre záchranárov

b) Obec by prevzala od Ministerstva vnútra vybavenie pre záchranárov

c) Obec by sa zaviazala, že počas letnej turistickej sezóny bude prevádzkovať Dobrovoľný vodný záchranný zbor

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!