Vranovčan Šimon Doboš s ďalším prestížnym výtvarným ocenením

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Šimon Doboš je výtvarnícky talent. Úspechy zbiera nielen na regionálnej úrovni, ale jeho nadanie neušlo pozornosti ani porotám v celoslovenských, či medzinárodných súťažiach. Z mnohých ocenení spomenieme víťazstvo v súťaži Biblia očami detí a mládeže, či čestné uznanie EX LIBRIS HLOHOVEC za rytinu suchou ihlou. Ďalšou prestížnou cenou v jeho zbierke je prvenstvo v súťaži Architektúra a deti. Jej vyhlasovateľom je združenie EUROARCH.

Tento rok sa výtvarná súťaž Architektúra a deti konala piatykrát. Každý rok je vyhlásený iný tematický okruh. Tohtoročnou témou boli výškové budovy s dôrazom na inšpiráciu prvým slovenským mrakodrapom. Do súťaže bolo prihlásených 623 výtvarných prác detí zo 136 škôl celého Slovenska, z ktorých sedemčlenná odborná porota vybrala 22 najkrajších a najoriginálnejších. Ich autorov pozvali organizátori na vernisáž výstavy a odovzdanie cien do lobby budovy Panorama v novovznikajúcej mestskej časti Eurovea City v Bratislave, kde bude môcť odborná i laická verejnosť obdivovať detskú predstavivosť do konca februára 2020.

Absolútnym víťazom súťaže sa stal žiak Základnej umeleckej školy A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou Šimon Doboš. Podľa slov autorky projektu architektky Dariny Lalíkovej jeho práca upútala porotcov nielen nápadom, ale aj kreativitou, farebnosťou a nadčasovosťou hodnou dospelého človeka. „Keďže ma zaujíma architektúra a umelecký štýl doodle – viacero vecí alebo postáv pokope, spojil som to a vznikla z toho táto moja práca. Snažil som sa poukázať ani nie tak na mrakodrap, ktorý sa dá zrealizovať, ale na jeho dizajn,“ uviedol Šimon Doboš.

Pri preberaní ocenenia zaujal Šimon všetkých prítomných ešte raz, a to svojou obuvou, ktorú si pripravil špeciálne na tento ceremoniál. Biele botasky pomaľoval v štýle svojho víťazného diela, čo okamžite vzbudilo pozornosť médií. Tento jeho ďalší výtvarný kúsok sa stal jedným z headlineov napr. reportáže v TV JOJ. „Na teniskách som zvolil rovnaký motív ako na mrakodrape, aby som sa zladil,“ usmial sa Šimon.

Odmenou pre všetky ocenené talenty bola prehliadka modernej administratívnej, obytnej aj oddychovej zástavby na dunajskom nábreží, ako i exkurzia po všetkých vysokých stavbách v Bratislave. Nezabudnuteľné zážitky si odniesli mladí výtvarníci z jazdy rýchlovýťahmi, vyhliadky na celé mesto z 26. poschodia budovy J&T, či rozhovoru s prezidentom Spolku architektov Slovenska a autorom dvoch najvyšších obytných budov na Slovensku architektom Jurajom Hermannom priamo v útrobách 115 metrov vysokého obytného komplexu. Obzreli si aj stavenisko prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower pri moste Apolo, ktorý po dokončení v roku 2020 bude so svojimi 46 poschodiami a výškou 168 metrov a najvyššou budovou na Slovensku. „Pred dvoma rokmi som bol v Kanade, kde som sa stretol s oveľa vyššími budovami ako v Bratislave, ale oproti môjmu rodnému mestu na mňa pôsobili veľmi vysoko a moderne aj bratislavské,“ porovnával Š. Doboš, ktorého baví nielen architektúra, ale v poslednej dobe sa venuje najmä dizajnom rôznych vecí, medzi ktoré patria aj budovy.

Šimon Doboš nebol jediným žiakom, ktorý reprezentoval Základnú umeleckú školu A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou. V sprievode učiteľov Jána Kostelníka a Márie Dudovej si ocenenia prevzali Ema Pľutová a Bianka Mária Obrinová, špeciálnu cenu autorky e-kurzu Lucie Lalky si odniesla Ema Velčková a cenu vydavateľstva EUROSTAV získala Laura Ravasová.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!