Vranovskí boxeri potvrdili pozíciu v slovenskej špičke

  • Box
  • Dátum: 25.12.2018
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vranovskí boxeri patria v mládežníckych kategóriách medzi absolútnu slovenskú špičku. MŠK Vranov to potvrdil aj v roku 2018. Naši reprezentanti pod vedením trénerov Martina Gajdoša a Petra Čečka sa stali v kategórii mladších žiakov (ako kolektív) šampiónmi štvrtýkrát po sebe s náskokom 150 bodov (!), starší žiaci a mladší dorastenci pridali v Medzinárodnej lige boxu po strieborných pozíciách. Individuálne získali na majstrovstvách Slovenska päť titulov, šesť druhých a sedem tretích miest. Ďalší úspech si na konto pripísali v II. lige, kde súťažilo 54 oddielov. Mladší a starší žiaci svoje vekové kategórie vyhrali a v súčte všetkých kategórii obsadili opäť 1. miesto. Vranovčania patrili medzi lídrov aj v rámci 6. kola MLB boxu, ktorá sa pod záštitou primátora Jána Ragana, konala v Mestskej športovej hale vo Vranove nad Topľou.

Tréner boxerského oddielu MŠK Vranov Martin Gajdoš na úvod nášho rozhovoru ocenil, že v tomto roku sa podarilo naštartovať projekt 6-kolovej Medzinárodnej ligy boxu aj za účasti pästiarov z Česka, Maďarska, Ukrajiny a Poľska. Posledný diel sa konal vo vranovskej Mestskej športovej hale a pozvanie na turnaj prijalo 17 klubov, ktorých reprezentovalo 70 športovcov. „Na Slovensku pôsobí aktívne 56 klubov a som rád, že v tejto konkurencii sa nám darí udržiavať na vrchole. Keďže sa nám rysuje silná generácia na čele s dvojnásobným majstrom Slovenska Bartolomejom Fajčákom a Oliverom Zajacom, Marekom Daňom, či Emanuelom Tirpákom, verím, že si naše pozície nielen udržíme, ale budeme ešte dominantnejší,“ reagoval tréner boxerského oddielu MŠK Vranov Martin Gajdoš.

Zároveň na viacerých príkladoch zdôraznil, že hodnoty nastavené v klube nevníma iba zo športového, ale aj spoločenského hľadiska. „Viacerí chlapci k nám prichádzajú zo sociálne málo podnetného prostredia. Dnes však vedia cestovať vlakom, ubytovať sa, slušne sa správajú, sú reprezentantmi… Pre nás to teda nie je iba o boxe,“ dodal M. Gajdoš.

Hoci v posledných sezónach pracuje M. Gajdoš iba s mládežníkmi a táto práca ho napĺňa, predsa len by uvítal, keby sa na Slovensku pozdvihol aj seniorský box. Práve Vranov bol svojho času jeho mekkou a túto slávu by rád obnovil. „Pri mojom nástupe do štruktúr MŠK som sa zaviazal, že budem robiť s mládežníkmi a teší ma, že máme výsledky. Na druhej strane by som bol rád, ak by sa na Slovensku podarilo obnoviť projekt seniorskej Extraligy. Mnohí chlapci po prechode medzi mužov končia, v lepšom prípade odchádzajú najmä do Čiech alebo prestupujú k profíkom. Myslím si, že mali by sme hľadať možnosti, ako ich udržať pri boxe a na Slovensku,“ zamyslel sa M. Gajdoš.

Vzormi pre nastupujúcu generáciu vo Vranove sú určite Martin Parlagi a Marián Džupka. Rodený Vranovčan vedie Česko-slovenský profi rebríček s historicky najvyšším počtom bodov a jeho mladší kolega je pre zmenu slovenskou jednotkou v super ťažkej váhe. „Majo už dostal ponuku boxovať v marci o titul juniorského majstra sveta, ale zatiaľ to jeho tím odmietol, lebo nechcú nič uponáhľať. Na druhej strane to svedčí o tom, že Majo je na dobrej ceste a postupne si buduje meno. V boxe sa však podcenenie nevypláca, preto sú dôležité skúsenosti. Aj z toho dôvodu som vzal v tomto roku, na vlastné náklady, našich najtalentovanejších, na dva medzinárodné turnaje na Ukrajinu a predovšetkým do Rumunska, kde sa zišla naozaj silná konkurencia,“ vysvetľoval M. Gajdoš.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!