Vo vranovskej nemocnici sa poďakovali 100 a viac násobným darcom krvi

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vedenie Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou ocenilo bezpríspevkových darcov krvi, ktorí najvzácnejšiu ľudskú tekutinu darovali viac ako 100-krát. Pre každého z prítomných darcov boli pripravené darčekové predmety. Túto milú slávnosť pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi im budú pripomínať napr. diplomy s počtom odberov. K príjemnej atmosfére prispeli aj členovia folklórnej skupiny Mihaľovčan.

Darovať krv je jedno z najušľachtilejších posolstiev. Pár minút strávených s príjemným kolektívom hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou môže zachrániť a zachraňuje ľudské životy. Aj riaditeľ vranovskej nemocnice Eugen Lešo zdôraznil, že z čias pôsobenia na traumatologickom oddelení, či keď slúžil v rámci rýchlej zdravotníckej pomoci, boli pri výjazdoch medzi prvými pokyny, aby v nemocnici pripravovali krv na transfúziu. „Ste súčasťou vranovskej nemocnice, ste ako keby našimi externými zamestnancami. Z praxe môžem hovoriť o mnohých prípadoch, kde sme vďaka ľuďom, ako ste vy, zachránili nejeden ľudský život. Aj nedávno sme mohli u nás vo Vranove zachrániť vďaka darovanej krvi život mamičke, ktorá porodila svoje jedenáste dieťa. Dostala množstvo krvi, bábätko je zdravé a mamička sa môže ďalej starať o svojich potomkov,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou Eugen Lešo.

Najviac odberov má za sebou Ján Hreha, ktorý daroval krv úctyhodných 160-krát. Prvýkrát odovzdal kúsok seba v roku 1981. „Kamarát zo základnej vojenskej služby a dnes bývalý kolega mal nehodu na aute, potreboval krv a opýtal sa ma, či by som išiel darovať. Vtedy som nevedel o krvi absolútne nič. Nevedel som, že existujú transfúzky, ale daroval som krv a vydržalo mi to ďalších takmer 40 rokov, pokiaľ som musel prestať kvôli veku,“ vysvetľoval Ján Hreha.

Napriek tomu, že J. Hreha je v dôchodkovom veku, stále je aktívny. Jeho celoživotnou vášňou sa stala turistika, aj v jej vysokohorskej verzii. Ako dodal, snaží sa žiť zdravo a darí sa mu držať v kondícii. Hoci on už krv darovať nemôže, s radosťou a hrdosťou v hlase pripomenul, že ako otec štyroch detí má v rodine nasledovníkov. „Ak má človek chuť pomáhať, nie je náročné darovať krv. Možno niektorí majú strach a váhajú, ale snáď som aj príklad toho, že sa to dá. Udržiavať si zdravie a nezištne pomáhať,“ pripomenul J. Hreha.

Darovanie krvi je fenomén, ktorý sa nedá nahradiť ničím iným. O to viac E. Lešo zdôrazňoval potrebu neustálej veľkorysosti od jej darcov. Ako však podotkol, práve v letných mesiacoch ich počet klesá, no akútne prípady, kedy ľudský život visí na vlásku, odklad neznesú. „Na Slovensku sa počas roka spotrebuje 180 000 dávok krvi. Ste veľká rodina, ale potrebujeme povzbudiť aj ďalších, aby ste mali nasledovníkov, lebo bez toho sa medicína robiť nedá. Prosím, inšpirujte ľudí aj vo vašom okolí k darovaniu krvi,“ prihovoril sa E. Lešo.

Vedením Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou boli ocenení títo darcovia: Ján Hreha – 160 odberov, Ing. Jozef Murín – 131 odberov, Ján Ďorďovič – 125 odberov, Jozef Ľubiščák – 116 odberov, Jozef Tomko – 114 odberov, Peter Antol – 112 odberov, Jaroslav Peržeľ – 112 odberov, Jozef Čech – 111 odberov, Ján Luka – 111 odberov, Andrej Lukáč – 110 odberov, Jozef Tomáš – 109 odberov, Jaroslav Červeňák – 109 odberov, Pavol Hybala – 107 odberov, Milan Tancoš – 106 odberov, Ján Čurlík – 105 odberov, Ján Slipecký – 104 odberov, Jozef Jančoška – 102 odberov, Stanislav Pavelko – 102 odberov, Miroslav Ragančík – 102 odberov, Ján Bičej – 101 odberov, Jozef Fecenko, in memoriam – 101 odberov a Jozef Štec – 101 odberov.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!