Vo Vranove môžete vidieť všetkých 4 146 slovenských kostolov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Osem rokov putoval po Slovensku, aby splnil slovo, ktoré dal otcovi. Dnes sa môže pýšiť unikátnym projektom, ktorého výsledkom je zosumarizovanie všetkých kostolov na Slovensku, spĺňajúcich tento status podľa príslušného cirkevného zákona. Bratislavčan Zdenko Dzurjanin otvoril svoju výstavu pod názvom „Navštívil som všetky kostoly Slovenska“ v priestoroch Mestského domu kultúry vo Vranove vo štvrtok.

Myšlienka nafotiť všetky slovenské kostoly sa zrodila spontánne v jedno popoludnie, keď Zdenko Dzurjanin sedel po skončení zimného semestra za počítačom. „Otec sa ma vtedy opýtal, čo budem robiť, keďže som mal na pol roka od školy voľno. Bez toho, aby som vedel, koľko kostolov na Slovensku máme, som mu odpovedal, že všetky nafotím. Už skôr ma totiž mrzelo, že neexistuje o nich žiadna ucelená databáza a ešte aj tie čiastkové údaje nie sú často kompletné,“ pripomenul absolvent odboru Ruských a východoeurópskych štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Zdenko Dzurjanin.

Sediac nad mapou mu príprava na vytýčenie zoznamu a trás trvala mesiac. Za prvými kostolmi v okolí sa vybral pešo, či na bicykli. „Vzhľadom k tomu, že nemám vodičský preukaz, bez pomoci rodiny a priateľov by som sa ďaleko nedostal. Práve táto výstava je poďakovaním mojej rodine vo Vranove, ktorá ma tri roky počas letných prázdnin prichýlila a vozila z mesta do mesta, z obce do obce,“ nezabudol sa poďakovať Z. Dzurjanin.

V priebehu ôsmich rokov navštívil 2 972 miest a obcí, v ktorých zdokumentoval 4 146 kostolov. Zozbieranie fotografií by mu trvalo aj kratšie, ak by… „Keď som sa raz v lete vrátil domov, mal som nafotených už 2 500 kostolov. Veci som dal do prania a v momente, ako išla pračka naplno, som si uvedomil, že som v nohaviciach nechal USB kľúče. Prišiel som o 174 fotografií, ktoré som odznova dopĺňal ďalšie dva roky. Často sa ma pýtajú, či som to nechcel vtedy vzdať, ale každému odpovedám rovnako. Mám rád výzvy, preto ma ani nenapadlo to zabaliť,“ zdôraznil s úsmevom Z. Dzurjanin.

K sakrálnej architektúre sa viaže silná symbolika a neobišiel ju ani rodený Bratislavčan. „Symbolicky som začal kostolom Sedembolestnej Panny Márie vo Vajnoroch, ktorá je patrónkou Slovenska a skončil som v skanzene v Martine kostolom sv. Štefana Kráľa, ktorý je jedným z patrónov Maďarska. Prvý kostol som venoval ako Slovákovi môjmu otcovi a posledný mame, ktorá má maďarské korene,“ vysvetľoval Z. Dzurjanin.

Zbierku fotografií robí unikátnou aj krátky popis kostolov s tým, že ku každému z nich je priradený GPS koordinátor. Tento projekt má zároveň vysokú historickú hodnotu, pretože viaceré objekty, ako ich zachytil Z. Dzurjanin, už dnes nenájdete. „Napr. kostol v Kupči v Žiari nad Hronom dal jeho majiteľ zbúrať, ale ja ho mám nafotený. Alebo… Medzi prvými som odfotil kostol v obci Láb v okrese Malacky, ktorému pred pár rokmi padla veža a dodnes ju nemá,“ pridal len dva z príkladov Z. Dzurjanin.

O túto netradičnú výstavu je medzi verejnosťou mimoriadny záujem. Len v Bratislave ju navštívilo 13 tis. ľudí, z toho mnohí boli zahraničnými turistami. „Mnohí sa v dobrom slova zmysle pozastavovali nad rôznorodou architektúrou reprezentovanou od 9. storočia až po dnešok. Mňa samotného fascinovalo, keď som prišiel do Drážoviec v Nitre a kostol postavený v 11. storočí tam stále stojí…,“ sklonil sa pred minulými generáciami Z. Dzurjanin.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!