Vo vranovskom zastupiteľstve to už zaiskrilo, kvôli mestskej rade

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Mestskom zastupiteľstve vo Vranove nad Topľou budú pôsobiť tri poslanecké kluby. Prvým testom pre vranovských poslancov bola voľba mestskej rady.

Kým prvá časť Mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou sa niesla v estrádnej sále Mestského domu kultúry v slávnostnom duchu, počas popoludňajšieho rokovania sa už v zasadačke mestského úradu zaiskrilo. Dôvodom bola voľba členov mestskej rady.

Zuzane Hurnej (Hlas-SD, Sme rodina), Štefanovi Jančíkovi (Hlas-SD, Sme rodina), Eve Lenkovej (Spolu – občianska demokracia), Lýdii Ondrušovej (NEKA), Dušanovi Molekovi (NEKA), Mariánovi Smolákovi (NEKA) a Petrovi Zahorjanovi (NEKA) bol, po dohode poslaneckých klubov, navrhnutý Jozef Mikita (KDH), ktorý nahradil Emíliu Antolíkovú (KDH).

V rozprave vystúpil Igor Pribula (Spolu – občianska demokracia). Keďže Eva Lenková, ktorá kandidovala práve za túto politickú stranu, do tohto poslaneckého klubu nevstúpila, žiadal, aby mal v mestskej rade zastúpenie aj ich klub. Jeho návrh, aby E. Lenkovú nahradil Martin Buzáš však podporu medzi kolegami nezískal. „Chcete možno hneď v úvode deklarovať, že neakceptujete skupinu poslancov, a preto jeden klub nebude mať zastúpenie v rade. Tým, že ste sa stretli prví, urobili ste návrh a my vôľu väčšiny rešpektujeme. Verím, že naša spolupráca nebude tak nešťastná, ako začína. Odkedy som v zastupiteľstve sa nestalo, aby 4-členný klub nebol zastúpený v rade, o komisiách už ani nehovoriac,“ uviedol Igor Pribula.

Primátor Ján Ragan (NEKA) reagoval, že význam mestskej rady a komisií pri mestskom zastupiteľstve sa preceňuje. Ako dodal, všetky dôležité rozhodnutia sa prijímajú v mestskom zastupiteľstve, nie v poradných orgánoch. „Tí, ktorí ste skúsení poslanci, viete, že najdôležitejšie rozhodnutia sa prijímajú práve v tejto miestnosti a niekedy nie sú totožné s tým, čo doporučujú mestská rada, komisie, či mestské časti. Je to o zhode, o ktorú sa musím uchádzať medzi mnou a zastupiteľstvom, o zhode pri materiáloch, ktoré predkladá vedenie mestského úradu, aby sme prijímali dobré rozhodnutia pre naše mesto. Verím, že to tak bude aj počas nasledujúcich štyroch rokov. Možno čas niektoré boľačky z predvolebnej kampane vylieči a konštruktívny prístup nás dokáže spojiť, hoci teraz sú naoko nejaké názorové rozdiely,“ kontroval Ján Ragan.

Poslanci zároveň schválili plat Jána Ragana. Podľa zákona patrí starostovi/primátorovi plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve vyčíslenej na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok a násobku podľa počtu obyvateľov, čo v prípade Vranova nad Topľou znamená 3,21. Zastupiteľstvo zároveň môže plat zvýšiť rozhodnutím o 60%. Keďže J. Raganovi poslanci schválili, rovnako ako v predchádzajúcom volebnom období, 20%-tne navýšenie, jeho plat bude 4 665 eur.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!