Vranovčania sa môžu tešiť na jedinečnú Folklórnu módnu prehliadku

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hornozemplínske folklórne slávnosti vo Vranove nad Topľou pôsobivou interpretáciou prepoja tradičnú ľudovú kultúru s moderným pohľadom a prístupom k jej posolstvu. V rámci jubilejného 50. ročníka sa bude, v piatok – 30. augusta, konať Folklórna módna prehliadka, kde ľudové kroje z dvanástich slovenských regiónov doplnia modely módnej návrhárky Jaroslavy Wurll Kocanovej.

Kým dnes je móda v zásade univerzálna, v minulosti tomu tak nebolo. Príkladom toho sú naše ľudové kroje, v ktorých sa jedinečnosť konkrétnych regiónov odráža ako nezameniteľný odtlačok. Počas Folklórnej módnej prehliadky pri príležitosti 50. ročníka Hornozem­plínskych folklórnych slávností sa budete môcť zoznámiť s ľudovými krojmi z dvanástich rôznych oblastí. Zážitok určite znásobí nielen svetelná vizualizácia spojená s grafikou, ale aj piesne Veroniky Rabada a ľudovej hudby FS Vranovčan. „Ľudové kroje, ktoré sme vybrali, budú v plnej paráde so všetkými doplnkami, čo sa dnes už nedá tak ľahko vidieť. Samostatnou kapitolou bude nielen príprava dievčat a chlapcov, ktorí kroje predvedú, ale aj obliekanie a česanie, čo má tiež svoje vlastné špecifiká. Chceme všetko striktne dodržať tak, aby bol zážitok naozaj autentický,“ vysvetľoval hlavný dramaturg a režisér Hornozemplínskych folklórnych vlastností Peter Kocák.

Keďže v súčasnosti sa dostávajú motívy vychádzajúce z tradičnej ľudovej kultúry opäť do módy, je dôležité, aby táto renesancia bola vkusná a umelecky precítená. Práve takéto sú modely z dielne Jaroslavy Wurll Kocanovej. „Práca s ľudovými vzormi nie je ľahká. Jaroslava Wurll Kocanová je ale príkladom toho, že ak má človek cit a úctu k tradičnej ľudovej kultúre, dokáže to poňať umelecky a nie gýčovito. Som veľmi rád, že siahla po motívoch z ľudových krojov, pretože považujem za dôležité, aby sme ďalším generáciám otvárali cestu k nášmu kultúrnemu dedičstvu napr. i takýmto spôsobom,“ pripomenul P. Kocák.

Jaroslavu Wurll Kocanovú ťahalo k móde a návrhárstvu od detstva. Vďaka talentu, kreativite a citu pre detail si svoj sen splnila naozaj s noblesou. Jej modely ste mohli vidieť na Sime Martausovej, Evelyn, Márii Čírovej, Katke Knechtovej, či Silvii Sarközi. Tento rok sa stala finalistkou súťaže Mladý inovatívny podnikateľ.


Pred tým, ako Jaroslava Wurll Kocanová začne pracovať na kolekcii, intenzívne sa venuje štúdiu a spoznávaniu krojov, ktorými sa chce nechať inšpirovať. Foto: Maruška Jeňová Ihnátová. Šperky: Zuzana Barčáková.

K inšpirácii využívať v tvorbe námety z ľudových krojov sa dostala intuitívne. Ako priznala, na šatách jej chýbali farebné motívy. Keďže popritom chcela ostať verná slovenskej kultúre, začala pracovať s ľudovou výšivkou, vďaka čomu jej modely žiaria, kvitnú, na pohľad hrejú… „Keď som začala pracovať so slovenskou ľudovou výšivkou, nebolo to jednoduché. Na jednej strane som chcela zachovať tradície a zároveň som sa snažila vytvoriť originálne motívy, ktoré ľudia ešte nevideli. Pri každom z modelov pociťujem zodpovednosť, aby som nesklamala a ženy, ktoré nosia moje šaty, potešila,“ uviedla Jaroslava Wurll Kocanová.


Počas fotenia na púšti zaujala prítomných turistov, ktorým aj takto odprezentoval kúsok zo slovenských tradícií. Foto: Maruška Jeňová Ihnátová. Šperky: Zuzana Barčáková.

V prvej kolekcii Slavianka, na ktorej pracovala sedem rokov, sa inšpirovala motívmi ľudových krojov z Čataja, Piešťan, Trnavy a Jablonice. V najnovšej kolekcii Poľana sa dotkla tradícii z okolia Podzámčoka a Pliešovca. „Každý vzor začína myšlienkou v mojej hlave. Skice kreslím naozaj iba málo a len základné motívy. Keď už mám šaty hotové, každý z modelov osobne vyskúšam, či je pohodlný na nosenie. Ak sa v niečom sama necítim príjemne, nemôžem očakávať, že sa to bude páčiť iným,“ dodala s úsmevom Jaroslava Wurll Kocanová.

Jej vkus a umelecký cit sa odráža nielen v modeloch, ale aj v spôsobe, akým ich prostredníctvom fotografií prezentuje. Zábery zasadené vo fascinujúcej prírodnej scenérii pôsobia autenticky, živo a len znásobujú posolstvo našich tradícií. „Mojím prianím je, aby ľudia mali dokonalý zážitok, preto si dávame záležať aj na prostredí, kde fotíme. Či už je to les, lúka alebo trikrát sme boli na Lomnickom štíte, všade sa dá krásne vyhrať s odkazom, o ktorý sa snažím. Som rada, že to môžem takto spájať, lebo k prírode mám veľmi blízko. Keď tvorím a potrebujem si oddýchnuť, prejdem sa u nás doma v Cabove po lúke. Stačí pár minút a domov sa vraciam plná pozitívnej energie,“ vysvetľovala Jaroslava Wurll Kocanová.


Jedným z obľúbených miest, kde Jaroslava Wurll Kocanová fotí, je Lomnický štít. Foto: Maruška Jeňová Ihnátová. Šperky: Zuzana Barčáková.

Publikum v estrádnej sále Mestského domu kultúry sa môže tešiť na výber modelov z kolekcií Slavianka, aj Poľana. Ako pripomenula, módnu prehliadku vo Vranove nad Topľou poňala slávnostne, čomu prispôsobila i prevádzané šaty. „Z kolekcie Slavianka som vybrala staršie, no bohato vyšívané modely a detské modely. Z kolekcie Poľana predstavím pre zmenu úplne nové modely z poslednej série. Verím, že to bude pekný večer, počas ktorého sa budeme snažiť predstaviť výnimočnosť a dôstojnosť tradičnej slovenskej ľudovej kultúry,“ pozvala na Folklórnu módnu prehliadku Jaroslava Wurll Kocanová.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!