Vranovčanka Z. Štefanková sa stala majsterkou sveta v kategórii wellnes!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Od skromného cieľa udržiavať sa v kondícii po titul majsterky sveta. Inšpiratívny športový príbeh Vranovčanky Zuzany Štefankovej má zlatý lesk. Vďaka jej triumfu na ICN PRO/AM World Championships 2022 v naturálnej kulturistike a fitness. Slovenská hymna na jej počesť znela v Prahe.

Zuzana Štefanková mala k športu vždy blízko. Sedem rokov hrala vo Vranove nad Topľou volejbal. Prvýkrát ju vzal do posilňovne na strednej škole otec. „Vzal ma do klasickej starej železiarne,“ usmieva sa pri spomienke Zuzana.

Keď ju tréner v tom čase zlákal na hádzanú, od pravidelného cvičenia si dala pauzu, no vrátila sa k nemu opäť na vysokej škole. Bez súťažných ambícií, len s cieľom udržiavať si postavu. S každou odcvičenou hodinou jej vášeň pre fitness gradovala, aby sa pre ňu stal životným štýlom. „Fitness musí byť vašim životným štýlom. Inak to nejde. Ak chcete dosiahnuť výsledky, potrebujete disciplínu, teda veriť tomu, čo robíte. Keďže ma to baví, mám problém skôr z posilňovne odísť, ako sa do nej dostať,“ priznala s úsmevom vranovská rodáčka.

Hoci v začiatkoch nemala súťažné ambície, predsa len si po čase povedala, že by si to na pódiu chcela vyskúšať. Premiéru jej však zrušila pandémia kovidu. „Na chvíľu som stratila motiváciu vyskúšať si to súťažne. Po skončení pandémie som si však povedala, že to predsa len skúsim,“ dodala Zuzana.

Súťažiť začala v dvoch kategóriách – bodybuilding/physique a wellnes. Prvýkrát sa na súťažné pódia postavila v jari. Napriek medailovým umiestneniam na českej scéne sa na majstrovstvá sveta mohla nominovať len na slovenských nominačných pretekoch. Týždeň pred svetovým šampionátom vyhrala obidve kategórie a cestu medzi svetovú elitu v Prahe mala otvorenú.

Jej zlatou kategóriou bol wellnes, ktorý charakterizuje dominantná spodná časť tela, teda zadok a stehná. Pózovanie prebieha v bikinách a na opätkoch. „Chodenie v nich je pre mňa samostatnou kapitolou, pretože v súkromí ich normálne nenosím. Zrazu však musím zvládnuť chôdzu v 12-centimetrových opätkoch, flexovať svaly a do toho sa usmievať,“ pripomenula Zuzana.

Pri kategórii wellnes nie je dôležitá iba športová forma. Automaticky sa očakáva, že súťažiace rozbalia „one women show“ s úsmevom na všetky svetové strany. „S tým som bojovala najviac. Pre mňa je jednoduchšie dvíhať železo a odpracovať ťažký tréning, ako pózovať s úsmevom. Okrem posilňovne som teda do svojej prípravy zaradila aj tréningy pózingu, kde ma učili ako sa otáčať či ladne prechádzať z jednej pózy do druhej,“ vysvetľovala Zuzana.

Napriek tomu, že výsledky z jej súťaží pred majstrovstvami sveta dovolili konštatovať skvelú formu, do Prahy cestovala s pokorou. Na jednej strane je to súčasť jej povahy, ale ako dodala, súperky z ostatných krajín nepoznala a rozhodcovia tiež hodnotia na základe subjektívnych kritérií. Kým jeden kladie dôraz na vyrysovanosť, ďalší ohodnotí vyššími bodmi charizmatický prejav. „Pozitívne nastavenie patrí ku každému športu, to je v poriadku, ale predsa len sa radšej držím pri zemi. Takto sa cítim pokojnejšie a komfortnejšie. Sama pre seba som sa motivovala tým, aby som si neurobila hanbu, nespadla napr. z pódia a podľa možností si to aj užila,“ uviedla Zuzana.

Prvým krokom k medailovým pozíciám bol postup do najlepšej päťky, ktorá sa predstavila vo voľnom pózovaní. „Najskôr som si povedala, že najhoršie skončím piata. Keď vyhlásili 5. miesto, hovorila som si, že už som štvrtá, potom tretia a nakoniec sme ostali len dve. Hodnotenie rozhodcov sa dopredu odhadnúť nedá, preto som len ostávala sama sebou a som rada, že to vyšlo,“ reagovala Zuzana.

Titul majsterky sveta dokázala získať popri zodpovednom povolaní detskej lekárky, a o to viac je jej úspech inšpirujúci. Počas dňa s empatiou lieči svojich malých pacientov a keď vyzlečie doktorský plášť, vo voľnom čase súperí so „železom“ v posilňovni. Pripomenieme, že v Prahe sa predstavilo 21 slovenských reprezentantov a zlatú medailu ako jediná získala práve Zuzana Štefanková. „Svoju prácu a športovú kariéru oddeľujem. Dokonca viacerí kamaráti, s ktorými som nebola dlhšie v kontakte, ostali prekvapení, že súťažím. Pár fotiek som na sociálne siete pridala, ale nepreháňam to,“ odpovedala so skromnosťou Zuzana Štefanková na otázku, aké reakcie vyvolal v jej okolí honor svetovej šampiónky.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!