Vo vranovskom okrese vyhlásili chrípkové prázdniny v sedemnástich školách

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
FOTO: pixabay.com

V okrese Vranov nad Topľou je aktuálne prerušený výchovno-vzdelávací proces v jedenástich základných školách, piatich materských školách a jednej základnej umeleckej škole. Dôvodom je vysoká chorobnosť žiakov.

Hygienici obdobný vývoj chorobnosti počas aktuálnej chrípkovej sezóny očakávali. Ich predpoklad je, že chorobnosť na chrípku aj iné respiračné ochorenia bude do vianočných prázdnin ešte rásť. Klesať by mala až počas nich, kedy sa deti nebudú zdržiavať v školských kolektívoch a navyše do práce chodí v tom čase z dôvodu dovoleniek menej ľudí.

„Po vianočných prázdninách opäť očakávame nárast chorobnosti, pričom k celoštátnej chrípkovej epidémii obvykle dochádza na prelome januára a februára (môže to byť aj skôr). Predchádzajúce dve chrípkové sezóny boli v tomto neštandardné – v dôsledku vtedy prebiehajúcich fáz pandémie COVIDu boli celoplošne nastavené opatrenia a celoštátnu chrípkovú epidémiu sme nezaznamenali,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková.

V čase prudkého nárastu prípadov chrípky a akútnych respiračných ochorení v detských kolektívoch môžu byť zavedené opatrenia ako napríklad takzvané “chrípkové prázdniny”. Ak počet neprítomných detí alebo žiakov z dôvodu ochorenia chrípkou prekročí 20 % z celkového počtu detí alebo žiakov, riaditeľ školy alebo školského zariadenia oznámi túto skutočnosť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Riaditeľ školy preruší výchovno-vzdelávací proces na základe odporúčania miestne príslušného RÚVZ.

V okrese Vranov nad Topľou bol k 13. decembru 2022 prerušený výchovno-vzdelávací proces v ZŠ Vechec, ZŠ Továrne, ZŠ Kukučínova Vranov nad Topľou, ZŠ Holčíkovce, ZŠ Bernolákova Vranov nad Topľou, ZŠ Juh Vranov nad Topľou, ZŠ Kamenná Poruba, ZŠ Lúčna Vranov nad Topľou, ZŠ Sídlisko II Vranov nad Topľou, ZŠ Čaklov, ZŠ Hencovce, ZUŠ Vranov nad Topľou, MŠ Matiaška, MŠ Sečovská Polianka, MŠ Továrne, MŠ Vechec a MŠ Kamenná Poruba.

Ako si chrániť zdravie pred chrípkou a inými respiračnými ochoreniami?

Chrípka, chrípke podobné ochorenia a aj COVID-19 patria medzi nákazy prenášané vzdušnou cestou. V menšej miere môžu k ich šíreniu prispievať aj kontaminované povrchy – kontaktom sa škodlivý patogén prenesie z povrchu na ruky a následne si ho možno nevedomky zaniesť na sliznice (ústa, nos či oči), cez ktoré pôvodca ochorenia prenikne do tela. Keďže sa spomínané choroby šíria v princípe rovnako, fungujú na ne aj rovnaké zásady prevencie.

Obzvlášť počas chrípkovej sezóny odporúčame poctivo dodržiavať nasledujúce všeobecné zásady prevencie ochorení prenášaných vzdušnou cestou:

  • očkovanie proti respiračným ochoreniam (ideálnu ochranu očkovaním pred respiračnými ochoreniami predstavuje takzvaná triáda očkovania, teda kombinácia ochrany proti COVID-19, proti chrípke a proti pneumokokovým ochoreniam),
  • v prípade prvých príznakov ochorenia zostať ihneď doma – aby sa zamedzilo šíreniu ochorenia, napríklad v pracovných či detských kolektívoch – a liečiť sa. V čakárni u lekára je potrebné mať prekryté horné dýchacie cesty,
  • dôsledná a častá hygiena rúk, obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, nedotýkať sa tváre a očí neumytými rukami,
  • vyhýbať sa kontaktu s osobami s príznakmi ochorenia – resp. preventívne nosiť riadne nasadený respirátor FFP2 v situáciách, kedy nemožno vyhodnotiť zdravotný stav osôb v bezprostrednom okolí,
  • dodržiavať respiračnú etiketu (kašeľ a kýchanie do jednorazovej vreckovky, bezodkladné vyhadzovanie použitých vreckoviek do uzatvárateľnej nádoby na odpad, nasadenie si respirátora FFP2 v spoločnosti iných osôb pri výskyte príznakov ochorenia),
  • časté krátke nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa,
  • pravidelná dezinfekcia povrchov, ktorých sa ľudia často dotýkajú (príp. nezdieľať osobné predmety s inými ľuďmi),
  • v materských školách vykonávať vstupný ranný filter, vďaka ktorému sa zamedzí, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa.

Ako je možné ešte zvyšovať obranyschopnosť špeciálne u detí?

  • Každodenný pobyt vonku S deťmi je vhodné chodiť každý deň von, bez ohľadu na počasie, ale v primeranom oblečení. Pravidelné prechádzky vonku prekrvujú sliznice dýchacích ciest, očí a uší, vďaka čomu do organizmu škodliviny ťažšie preniknú. Zo slnka sa okrem toho do tela vstrebáva vitamín D, ktorý znižuje riziko vzniku ochorenia.
  • Pravidelné umývanie rúk Potrebné je vštepovať základy hygieny deťom trpezlivo a neúnavne už od predškolského veku. Umývanie rúk pred jedlom, po použití toalety, po ceste v hromadných dopravných prostriedkoch, pobyte na ihriskách a po príchode domov by sa pre deti malo stať samozrejmosťou. Nevyhnutnosťou je naučiť deti používať vreckovky.
  • Zdravá strava s vitamínmi Najväčší význam pre rozvoj imunity majú vitamíny C, D, E a minerál zinok. Detský organizmus oslabuje aj nedostatok nenasýtených Vhodný nie je ani príliš suchý a prehriaty vzduch, pretože ten vysušuje sliznicu, ktorá je vstupnou bránou pre preniknutie baktérií do tela.
  • Ochrana pred pasívnym fajčením Rôzne ochorenia ako sú zápal priedušiek, bronchitída, alergia, astma alebo aj zápal ucha, môžu tkvieť aj v pasívnom prijímaní cigaretového dymu. Ten totiž obsahuje toxické látky, ktoré dráždia alebo poškodzujú bunky v tele a znižujú obranyschopnosť. mastných kyselín, ktoré si telo nevie vyrobiť. Deťom chýbajú predovšetkým omega 3 kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybom tuku, oleji z tresčej pečene či rakytníkovom a chia oleji.
  • Odpočinok detské telo výdatne zregeneruje a dodá mu energiu na boj s vírusmi a baktériami. Dieťa do 3 rokov by malo ideálne spať 12 hodín, dieťa do 6 rokov najmenej 10 hodín denne, starším deťom môže stačiť 8 hodín. Večer už by malo mať dieťa pokojový režim, bez televízie a mobilu. Prostredie pre spánok tiež nemožno podceňovať. Detská spálňa by mala byť dostatočne vetraná a vnútorná teplota by nemala presiahnuť 18 až 22 °C.

Ako ešte sa dá podporovať obranyschopnosť organizmu počas chrípkovej sezóny? Svoju obranyschopnosť môžete podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny Bkomplexu, vitamínu D na podporu obranyschopnosti tela. Získate ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu.

Dbajte na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku, aktívny životný štýl a otužovanie. Obliekajte sa primerane počasiu, v interiéri často nárazovo vetrajte.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!