Vjanočne vichodňarske rozpravočki vrátia Vianociam pravú atmosféru

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Čakajú nás rozprávkovo šťastné a veselé Vianoce. Poďakovanie patrí Jozefovi Jenčovi a jeho najnovšej knihe Vjanočne vichodňarske rozpravočki. Jeho spisovateľský talent s charakteristickým citom pre humor garantuje, že úsmev vlezie čitateľom do tváre a neopustí ich minimálne  do Veľkej noci…

Vianoce majú mať svoje čaro so všetkým, čo k tomu patrí. Keď im chýba, treba im ho vrátiť. A tu sa začal aj príbeh novej knihy z pera Jozefa Jenča Vjanočne vichodňarske rozpravočki. Stačil mu pohľad z okna na krajinu, ktorá pripomínala všetko možné, len nie zasneženú zimnú decembrovú idylku.

„Sedeli sme doma, 24. decembra 2020. Pozrel som sa von oknom, kde nebola ani vločka snehu a celková atmosféra mi prišla akási ponurá. Vtedy som dostal nápad napísať rozprávky, ktoré by vychádzali z tradícií spojenými s Vianocami. V priebehu piatich hodín som mal názvy všetkých rozprávok, z ktorých som potom vybral šesť príbehov,“ vysvetľoval Jozef Jenčo.

Umelecká pečať J. Jenča

Príbehy inšpirované vianočnými tradíciami sa odohrávajú v modernej súčasnosti. Hlavní hrdinovia, aj v personifikovanej podobe, pozývajú od strany k strane s takou ľahkosťou a prirodzenosťou, že čitateľ sa s nimi zžíva a zabáva od prvých riadkov. Umelecká pečať Jozefa Jenča je žiarivá, ako Betlehemská hviezda (aby sme ostali v téme). Jeho originálny humor kombinovaný s nekonečnou fantáziou vytvára rozprávkový svet, ktorý vždy prekvapí. Ako to býva u neho zvykom, nech očakávate alebo tipujete na konci kapitoly akúkoľvek pointu, s úsmevom vždy skonštatujete – toto sme nečakali.

„Pri písaní som vôbec nerobil rozdiel medzi detským a dospeláckym čitateľom. Posolstvá o tom, v akom svete žijeme, sú pre všetky vekové kategórie. Keď bude čítať príbehy dospelý, bude si myslieť, že sú písané pre neho. Keď budú čítať knihu deti, tiež si budú myslieť, že rozprávky som písal pre nich,“ prezradil J. Jenčo.

Nádherné ilustrácie

Kniha Vjanočne vichodňarske rozpravočki má popri unikátnych spracovaných dejových líniách pridanú hodnotu v grafickom spracovaní. Podpísaná pod ním je Jana Hinďošová, ktorá sa, podľa J. Jenča, vyhrala s grafikou s takým citom, že rozprávky si v jej vizuálnom spracovaní žijú svoj vlastný príbeh. Podkladom sú ilustrácie od výtvarníčky Lucii Chocholáčkovej. Keď videl jej obrazy, v tej chvíli mal okamžite jasno v tom, že ju musí osloviť na spoluprácu.

„Poslal som Lucii rozprávku s tým, že skúsi niečo nakresliť. Jej výtvarnosť, používanie farieb… je totiž veľmi blízke tomu, ako vidím text, keď ho píšem. Z doterajších troch kníh „vichodňarskich“ rozprávok má táto najviac ilustrácií, vďaka čomu sa ju, ako celok, podarilo povýšiť na umelecký artefakt,“ dodal J. Jenčo.

Najčistejšia východniarčina

Aj tretie knižné pokračovanie zo série „vichodňarske rozpravočki“ je celé napísané vo východoslovenskom nárečí. Práve dialekt dopĺňa spisovateľské majstrovstvo J. Jenča a otvára mu nové možnosti navodiť počas čítania neopakovateľnú náladu. Ak by mal niekto obavu z jazykovej bariéry, upokojíme ho, pretože na konci knihy je slovník. Vďaka tomu si atmosféru „rozprávkových a usmiatych“ Vianoc môže navodiť ktokoľvek, kto aspoň trošku rozumie slovenčine.

„S jazykovou korektúrou mi pomáhala rodáčka z Kladzian Jana Vicenová. Dbala hlavne na to, že ak raz použijem konkrétny výraz alebo jeho tvar, tak aby som ho už používal stále rovnako. Môžem teda povedať, že oproti prvým dvom knižkám je v tejto naozaj čistejšia východniarčina,“ doplnil J. Jenčo.

Kde knihu kúpite?

Ste zvedaví, ako chutí vianočný perník s „D“ v strede, čo cíti vianočný kapor vo vani 24. decembra ráno, ako vyzerajú Vianoce v pekle, alebo čo všetko musí prežiť vianočný anjel, keď príde na Zem príliš skoro? Potom sa určite začítajte do knihy Vjanočne vichodňarske rozpravočki, ktoré si môžete zakúpiť v sieti kníhkupectiev artforum.sk, pantarhei.sk, alebo napíšte priamo na klud@klud.sk a môžete získať knihu aj s originálnou novoročnou vinšovačkou a podpisom priamo od autora.

Tento projekt je podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!