Iniciatíva Bezpečný región: Vranovskí zdravotníci očkujú priamo v obciach

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Zdravotnícky personál siete nemocníc Svet zdravia začal očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj v teréne. Cieľom iniciatívy Bezpečný región je, v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR, zvýšiť zaočkovanosť v jednotlivých regiónoch Slovenska, preto zdravotníci v tomto období vyrážajú s vakcínami do jednotlivých obcí priamo za ľuďmi. Počas uplynulých dní očkovali tímy zo spišskonovoveskej, vranovskej, žiarskej aj topoľčianskej nemocnice jednodávkovou vakcínu Janssen.

Ako vysvetlil medicínsky riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Martin Šimo, v rámci ich siete zareagovali na výzvu rezortu zdravotníctva a v rámci iniciatívy Bezpečný región vytvorili vo svojich nemocniciach mobilné vakcinačné tímy. „Naším spoločným cieľom je zvýšiť zaočkovať obyvateľstva a tým bezpečnosť v jednotlivých regiónoch. Jeden mobilný očkovací tím dokáže za jeden deň pomôcť desiatkam ľudí predísť ťažkému priebehu ochorenia COVID-19, ich hospitalizácii v nemocnici a tak aj naše tímy lekárov a sestier odbremeniť od náporu ťažko chorých COVID pacientov. Predpokladáme, že záujem o výjazdové očkovanie zo strany obcí budeme evidovať najbližšie dva mesiace. Verím, že sa nám ho v rámci našich kapacít podarí naplniť,“ hovorí medicínsky riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare MUDr. Martin Šimo.

Vo vranovskom okrese spolupracuje Nemocnica Svet zdravia Vranov nad Topľou so Združením miest a obcí vranovského regiónu. Ako vysvetlil riaditeľ Eugen Lešo, so ZMOVR ako korektným partnerom majú pozitívne skúsenosti aj z iných projektov, preto prostredníctvom združenia oslovili všetky samosprávy, aby preverili záujem verejnosti o očkovanie. Výhodou bolo, že občania sa mohli nahlásiť na miestnom obecnom úrade bez akejkoľvek zložitej administratívy, či ovládania počítačovej gramotnosti. Zároveň ďalším benefitom je, že nemusia cestovať do okolitých okresných miest, ale zdravotníci ich zaočkujú priamo v ich obci. „Môžem potvrdiť, že je výrazný rozdiel medzi percentom zaočkovaných na západnom a východnom Slovensku. Len v rámci našej siete sú čísla napr. v Dunajskej Strede alebo Galante vyššie, ako u nás. Keďže jedinou alternatívou proti COVID-u 19 je vakcinácia, urobíme maximum, aby sme zaočkovali, čo najviac ľudí. Ak bude záujem, zorganizujeme aj druhé, tretie… kolo. Tým, že sme priamo v teréne, snažíme sa očkovanie taktiež propagovať a vysvetľovať verejnosti, že toto je naozaj jediná cesta,“ zdôraznil riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Svet zdravia Eugen Lešo.

V prvom kole evidujú vo vranovskej nemocnici tisícku záujemcov. S očkovaním začali zdravotníci v Nižnom Hrušove, Poši, Nižnom Hrabovci a Dlhom Klčove. Vo štvrtok minulý týždeň navštívili Sačurov a Sečovskú Polianku, kde zaočkovali spolu 170 ľudí. Keďže sa očkovalo jednodávkovou vakcínou Janssen, viacerí prihlásení svoj záujem prehodnotili, ale aj v samospráve si uvedomujú, že toto bude beh na dlhé trate, preto sú pripravení byť trpezlivým spôsobom nápomocní. „Pôvodne bola v ponuke aj vakcína Pfizer a keďže sa očkuje jednodávkovou vakcínou Janssen, ľudia sú voči nej zatiaľ rezervovanejší. Myslím si však, že keď uvidia, že nie sú po nej žiadne vedľajšie účinky, záujem bude narastať. Za našu obec môžem povedať, že pokiaľ budeme oslovení, dokážeme byť súčinní a vytvoriť podmienky aj pri opakovaných termínoch, či už pre Svet zdravia alebo Prešovský samosprávny kraj,“ reagoval starosta Sečovskej Polianky Michal Urban.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!