Volley Folklore Cup: Topľan zdolal vo finále Stropkovčan v „zlatom“ sete

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Volley Folklore Cupe Domaša 2021 sa hral v rovnakom čase ako prvé kolá olympijského turnaja v plážovom volejbale. Kým v Tokiu sa hrá pred prázdnymi tribúnami bez fanúšikovskej iskry, v areáli penziónu Solaris to žilo celý deň. Vyhrávala ľudová hudba pod vedením Jaroslava Baloga, z viacerých „kútov“ sa ozýval spev, no hlavne sa hral volejbal s vášňou a nasadením. Predovšetkým finále medzi FS Topľan a FS Stropkovčan bolo vyvrcholením s dokonalou gradáciou.

Desať folklórnych súborov bolo rozdelených do dvoch skupín, v ktorých sa hralo na dva sety. V jednom proti sebe nastúpili chlapi, v druhom dievčatá, preto sa vo výsledkovej listine objavila aj nejedná remíza. V play off, kde už musel niekto postúpiť, sa hrali rozhodujúce „zlaté“ sety v mixoch.

FS Topľan si v semifinále poradil s FS Mladosť pomerne hladko 2:0 na 9 a 4. Iný náboj mal však duel medzi domácou FS Orgonina a obhajcom titulu z premiérového ročníka FS Stropkovčan. Kým v prvom sete (15:11) mali navrch chlapi z Orgoniny, finálové ambície súpera zachraňovali výsledkom 15:13 Stropkovčanky. V treťom sete už mala partia na čele s umeleckým vedúcim Matejom Knežom priebeh pod kontrolou a vyhrala ho na 3.

Finále malo podobný priebeh. FS Topľan dostali do vedenia chlapi a stav vyrovnávali dievčatá z FS Stropkovčan. V rozhodujúcom sete viedli Giraltovčania 5:0, aj 11:7 a hoci sa Stropkovčania dotiahli vždy na rozdiel jedného bodu, na obrat to nestačilo.

Aj keď sa pod vysokou sieťou hralo naplno, folkloristi potvrdili, že sú naozaj silná partia a v piesku sa bavili bez ohľadu na to, či im to práve išlo alebo strácali bod za bodom. „Po roku, kedy sme sa nemohli stretávať na vystúpeniach a navyše, keď sme prvý ročník vyhrali, nemohli sme dnes na Domaši chýbať. Priznám sa, v posledných týždňoch sme sa intenzívne venovali nácvikom a na volejbal nám čas neostal, no s o to väčšou chuťou a radosťou sme si prišli zahrať,“ uviedol umelecký vedúci FS Stropkovčan Matej Knežo a k priebehu dramatického finále dodal: „Ako sa hovorí „Topľan kalap dolu“. Bolo vidieť, že sa zlepšili, asi trénovali (úsmev). V treťom rozhodujúcom sete sme sa rozbiehali pomalšie a hoci sme sa postupne dostávali do tempa, súper si už výsledok postrážil. Sme veľmi radi, že sme si mohli prísť zahrať, lebo je to veľmi dobrá akcia, na ktorej nejde o výsledok, ale o to, aby sme sa stretli priatelia, ktorých spája folklór.“

FS Topľan postúpil do play off ako víťaz svojej skupiny, v ktorej tri zápasy vyhral a jeden remizoval. Giraltovčanov ťahal MVP turnaja Michal Pavlík. V minulosti hrával za TJ Sláviu Svidník a keď išlo do tuhého, dokázal v útoku pridávať dôležité body. „Ako súbor si chodíme zahrať na plážové ihrisko volejbal, či futbal, ale dnes išlo o to, aby sme sa v prvom rade spolu dobre zabavili, čo sa podarilo. Keďže je kovidová doba a neorganizujú sa akcie tak, ako sme boli na to zvyknutí v minulosti, sme vďační za každú príležitosť, kedy sa môžeme s členmi ostatných folklórnych súborov stretnúť,“ zdôraznil Michal Pavlík z FS Topľan.

Ak spočítame východniarsky naturel a dramatický priebeh finále, asi nebude zložité predstaviť si, v akej skvelej atmosfére sa hralo. Topľan mohol rozhodnúť v dvoch setoch, pretože chlapi ten prvý vyhrali na 6. Ďaleko k triumfu nemali ani dievčatá, no Stropkovčanky v závere zabrali a vyrovnali pomerom 15:14. V treťom sete síce dokázal FS Stropkovčan dvakrát zareagovať pri vyššie spomínanom stave 0:5, či 7:11, ale tento rok sa z celkového prvenstva tešili členovia FS Topľan. „Finále nebolo jednoduché. Stropkov potiahli najmä dievčatá, ktoré vedeli udržať loptu v hre a celkovo dokázali, že volejbal hrať vedia. V treťom sete, keď sa súper dvakrát pomaly doťahoval, bolo dôležité nespanikáriť, zachovať si chladnú hlavu a trpezlivo hrať ďalej našu hru,“ pridal aj športový pohľad na finále M. Pavlík.

Organizátorom FS Orgonina a penziónu Solaris sa 2. ročník Volley Folklore Cupu Domaša 2021 vydaril na výbornú. Okrem toho, že si folkloristi zašportovali, výborne sa zabavili a ešte aj veľkoryso pomohli Matúšovi Borošovi, pre ktorého po roku opäť zorganizovali charitatívnu zbierku na pomoc pri vykrytí nákladov spojených s jeho liečebnými procedúrami.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!