Vranovčan J. Greguš sa stal poradcom ministra výstavby A. Doležala

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal vymenoval za svojho poradcu pre výstavbu diaľnice na Zemplín a rozvoj dopravnej infraštruktúry v regióne Vranovčana Jaroslava Greguša. Informoval o tom na svojej facebookovej stránke poslanec Národnej rady SR Miloš Svrček. Pripomenieme, že členom OZ Diaľnica na Zemplín je aj mesto Vranov nad Topľou.

Pracovnou náplňou poradcu ministra pre región Zemplína by mala byť poradenská, konzultačná a koordinačná činnosť v oblastiach cestnej dopravy, železničnej dopravy, cyklotrás a cestovného ruchu.

Ako pripomenul M. Svrček vo svojom statuse, hoci je Zemplín „vstupnou bránou“ do Európskej únie, na jeho území sa nenachádza ani kilometer diaľnic, či rýchlostných ciest. „Všetka intenzita dopravy sa tak presúva na cesty prvej, druhej a tretej triedy, z čoho vznikajú aj zvýšené náklady na ich údržbu, hlavne na strane samosprávneho kraja. Faktom ostáva, že po výstavbe diaľnice D1 na severe Slovenska sa aj hospodársky dané regióny alebo subregióny rozvíjajú, čo by malo byť cieľom aj na východe Slovenska,“ uviedol poslanec NR SR Miloš Svrček.

Zároveň poukázal na fakt, že od roku 1993 si všetky vlády do svojich programových vyhlásení a priorít dávajú výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest. Napriek tomu, že sa počas tohto obdobia na Slovensku postavilo 305,2 km diaľnic a 234,2 km rýchlostných ciest, Zemplín sa netýka ani jeden kilometer. „Myslím si, že 450 000 obyvateľov horného a dolného Zemplína sa zaslúžia väčšiu pozornosť z Bratislavy, ako tomu bolo doteraz. Rovnako je potrebné dodať, že v zozname 20 najmenej rozvinutých okresov Slovenska je až 7 z regiónu Zemplína. Jedná sa o okresy Michalovce, Stropkov, Snina, Medzilaborce, Trebišov, Sobrance, Vranov nad Topľou. Veľmi smutný fakt,“ zdôraznil M. Svrček.

FOTO: FB Miloš Švrček

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!