VRANOV: Zastavme korupciu a Transparency International zverejnili rebríčky

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko zverejnili rebríčky. V prvom prípade obsadilo mesto Vranov nad Topľou delené 14. miesto a v hodnotení transparentnosti je v rámci stovky najväčších slovenských miest druhé.

Nadácia Zastavme korupciu v spolupráci s českými expertmi po 2 rokoch opäť hodnotila, akým spôsobom zadávajú mestá a kraje verejné zákazky. Posudzovali najmä, či samosprávy o zákazky súťažia, či tendre nerušia, ako často sa opakujú rovnaké firmy a či pri verejnom obstarávaní neporušujú zákon. Výsledky Nadácia zverejnila na www.zindex.sk.

Cieľom hodnotenia Zindex je čo najobjektívnejšie porovnať ako postupujú mestá a kraje pri míňaní peňazí občanov. „Nehodnotíme len to, či samosprávy nakupujú podľa zákona, ale aj snahu dosiahnuť najlepšiu hodnotu za peniaze postupmi nad rámec zákona,” vysvetľuje riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Transparency International Slovensko hodnotila sto najväčších miest v jedenástich kategóriách. Mesto Vranov nad Topľou obsadilo druhé miesto s 86%, pričom ako jedno z piatich miest získalo rating A+.

Ako uvádza TIS na svojej webovej stránke, samosprávy dovedna hospodária s asi 7,5 miliardami eur. To je zhruba toľko, ako predstavujú výdavky ministerstiev vnútra, obrany a práce, sociálnych vecí a rodiny dovedna. Ďalšie miliardy samosprávy spravujú vo svojich majetkoch, prevádzkujú aj tisíce organizácií a stovky obchodných firiem. „Kvalitu práce našich zástupcov v samosprávach dokážeme posúdiť len vtedy, ak sa kľúčové rozhodnutia nerobia skryté za dverami nedostupných kancelárií, ale pred očami verejnosti. Nové rebríčky ukazujú, ako sa v uplynulom volebnom období miestni aj regionálni politici a úradníci stavali k verejnej kontrole. Slúžiť však môžu aj ako inšpirácia príkladov dobrej praxe pre samotné samosprávy,“ citujeme z webu Transparency International Slovensko.

Kompletný rebríček so všetkými kategóriami nájdete www.samosprava.transparency.sk.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!