Vo vranovskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí za posledné roky

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Nemocnici Svet zdravia Vranov nad Topľou sa počas minulého roku uskutočnilo 1092 pôrodov, čo je najviac za posledné roky. Chlapcov sa v pôrodnici vlani narodilo 550, dievčat 539. Šesť mamičiek priviedlo na svet dvojičky.

Kým v roku 2018 sa v nemocnici uskutočnilo 973 pôrodov, v roku 2019 ich bolo 1023 a v roku 2020 zase 1075. A počet pôrodov mierne stúpol aj vlani na 1092. Zdravotníci minulý rok pomohli pri pôrode aj 34 mamičkám s ochorením COVID-19 alebo mamičkám v karanténe. Tešili sa, že ani u jedného novorodenca sa koronavírus nepotvrdil.

Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia vlani dávali svojim novorodencom, patrili Ema, Sofia a Viktória. U chlapcov dominovali mená Jakub, Šimon a Filip. V pôrodnici sa však narodili aj bábätká s menej častými menami, napríklad Rumia, Ernestína, Liam či Kemal.

V roku 2020 nemocnica otvorila novú pôrodnicu, ktorá prešla zásadnou prestavbou. Vynovila sa pôvodná pôrodná sála a vybudovali nové pôrodné izby s vlastným sociálnym zariadením, kde strávia rodičky celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. Pôrodnica bola zároveň vybavená moderným prístrojovým príslušenstvom. Pôrodnica sa zároveň premenila na hrajúcu, keďže mamičky a ich bábätká upokojujú uspávanky, ktoré hrajú na izbách i chodbách. Zdravotníci sa pri tomto nápade inšpirovali klinikou v New Yorku,“ uviedla hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Jana Fedáková.

Pôrodnica poskytuje mamičkám možnosť vytvoriť s pomocou personálu individuálny pôrodný plán, kde spíšu svoje predstavy a priania, ako by mal ich pôrod prebiehať. V rámci kurzu predpôrodnej prípravy zase pôrodná asistentka poradí budúcim mamičkám, ako zvládnuť tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o bábätko čo najlepšie. Minulý rok sa kurzu zúčastnilo 69 mamičiek a 47 oteckov. „Nemocnica poskytuje aj laktačné poradenstvo, keďže má svoju laktačnú poradkyňu, realizuje muzikoterapiu, k dispozícii sú aj nadštandardné izby po pôrode a mamičky si domov môžu zapožičať monitor dychu pre svoje bábätko. Personál chce aj v tomto roku vytvoriť pre mamičky a ich bábätká čo najpríjemnejšie prostredie, v ktorom sa budú cítiť ako doma,“ dodala J. Fedáková.

Na matričnom úrade vo Vranove nad Topľou bolo v roku 2021 zapísaných 1097 detí, z toho 546 dievčat a 551 chlapcov. Z celkového počtu zapísaných detí bolo 153 (78 žien a 75 mužov) obyvateľov mesta Vranov nad Topľou. Okrem tradičných mien, ako napríklad Sofia, Ema, Jakub, či Šimon, rodičia dali svojim deťom aj tie menej bežné, ako napríklad Chanel, Eunika, Rumia, Eshley, Isabell Lorena, Zorana Raisa, Amy, Bryan, Matanael, Kemal alebo Liam.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!