Vranovčanka Eliška získala v Slovenskom pohári v športovom lezení bronz

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

O tom, že v našom meste máme mnoho športových talentov, nepochybuje hádam už nikto. Do skupiny budúcich nádejných reprezentantov bezpochyby patrí aj Eliška Bodorová, ktorá si v sobotu prebrala bronzový Slovenský pohár, keď so 150 bodmi skončila v jeho celkovom poradí  tretia.

Táto sezóna bola ukrátená o štyri mesiace zavretých športovísk, ktoré, rovnako ako asi každého športovca, ovplyvnili aj Elišku. Na prvých pretekoch SP v Bratislave skončila „až“ piata, keď kvôli narazenému rebru musela z pretekov predčasne odstúpiť. Vďaka rýchlemu zotaveniu, už o mesiac neskôr jej na krku visela bronzová medaila z Majstrovstiev Slovenska v lezení na obtiažnosť v Žiline. „Lezenie na obtiažnosť je fyzicky náročná disciplína, pretože mám len jeden pokus na 15-metrovú cestu. Keď spadnem, rozhodca mi zapíše počet bodov prislúchajúci poslednému chytu, ktorého som sa dotkla,“ vysvetľuje Eliška.

Počas leta sa Eliška pripravovala v Prešove. „Na tréningy som chodievala aspoň raz-dvakrát týždenne. Začiatkom augusta som sa zúčastnila lezeckého kempu v Lanovom centre Outdoorpark Prešov, kde moja sestra robila inštruktorku a animátorku,“ spomína Eliška na leto, ktoré mala nabité nie len lezením, ale aj futbalom. „Od piatich rokov hrám futbal, teraz som brankárka. Tieto dva športy sa dokážu dopĺňať, a čo je najdôležitejšie, tréningy mám rôznorodé, a preto ma oba športy veľmi bavia.“

Prvý septembrový víkend sa práve v už spomínanom Lanovom centre uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v boulderingu. Tie Eliške vyšli podľa predstáv a na „domácej“ stene, kde strávila celé leto, vybojovala opäť bronz. Bouldering je moja obľúbená disciplína. Ide o krátke, maximálne 4-metrové cesty, ktoré sú však veľmi technicky a silovo náročné. Pokusov mám neobmedzený počet, čiže využívam svoju kondíciu, ktorú mám z futbalu. Dokážem liezť do posledných minút časového limitu, keď už väčšina súperiek nevládze. Na majstrovstvách ma predbehli len staršie dievčatá, ktoré mali výškovú výhodu. V niektorých krokoch mi chýbalo tých pár centimetrov, o ktoré sú vyššie,“ dodáva Eliška, ktorá je však s výsledkom nadmieru spokojná.

O celkovom poradí SP už bolo viac-menej rozhodnuté, no nenechala si ujsť preteky v lezení na obtiažnosť v neďalekých Košiciach. Prekvapením bol dolez do topu, teda do posledného chytu, v druhej kvalifikačnej ceste. Druhé miesto v kvalifikácii potvrdila aj vo finále a predbehla tak vicemajsterku Slovenska. Môžeme len skonštatovať, že bolo evidentné, čo spravil intenzívnejší tréning po tom, čo sa opäť otvorilo Centrum voľného času s našou lezeckou stenou.

Vyvrcholenie Slovenského pohára sa konalo v Trenčíne. Išlo o náročné preteky, kde v jeden deň deti odliezli všetky tri lezecké disciplíny- bouldering, obtiažnosť aj rýchlosť. Eliška vyhrala bouldering, keď sa nazľakla ciest, aké vídame na európskom pohári. Rýchlosť ju opäť zradila, no v obtiažnosti vybojovala tretie miesto. Celkovo tak skončila na pretekoch tretia, rovnako ako v celkovom poradí. „Rýchlosť nemám rada. Ide o 10-metrovú cestu, ktorá je na celom svete rovnaká, deti ju však majú doplnenú inými chytmi, aby sme dočiahli. Najbližšie lezecké centrum, kde táto cesta je, je Žilina,“ poznamenáva Eliška, ktorá si zo šiesteho miesta v tejto disciplíne nerobí ťažkú hlavu.

Eliška dokazuje, že aj keď je z malého mesta, kde podmienky na vykonávanie tohto športu sa nedajú porovnať s mestami ako Žilina, Trenčín či Bratislava, dokáže konkurovať deťom z týchto regiónov. „Tento rok ma na majstrovstvách v boulderingu a obtiažnosti predbehli len o rok staršie dievčatá, ktoré budúci rok prechádzajú do vyššej kategórie. Viem, že ak budem makať, môžem v nasledujúcej sezóne dosahovať ešte lepšie výsledky. Chcem sa poďakovať za podporu mojej rodine, ktorá ma v športe veľmi podporuje, taktiež Horolezeckému klubu Slaňák, ktorý sa mi snaží vytvoriť najlepšie podmienky na tréning a neposledom rade aj CVČ. Zapojili sme sa aj do súťaže Fond na podporu športu od Niké, kde môžem získať finančnú podporu. Týmto Vás chcem všetkých poprosiť o lajk na moje súťažné video: https://nikefondsportu.sk/video/eliska-bodorova/. Ďakujem!“


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!