Vo Vranove nad Topľou spustili službu zdieľaných bicyklov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Verejnosť vo Vranove nad Topľou môže využívať službu zdieľaných bicyklov. K dispozícii je 50 kusov na ôsmich stanoviskách. Aplikácia Antik SmartWay je však univerzálna, vďaka čomu s ňou môžu cyklisti jazdiť v rámci celého Slovenska, kde je tento „zelený“ spôsob dopravy k dispozícii.

Mesto Vranov nad Topľou zaviedlo od začiatku tohto roka bezplatnú MHD. Motiváciou k tomuto kroku bol cieľ znížiť intenzitu dopravy. Ďalším krokom k naplneniu tejto vízie je projekt zdieľaných bicyklov. Primátor Ján Ragan však pripomenul, že benefitov je viac. „Ak odľahčíme dopravu od osobných motorových vozidiel, prospeje to nielen životnému prostrediu, či ubudne kolíznych situácií. Za veľký benefit považujem inšpiráciu k zdravšiemu životnému štýlu tým, že verejnosť si dopraje viac pohybu, či už na vlastných alebo týchto zdieľaných bicykloch,“ reagoval primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.


Jedno zo stanovísk je pred mestskou športovou halou.

Vo Vranove nad Topľou bude k dispozícii 50 bicyklov na ôsmich stanoviskách rozmiestnených po celom meste. Verejnosť ich však bude môcť nechať kdekoľvek v katastri mesta na voľne prístupnom verejnom priestranstve. Dodáme, že táto služba bude k dispozícii do konca októbra. „Každý bicykel má sledovanie polohy prostredníctvom satelitu a prepojenia na dátovú sieť, vďaka čomu máme okamžite v centrále k dispozícii informácie o jeho polohe. To isté však platí aj pre užívateľov, ktorí v aplikácii uvidia, kde sa najbližšie k ním nachádza voľný bicykel,“ vysvetlil riaditeľ pre rozvoj Antik Telecom Peter Blaas. Doplníme, že technickou vychytávkou je napr. osvetlenie, ktoré sa napája cez solárny panel.

Spoločnosti Antik Telecom sa túto službu podarilo zaviesť v 16 slovenských mestách, kde je k dispozícii viac ako 1 500 bicyklov. Ku komfortnému jazdeniu si stačí stiahnuť do smartfónu aplikáciu Antik SmartWay a nabiť ju kreditom. Pripomenieme, že zdieľané bicykle a e-skútre môže verejnosť využívať aj na Domaši. „Človek, ktorý používa aplikáciu vo Vranove nad Topľou, ju môže využiť aj v iných mestách. Poviem príklad. Prídete na našom bicykli na autobusovú alebo vlakovú stanicu. Pricestujete do Prešova alebo Košíc, či iného mesta, kde poskytujeme túto službu, zoberiete si bicykel a vybavíte si, čo potrebujete. Sme radi, že doplnením Vranova nad Topľou sa táto naša myšlienka stáva opäť ešte viac dostupnejšou,“ dodal P. Blaas.


Doprava na zdieľaných bicykloch je jednoduchá.

Dôraz na cyklodopravu a zvýšenie jej popularity však predpokladá aj sieť cyklochodníkov. J. Ragan v tejto súvislosti zdôraznil, že ich rozšírenie je pre vranovskú radnicu výzvou. „Našou ambíciou je určite dobudovať cyklochodníky. Niečo sa nám podarilo už pri rekonštrukcii centra mesta, ale snažiť sa budeme budovať ich aj smerom z mesta, napr. k Domaši. Nie je to síce jednoduchý proces, ale vytvárať lepšie podmienky pre cyklodopravu ostáva pre nás výzvou,“ uviedol J. Ragan.

S vytipovaním najvhodnejších trás pre cyklochodníky vie pomôcť práve Antik Telecom pomocou GPS dát z bicyklov, ktoré odovzdá samospráve vždy na konci mesiaca. „Vďaka GPS automaticky vytvárame heat mapy, kde ľudia najviac jazdia. Vďaka tomu bude mať mesto k dispozícii detailné informácie nielen o tom, kde je najviac začiatkov a koncov jázd, ale aj prehľad o samotných trasách, čo veríme, že dopomôže k určeniu priorít, kadiaľ by v budúcnosti mohli nové cyklochodníky viesť,“ doplnil P. Blaas.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!