Vo Vranove sa bude cez víkend očkovať opäť, s očkovaním začínajú aj obce

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V Mestskej športovej hale vo Vranove nad Topľou sa bude očkovať jednodávkovou vakcínou Janssen aj počas najbližšieho víkendu. Vakcinačné centrum otvorí Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Vranov nad Topľou a Združením miest a obcí vranovského regiónu.

Na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19 zareagoval aj Prešovský samosprávny kraj tým, že už v priebehu minulého víkendu zriadil vakcinačné centrá napr. vo Vranove nad Topľou, či Stropkove, plus do terénu nasadil mobilné očkovacie jednotky. Krajská samospráva za uplynulý týždeň vyočkovala spolu viac ako 8 460 vakcín, z toho vyše 7-tisíc za dva víkendové dni.

Vo vakcinačnom centre vo Vranove nad Topľou sa v sobotu zaočkovalo 279 ľudí, z toho 89 vo veku 50+. Pripomenieme, že na získanie očkovacieho žolíka bolo potrebných k 16. novembru zaočkovať 1 215 osôb. „V tomto centre sa môžu zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 všetci tí, ktorí očkovaní ešte nie sú a chcú tak urobiť jednorázovou očkovacou látkou. Ešte stále máme totiž možnosť prefarbiť mesto a okres Vranov nad Topľou z čiernej aspoň na bordovú, a to očkovaním čo najvyššieho počtu osôb nad 50 rokov. Jedine takto môžeme zmierniť súčasné opatrenia a prežiť vianočné sviatky, či oslavy nového roka vo voľnejšom režime, v kruhu svojich blízkych,“ vyzval primátor Ján Ragan.

Na stúpajúci trend pozitívnych prípadov na COVID-19, kedy v okrese Vranov nad Topľou za uplynulý týždeň prvýkrát v tretej vlne prekročil ich počet tisícku, reagujú aj viaceré obce vytvorením podmienok pre mobilné očkovacie jednotky PSK. Ako informoval tajomník Združenia miesta a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák, v Soli, Nižnom Hrabovci, Poši a Nižnom Hrušove sa prihlásilo 218 občanov.

Vlastnou cestou sa rozhodli ísť v Hlinnom, kde v priestoroch obecného úradu očkovali po dohode s ambulantným lekárom. Ako vysvetlila starostka Milena Naštová Hladová, aktívne k vakcinácii pristúpili v obci aj v minulosti, keď vytvorili podmienky pre podanie prvej, i druhej dávky a napr. imobilným občanom vyšli v ústrety natoľko, že ich zaočkovali v pohodlí domova.

O možnosti, že sa v Hlinnom bude očkovať vakcínou Pfizer/Biontech opäť, informovali občanov prostredníctvom obecného rozhlasu, či sms a aktívne v kampani pôsobili aj terénni, či komunitní pracovníci. „Nie je mi jedno, aká je zdravotná situácia v obci, okrese a celkovo v štáte. Keďže sme tu na to, aby sme pomáhali a na zdraví občanov mi záleží, neváhali sme ani tentokrát. Uvedomujeme si, že najmä dôchodcovia majú problém dostaviť sa do vakcinačných centier napr. v Prešove, kde mnohí dostali pozvánku. Aj podľa reakcií si naši obyvatelia pochvaľujú, že nemusia nikam cestovať a môžu sa nechať zaočkovať priamo v obci,“ uviedla starostka Hlinného Milena Naštová Hladová. Dodáme, že prvou dávkou sa nechalo zaočkovať 69 ľudí, druhou piati a treťou 32 osôb.

Jedným z občanov, ktorý využil ponuku zaočkovať sa, bol bývalý zástupca starostu Michal Kandala. Dnes už dôchodca priznal, že v decembri minulého roka prekonal vážny kovidový stav, kvôli ktorému musel byť s vysokými teplotami a ťažkým zápalom pľúc hospitalizovaný v nemocnici. Keď prišla možnosť zaočkovať sa, v jari neváhal a nechal sa zaočkovať prvými dvoma dávkami. Teraz si prišiel aj po tretiu. „Minuloročné Vianoce som preležal v nemocnici a videl som tam aj horšie stavy, ako bol ten môj. Nepochybujem, že vakcína je najlepšie riešenie, pretože verím našim, aj svetovým vedcom. S pani starostkou sme na rovnakej názorovej vlne, preto oceňujem, že v obci nedáva priestor rôznym pochybovačom a zároveň aktívnym spôsobom, presne tak ako ju poznám, vytvára podmienky, ako napr. teraz s možnosťou zaočkovať sa. Myslím si, že všetci ocenia, že nemusia nikam cestovať, alebo sa nikde nemusia registrovať, čo mnohých mohlo do istej miery tiež odrádzať,“ reagoval Michal Kandala.

POKYNY PRE OČKOVANIE VO VAKCINAČNOM CENTRE V MESTSKEJ ŠPORTOVEJ HALE VO VRANOVE NAD TOPĽOU

Všetkých, ktorí sa rozhodnú zaočkovať vo vakcinačnom centre v Mestskej športovej hale, samospráva žiada o dodržanie postupnosti troch krokov, čím zrýchlia prácu centra.

Krok prvý – Zaregistrovanie sa na deň a čas

Očkovať sa bude v sobotu a v nedeľu v čase 10.00 – 12.50 a 13.30 – 16.45 hod. Registráciou ušetríte čas a zrýchlite prácu vakcinačného centra. V prípade, že sa zaregistrovať neviete, poproste svojich príbuzných, aby Vám s registráciou pomohli. S registráciou na očkovanie občanom pomôžu aj zamestnanci Mestského úradu vo Vranove nad Topľou na tel. čísle: 057/7590114.

Na očkovanie sa môžete zaregistrovať na https://psk-ockovanie.sk/rezervacia-terminu-janssen/

Upozornenie:  Rezervácia sa uzatvára pre daný deň vždy predvečer očkovania o 19.00 h.

Krok druhý – Vytlačte a vypíšte informovaný súhlas a anamnestický dotazník pre pacienta

Aj takto môžete zrýchliť prácu centra. Vyplnením a vytlačením informovaného súhlasu a  v teple svojho domova sa rýchlejšie dostanete k samotnej vakcinácii a v samotnom vakcinačnom centre strávite len nevyhnutný čas.

Tlačivo nájdete na http://www.vranov.sk/Aktuality-a-oznamy/Aktuality/Vakcinacne-centrum-bude-ockovat-aj-tento-vikend/

Krok tretí – Zaregistrovaní do vakcinačného centra prichádzajú 10 minút pred vakcináciou

Aj takto zabránite tvorbe radov pred samotným vakcinačným centrom. Upozorňujeme, že stále je potrebné dodržiavať respirátor – odstup – ruky.

Očkovacie centrum slúži aj nezaregistrovaným občanom, no tí musia rátať s prípadným čakaním. Preto všetkým, ktorí sa chcú zaočkovať jednorázovou očkovacou látkou, odporúčame sa zaregistrovať.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!