Vranovčan L. Lačný si otvoril strelecký účet v áčku HC Slovan Bratislava

  • hokej
  • Dátum: 07.09.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Talentovaný útočník Lukáš Lačný si otvoril strelecký účet v seniorskom tíme HC Slovan Bratislava. 20-ročný rodák z Vranova nad Topľou – Lomnice dostal od trénera Romana Stantiena príležitosť na Tatranskom pohári proti výberu slovenskej reprezentácie do 20 rokov a k víťazstvu 6:1 prispel dvoma presnými zásahmi.

Lukáš Lačný začínal s hokejom ako 6-ročný v Humennom. Prešiel si mládežníckymi kategóriami v Liptovskom Mikuláši a najmä v Michalovciach, s ktorými vybojoval v doraste historický postup do Extraligy. Okrem slovenských klzísk si vyskúšal aj hokejové podmienky a štýl v Kanade, kde sa predstavil v kempoch viacerých tímov pôsobiacich v najvyššej juniorskej lige. „Presadiť sa medzi juniormi v Kanade je náročné nielen hokejovo, ale aj kvôli tomu, že majú obmedzenie štartu iba pre dvoch Európanov, preto príležitosť dostávajú predovšetkým a najmä hráči, ktorí reprezentovali svoje krajiny na majstrovstvách sveta. Mám však kanadského agenta a s ním preberám všetky možnosti. Hoci som mal ponuky z nižších juniorských súťaží, vybral som si slovenskú cestu,“ vysvetľoval Lukáš Lačný.

Od minulej sezóny je hráčom HC Slovan Bratislava a zároveň v hlavnom meste študuje na vysokej škole. V klubových štatistikách sa okamžite zaradil medzi lídrov, pretože s 18 gólmi bol najlepším strelcom a so 45 bodmi najproduktívnejším hráčom. Ako je už známe, v jari zasiahla športový svet pandemická vlna koronakrízy a na Slovensku sa nedohrali ani hokejové súťaže, vrátane mládežníckych kategórií. O to viac bolo dôležité, ako sa hráči dokážu pripraviť na novú sezónu, pretože podmienky boli dlho všelijaké, len nie ideálne. „Keď začala koronakríza, najskôr som sa pripravoval doma individuálne. Postupne ako sa uvoľňovali opatrenia, sme sa stretli v Michalovciach skupinka hráčov, s ktorými sa poznáme a dali sme sa dokopy. Trénoval som napr. so Samom Solenským, ktorý hrá v USA najvyššiu univerzitnú ligu. Keďže mal detailne vypracovaný tréningový plán, makali sme podľa neho. Keďže ľad bol v tom čase iba v Košiciach, často sme teda dochádzali, ale myslím si, že príprava splnila svoj účel, lebo teraz sa cítim fyzicky veľmi dobre,“ uviedol L. Lačný.

Profesionálny prístup k príprave sa L. Lačnému vyplatil. Po dvoch týždňoch tréningov s juniorkou mu tréner Richard Kapuš oznámil, že sa presúva do kabíny A-mužstva. Napriek tomu, že dostal aj ponuku na návrat do Michaloviec, i kvôli škole sa rozhodol pre Slovan a črtá sa mu viac ako zaujímavá sezóna. „Ešte rok môžem hrať v juniorke a úprimne poviem, sústreďoval som sa iba na ňu. Tri týždne však už trénujem s mužmi a som rád, že som dostal túto šancu. Priznám sa, ostal som prekvapený, keď ma tréner Stantien zavolal do A-mužstva a zároveň nominoval na Tatranský pohár,“ reagoval 20-ročný mladík.

Pre talentovaného útočníka je určite bonusom, že jeho trénermi sú bývalí elitní útočníci. Už len fakt, že Richard Kapuš je držiteľom šiestich slovenských titulov a Roman Stantien dokonca ôsmich predurčuje oboch k tomu, aby zverenci, ktorých trénujú, mohli čerpať z ich skúseností a prehľadu v hre, ktorým boli počas hráčskych kariér charakteristickí. „Obidva tréneri sú veľkí profesionáli a odborníci. Snažia sa vytvárať v prvom rade pohodu a pre mladého hráča je len veľkým plusom, ak sa môže učiť od takýchto osobností. Po príchode k A-mužstvu to možno nebol ani taký veľký skok v rýchlosti, pretože rýchlo sa hrá aj v juniorke. Rozdiel je však v tom, že muži ťažia oveľa viac zo skúseností, ktoré potrebujem zbierať a o to viac som rád, že tu môžem byť po boku takých hokejistov ako Meszároš, Sersen, alebo Buček a Studenič, ktorí sú mladí chlapci a veľmi dobre si rozumieme. Každú minútu v šatni, či na tréningu si naozaj užívam,“ zdôraznil L. Lačný.

Premiéru v seniorskom drese Slovana si L. Lačný odkrútil na Tatranskom pohári proti slovenskému výberu do 20 rokov. V zápase, v ktorom dostali viaceré opory voľno, sa na víťazstve svojho tímu podieľal dvoma gólmi, keď zvyšoval na 3:0 a 5:0. „Na zápas som sa tešil, snažil som sa aktívne korčuľovať, hrať moju hru a najmä ostať pokojný. V útoku som nastúpil so Sukeľom a Studeničom, spoluprácu s nimi som si užíval. Pri prvom góle mi to tam pekne hodil Suky a pri druhom góle sme ťažili zo situácie, keď puk do pásma zatiahol Ďuro Valach. To, že som dostal šancu v tomto stretnutí som si vážil a presné zásahy boli bonusom, ktorý som si na ľade vychutnal,“ hodnotil L. Lačný.

Ako sme už naznačili, Lukáša Lačného čaká zaujímavá hokejová výzva. Popri juniorskej Extralige by si rád na konto pripísal aj prvé zápasy v najvyššej seniorskej súťaži. Uvedomuje si však, že presadiť sa nebude jednoduché, no keďže talent, pracovitosť a zodpovednosť mu nikdy nechýbali, fanúšikovia budú môcť v jeho podaní určite sledovať skvelú sezónu. „Na začiatku prípravy som riešil vyslovene iba juniorku. Ostali sme totiž pokope takmer celý tím, čo znamená, že by sme mali hrať o najvyššie priečky. Nečakal som, že by som mohol dostať príležitosť zapojiť sa do prípravy aj s A-mužstvom. Byť v širšom kádri je pre mňa poctou, motiváciou a inšpiráciou. Ak by sa mi podarilo nastúpiť na zopár zápasov v seniorskej Extralige, bol by som šťastný. Na druhej strane si uvedomujem, že povinnosti budem mať v prvom rade v juniorke, ktorej by som chcel, ako líder, pomôcť k čo najlepším výsledkom i vďaka skúsenostiam, ktoré naberám práve teraz s áčkom,“ dodal L. Lačný.

FOTO: FB LUKÁŠ LAČNÝ

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!