Vranovskí atléti získali na majstrovstvách Slovenska šesť medailí!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na atletických Majstrovstvá Slovenska starších žiakov a žiačok spolu s kategóriou mužov a žien do 23 rokov v Trnave reprezentovala atletický oddiel MŠK Vranov už „ostrieľaná“ trojica atlétov, ktorá má s takýmito pretekmi bohaté skúsenosti.

Veď Adrián Baran reprezentuje Slovensko vo vrhu guľou už deviaty a Monika Marjová v tej istej disciplíne tretí rok. K tomuto „repre“ výberu vranovských atlétov sa po víkende pridala aj Viktória Sabolová.

Sobotňajšia bilancia

V sobotu zasiahol ako prvý do bojov o cenné kovy Adrián. V hode 7,26 kg kladivom (vzhľadom na náročnosť podmienok tréningu ide o doplnkovú disciplínu) sa mu podarilo posledným pokusom zlepšiť si osobný rekord na 50,64m a tým obsadiť druhé miesto. Pravdupovediac takýto výkon sme nečakali. V priemere hádzal Adrián v tejto sezóne o dva metre menej. Osobák a strieborná medaila v kladive však určite na záver sezóny potešili,“ reagoval tréner MŠK Vranov Jaroslav Kolcun.

Súbežne s kladivom sa začal aj beh na 2000m starších žiačok. Tu s ambíciou zabojovať o osobný rekord a priblížiť sa k stupňom pre víťazov vybehla na trať Viktória. V tomto roku ešte súťažne takúto vzdialenosť nebehala a tak pri jej mene svietilo minuloročných 7:31,83s. Nakoniec spomedzi trinástich pretekárok obsadila druhé miesto s časom 7:13,90s a novým osobným maximom. „Mal som veľkú radosť z času, ktorý zabehla a samozrejme aj z medaily, ktorú získala. Formu sme časovali presne na tieto majstrovstvá,“ uviedol J. Kolcun.

Ako posledný v sobotu nastúpil do kruhu opäť Adrián. S „diskárskou sezónou“ sa rozlúčil druhým najlepším pokusom, ktorý dosiahol v tomto roku a od víťazstva ho delilo presne 60 cm. „S touto medailou som takpovediac rátal, pretože výkonnostne tretí M. Haborák má ešte na Adriána manko 7 – 9 metrov,“ hodnotil J. Kolcun.  

Dvakrát zlato v nedeľu

V nedeľu žila Trnava hlavne dojazdom pretekov Okolo Slovenska.  Na štadióne to bolo poznať podľa helikoptéry krúžiacej nad hlavami atlétov a prítomnosti odparkovaných tímových autobusov cyklistov.

Adrián nastúpil na „svoju“ disciplínu ako prvý. Vrh guľou s prehľadom vyhral výkonom 17,36m. „Bol som zvedavý, ako sa Adrián popasuje s dvojdňovým náročným programom. Splnil môj tip 17,40 skoro presne. Je pekné, že sa s kategóriou do 23 rokov rozlúčil zlatou medailou. Gratulujem!“ zdôraznil J. Kolcun.

Viktória vybehla na svoju očakávanú disciplínu spolu s 9 súperkami presne podľa časového harmonogramu. Trať dlhú 1 500 m s prekážkami vysokými v kategórii starších žiačok 76,2 cm spolu s vodnou priekopou zvládla nad očakávanie. Psychickou výhodou bolo, že na tejto vzdialenosti oficiálne ešte nepretekala a tak si ju favoritky nejako zvlášť nevšímali. Výsledok? Zlatá medaila a titul majsterky Slovenska pre rok 2021 v behu na 1500 m prekážok s časom 5:35,75s! „Pre mňa určite jeden z najcennejších  výsledkov mojich zverencov v tejto atletickej sezóne! Po všetkých tréningoch, pretekoch a kilometroch zaslúžené zlato. Ako majsterka Slovenska by mala našu krajinu reprezentovať na medzištátnom stretnutí starších žiakov v Česku, no nebude. Prečo? Lebo covid-19! Je to škoda, no pozitívne je, že aj o rok je ešte v kategórii starších žiačok. Uvidíme, ako to dopadne, ale treba sa ešte zlepšiť a hlavne obhájiť titul, čo je určite ťažšie ako ho získať,“ dodal J. Kolcun.

Monika nastúpila do vrhačského kruhu ako posledná z nášho úspešného tria. Ako tohtoročná majsterka Slovenska v kategóriách dorasteniek a junioriek tak bojovala aj s pretekárkami o štyri roky staršími. Nad jej sily bola len reprezentantka Slovenska Natália Váleková z Dukly Banská Bystrica. Monika skončila druhá výkonom 11,96 m. „Tak ako u Adriána a Viktórie, si u Moniky cením jej „tréningovú morálku“ a zodpovednosť. Ziskom dvoch titulov majsterky, jedného vicemajsterky Slovenska a vzornej reprezentácii na medzištátnom dorasteneckom stretnutí v Brne, kde obsadila 4. miesto, si otvorila dvierka do juniorskej reprezentácie,“ konštatoval J. Kolcun.   

Cena rektora pre A. Barana

Na záver dodáme, že Adrián Baran získal nielen tri cenné kovy, ale v septembri bol ocenený aj „Cenou rektora za úspešnú reprezentáciu Prešovskej univerzity v akademickom roku 2020/2021“.

Poďakovanie atlétov MŠK Vranov patrí mestu Vranov nad Topľou, vranovským ZŠ Bernolákova a ZŠ Sídlisko II za ústretovosť pri tréningovom procese, IFBB Academy Slovensko, no hlavne rodičom za ich podporu a obetavosť!


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!