Vo vranovskej nemocnici dostali deti darček – háčkované chobotničky

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Drobnosť môže znamenať aj veľkú pomoc, ako napríklad háčkované chobotničky, či šité rybičky, ktoré patria do postieľok predovšetkým predčasne narodeným deťom.

Pletené chobotničky a šité rybičky sa stali súčasťou dobrovoľníckeho projektu, ktorý sa na Slovensku každým rokom viac a viac dostáva do povedomia zdravotníckej a širšej verejnosti. Jeho súčasťou sa stali 31. mája a 1. júna novorodenecké oddelenia v Komárne, Nitre, Dunajskej Strede a Vranove nad Topľou.

Ručne robené neobvyklé hračky sú vyrobené zo 100% bavlny, vyplnené antialergickým dutým vláknom, čím je garantovaná ich hygienická bezpečnosť. Háčkujú a šijú ich členky klubu dôchodcov vo Veľkom Mederi a občianske združenie Veselé chobotničky ich následne distribuuje do nemocničných zariadení po celom Slovensku. Robí tak už 5 rokov. Za ten čas bolo rozdaných viac ako 1.300 hračiek. Prioritne patria chobotničky a rybičky do rúčok skôr narodeným bábätkám a bábätkám so zdravotnými ťažkosťami,“ uviedla Erzsébet Janits z OZ Veselé chobotničky.

Predčasne narodené deti sú často a dlhú dobu odkázané na pomoc medicínskych prístrojov, s ktorými ich spájajú rôzne hadičky. U všetkých novorodencov vidíme silný úchopový reflex a tak hrozí náhodné vytiahnutie hadičiek z končatín. Chápadlá im pravdepodobne pripomínajú pupočnú šnúru, na ktorú boli zvyknuté ešte pred narodením, a pravdepodobne preto deti s takýmito hračkami v postieľkach dýchajú pravidelnejšie, zlepšuje sa im tep srdca a krvný tlak. „Naše ručne šité hračky sú vzorom toho, keď na pomoc stačí drobnosť. Obdarované však neboli len bábätká, malý darček v podobe sladkého balíčka sa ušiel i zdravotníkom, ktorí sa o nich starajú. Postupne navštevujeme nemocnice, okrem rozdávania hračiek tiež prezliekame nemocničné oddelenia do krásnych rozprávkových vecí, tak aby detičky a mamičky mali pocit, že sú v rozprávkovej izbičke a cítili sa dobre,“ vysvetlila E. Janits.

Občianske združenie Veselé chobotničky obdarúva nemocnice háčkovanými a šitými hračkami pravidelne niekoľkokrát počas roka. Na začiatku sa zameriavalo na výrobu a distribúciu háčkovaných chobotničiek pre bábätká  v inkubátoroch, potom sa pridali deti, ktoré prekonali operačné zákroky. Dnes sa už háčkuje, šije a pletie tak, aby čím viac novorodencov mohlo mať svojho kamaráta – veselú chobotničku či rybičku.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!