VRANOV NAD TOPĽOU: Záujem cestujúcich o bezplatnú MDH má rastúci trend

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Bezplatná mestská hromadná doprava vo Vranove nad Topľou funguje aj v roku 2023. Poslanci mestského zastupiteľstva o tom rozhodli na svojom marcovom rokovaní. Pre samosprávu sa zvýšili náklady na 165 000 eur ročne.

Bezplatná MHD funguje na území mesta Vranov nad Topľou od 1. januára minulého roka. Radnica vtedy akceptovala ponuku na navýšenie príspevku pre SAD, a.s. Humenné z 90 000 na 120 000 eur. Cieľom bolo motivovať verejnosť, aby vo väčšej miere využívala hromadnú dopravu. Podľa štatistík spoločnosti sa to podarilo. V roku 2019 predstavoval počet prepravených cestujúcich 141 667. Počas dvoch nasledujúcich kovidových rokov klesol na 60 721, resp. 59 133. Pozitívna zmena prišla v minulom roku, kedy sa MHD prepravilo 159 114 cestujúcich.

Narastajúci trend platí aj pre prvý polrok 2023. Potvrdzujú to štatistiky spoločnosti SAD Humenné, a.s., OZ Vranov nad Topľou, ktorá v meste Vranov nad Topľou zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu.

„Som veľmi rád, že obyvatelia mesta a okresu naďalej využívajú tento typ dopravy. Už minulý rok, po jej zavedení, sa nám počet cestujúcich mestskou hromadnou dopravou zvýšil a viditeľne tento trend pokračuje aj v tomto roku,“ uviedol primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.

Za prvých šesť mesiacov aktuálneho roka bolo spolu na obidvoch linkách v rámci MHD prepravených celkovo 101 733 cestu­júcich. Pripomenieme, že za rovnaké obdobie počas uplynulého roka bolo prepravených 89 746 cestujúcich.

„V prvej polovici tohto roka sme pomocou bezplatnej mestskej hromadnej dopravy prepravili takmer o 12 000 cestu­júcich viac, ako za rovnaké obdobie v minulom roku, čo znamená nárast približne o 13%. Podľa našich zistení tento typ dopravy najviac využívajú starší občania, občania pravidelne cestujúci do a z práce, žiaci a študenti škôl, ako aj obyvatelia okolitých obcí,“ konštatoval J. Ragan.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!