Vranov bude žiť Hornozemplínskymi folklórnymi slávnosťami, aj festivalom FAREBNÝ KRAJ

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hornozemplínske folklórne slávnosti budú 25. a 26. augusta pôsobivou oslavou práce a tvorivosti našich predkov. Súčasťou mozaiky spriadanej do ľudových tradícií bude aj galaprogram v rámci dňa národov a národností PSK 2018 – FAREBNÝ KRAJ.

Prešovský samosprávny kraj tvorí trinásť okresov, ktoré spájajú ľudí viacerých národností a práve táto harmónia medziľudských vzťahov sa stala minulý rok inšpiráciou pre festival FAREBNÝ KRAJ. V sobotu – 25. augusta – sa pocty hostiť ho dostalo premiérovo Vranovu nad Topľou. „Náš okres je známy silnou folklórnou tradíciou a keďže sme v minulosti dokázali zaujať Hornozemplínskymi folklórnymi slávnosťami, Etnofestom, či mnohými inými podujatiami, vrátane tanečných divadiel v podaní FS Vranovčan, boli sme tento rok oslovení, či by sme galaprogram FAREBNÝ KRAJ zorganizovali my,“ uviedla riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou Anna Gdovinová.

Ako ďalej dodala, najlepšou pozvánkou na galaprogram so začiatkom o 15.00 hod., je fakt, že sa v ňom predstavia folklórne súbory a folklórne skupiny, z ktorých viaceré vo Vranove nad Topľou vystúpia vôbec prvýkrát. Dodáme, že napr. tanečný pár z FS Čerhovčan sa stal laureátom tohtoročnej celoštátnej prehliadky Šaffova ostroha a zo šou Zem spieva sú známe Fsk Ťalar z Novej Ľubovne, či Fsk Údolčanka z Údola. Napriek tomu, že sa predstavia folkloristi z rôznych regiónov, spojí ich téma svadobných zvykov. „Keďže sme zvyknutí pracovať s témou, povedali sme si, aké by to bolo krásne, keby išli spolu goralská mladucha, židovská mladucha, rómska mladucha, šarišská mladucha, spišská mladucha, rusínska mladucha… Rozmanitosť a nuansy zvykov, aj krojov budú bezpochyby dokonalou reklamou a dôkazom toho, že náš kraj je naozaj pestrý a rozmanitý. Som si istá, že Štefan Kocák, ako režisér galaprogramu, pripraví pôsobivý program,“ zdôraznila A. Gdovinová.

V sobotu podvečer bude patriť pódium pred Mestským domom kultúry, už v rámci Hornozemplínskych folklórnych slávností, folklórnym skupinám vranovského regiónu, ktoré sa pod režisérskou taktovkou Jaroslava Porubäna predstavia v programe „Kec še zaspivame…“ a o 19.00 hod. vystúpia poľskí hostia Zespól pieśni i tańca Rudki. Detské folklórne skupiny sa predvedú v programe „Bez roboty ňit fajnoty“ režírovanom Juliánou Mikitovou v nedeľu popoludní a finále bude patriť programu „Robota to ňe psota“. „Hlavnou ideou pre tento rok je práca, a to v troch líniách – počas kalendárneho obradového cyklu, reflektujúc rodinné obyčaje a v neposlednom a v prenesenom význame predstavíme „úrodu“ za posledné roky na našom folklórnom poli. Máme súbory, kolektívy a jednotlivcov, ktorí dosahujú vynikajúce výsledky nielen na regionálnej, ale aj na celoslovenskej úrovni a túto „úrodu“ chceme teraz ukázať,“ vysvetľoval dramaturg Hornozemplínskych folklórnych slávností Peter Kocák.

Ako sa už stalo tradíciou, počas Hornozemplínskych folklórnych slávností sa folklórne súbory a skupiny predstavia aj v spoločných choreografiách. Tento moment si všetci pochvaľujú o to viac, že počas roka nacvičujú samostatne a toto je jedna z príležitosti, ako sa stretnúť na spoločných skúškach, vymeniť si skúsenosti, či sa navzájom inšpirovať. „Vo Vranove sme jedna veľká folklórna rodina a aj práca ide vždy lepšie, ak sa spoja a stretnú priatelia. Koniec koncov, nemysleli sme nič nové, len sme si spomenuli na to, ako sa stretávali naši predkovia, navzájom si pomáhali a tvorili tak hodnoty pre ďalšie generácie,“ dodal P. Kocák.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!