Vranovskí policajti varujú seniorov pred podvodníkmi: Buďte ostražití!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Od marca tohto roku zažívame na Slovensku mimoriadnu situáciu spojenú so šírením ochorenia COVID-19. Ani koronakríza a s ňou spojené často neľahké ľudské osudy nezabránili podvodníkom, aby nezneužívali dôveru seniorov. Pod rôznymi zámienkami sa snažia dostať do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli od nich podvodne vylákať alebo ich okradnúť o celoživotné úspory.  

Odhliadnuc od tejto mimoriadnej situácie sa Polícia SR v rámci svojej preventívnej kampane „Bezpečná jeseň života“ snaží seniorov neustále upozorňovať na podvodné konania, kedy podvodníci najčastejšie volajú dôchodcom na ich pevné linky alebo mobily, ako ich príbuzní, prípadne známi a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely. Tiež sa predstavujú ako lekári a oznámia seniorom, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a okamžite potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Vyskytujú sa aj prípady, kedy sa páchatelia predstavujú v telefóne ako pracovníci elektrární, plynární alebo vodární, zneužívajúc situáciu pri odpise elektrickej energie, vody alebo plynu. 
 

Riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru vo Vranove nad Topľou Ľuboš Mičkanin. 
 
Žiaľ aj v súvislosti so vzniknutou situáciou pandémie COVID-19 Polícia SR eviduje prípady, kedy podvodníci kontaktovali seniorov telefonicky, aby ponúkli, že im prídu zmerať teplotu, alebo ponúkajú na predaj rôzne filtre, dezinfekčné gély a ochranné rúška. Páchatelia úmyselne volajú viackrát za sebou, aby seniorom zabránili kontaktovať svojich príbuzných, či iné osoby, ktorým dôverujú. Pre peniaze chodia osobne a tiež ponúkaný tovar prinesú seniorom do ich príbytkov. Nie je vylúčené, že seniorov môžu páchatelia kontaktovať aj osobne priamo v ich obydlí s  ponukou rôznych služieb, napr. nákup potravín, alebo predaja liekov na ochranu pred koronavírusom, či na podporu imunitného systému. 
 
Riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru vo Vranove nad Topľou Ľuboš Mičkanin v tejto súvislosti seniorov upozorňuje, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin, žiadajú od nich peniaze. Zároveň pripomína, aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou vždy overili u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujú. Ďalej seniorov vyzýva, aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov alebo vkladných knižiek a nedávali tieto  peniaze osobám, ktoré nepoznajú. „Našim seniorom odporúčam, aby nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov a boli opatrní aj pri internetových nákupoch, kedy je potrebné si vždy overiť zdroj – predajcu a nenakupovali lieky z neoverených zdrojov, u ktorých hrozí riziko predaja falšovaných liekov (nepovolených a neschválených liekov) a ochranných prostriedkov, vrátane dezinfekčných gélov,“ uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru vo Vranove nad Topľou Ľuboš Mičkanin, ktorý seniorov vyzýva, aby v  prípadoch, keď vzniká podozrenie z podvodného konania neváhali a ihneď kontaktovali Policajný zbor na čísle 158, čím uľahčia vypátranie týchto podvodníkov.
 
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!